• Spotkania autorskie z pisarzami podczas Świątecznych Targów Książki - klasa 4b i 5c

• 21.11.2022 15:16
      • W miniony piątek i sobotę odbyła się w naszym mieście 4. edycja Świątecznych Targów Książki. Do Rzeszowa przyjechali mistrzowie słowa pisanego i mówionego, laureaci wielu prestiżowych nagród, autorzy piszący dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych by spotkać się ze swoimi czytelnikami.
      • Uczniowie naszej szkoły z klasy 4b wzięli udział w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno oraz z  Marią Strzelecką i  Andrijem Lubką. Dzieci z klasy  5c uczestniczyły w spotkaniu z Marią Strzelecką i Andrijem Lubką. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Alina Mazera, p. Małgorzata Mendel oraz p. Grażyna Kadłuczka.
        Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci. Napisała ich ponad 50. Najbardziej znane jej książki to: "Nie ma nudnych dni", "Z przysłowiami za pan brat", "Cukierki",  "Hebanowe serce ", "Dziadek na huśtawce" i inne. Książki R. Piątkowskiej są pełne ciepła i humoru, zawierają też walor edukacyjny, a sama autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także Kawalerem Orderu Uśmiechu.
        Spotkanie z panią Renatą toczyło się wokół jej trzech najnowszych książek: "Najwierniejsi przyjaciele", "Oko w oko ze zwierzakiem" i "Biszkopt, pingwin i reszta". Są to zbiorki opowiadań o niezwykłych zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, historie o zwierzakach, które dokonały czegoś niezwykłego, np. uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły sie z nim rozstać. Wszystkie historie opisane przez autorkę są prawdziwe i oparte na faktach autentycznych. Pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach - zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.
        W czasie spotkania pisarka opowiedziała dzieciom o różnych historiach, które opisała w swoich książkach. Powiedziała też młodym czytelnikom, że pisanie książek jest dla niej czystą przyjemnością. Chce od pierwszego zdania złapać uwagę czytelnika poczuciem humoru, a przy okazji niechcący i mimochodem przemycić wiedzę o zwyczajach, przysłowiach, zwierzętach i otaczającym świecie. Potwierdzeniem tych słów były fragmenty książek czytane przez Malwinę Kożurno - znakomitą lektorkę, o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.
        Na zakończenie uczestnicy zasypali pisarkę lawiną pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Można też było otrzymać dedykację z autografem pisarki.
        Maria Strzelecka jest autorką książek: "Beskid bez kitu", "Beskid bez kitu. Zima" oraz  "Nikifor". Jest nie tylko pisarką, ale też doktorem sztuk plastycznych, malarką, ilustratorką, projektantką odzieży i plakatów, autorką filmów animowanych, gitarzystką basową i wokalistka zespołów punkowych, aktorką.
        Andrij Lubka to jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia, poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich. Przetłumaczył na język ukraiński książkę M. Strzeleckiej "Beskid bez kitu" ("Lito w Beskidach").
        Spotkanie z M. Strzelecką i A. Lubką było okazją do rozmowy o książkach: "Beskid bez kitu" i "Beskid bez kitu. Zima". Publikacje są portretem miejsca, opisują ludzi, przyrodę, budownictwo i historię pogranicza Beskidów.
         Ducha książki oddaja precyzyjne ilustracje i łemkowskie pieśni niosące ze sobą dużą porcję wiedzy o pograniczu Polski, Ukrainy i Słowacji. Można z nich się uczyć języka, trudnej historii wysiedlenia Łemków, ale też znajdują się w niech przepisy na słodkie dania.  Bohaterami tej nagradzanej książki są Terka i Nela. Utwory p. Marii Strzeleckiej są doskonałą propozycją dla dzieci i "puszczeniem oka " do dorosłych.
        Spotkanie z Panią Renatą Piątkowską i Panią Malwiną Kożurno oraz z Panią Marią Strzelecką i Panem Andrijem Lubką było bardzo ciekawe i dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Kajce i Panu Zygmuntowi Śliwie za zaproszenie.

Grażyna Kadłuczka