• STYPENDIA

Program Stypendialny Miasta Rzeszowa

Primus inter pares

Rada Miasta Rzeszowa uchwala zasady udzielania pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym dla uczniów uczęszczających do szkól na terenie Gminy Miasta Rzeszowa oraz uczniów będących absolwentami tych szkół  w ramach Programu Stypendialnego Miasta Rzeszowa pn. Primus inter pares.

Stypendia dla szkół podstawowych

Stypendium Primus

Stypendia Primus mogą być przyznawane uczniom będącym absolwentami rzeszowskich szkół publicznych i niepublicznych, którzy w danym roku szkolnym przystąpili do egzaminu końcowego danego etapu nauki w terminach głównych i dodatkowych określonych w harmonogramie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i osiągnęli wynik egzaminu ósmoklasisty  na poziomie co najmniej 95% liczonych jako średnia z przedmiotów obowiązkowych.

Wnioskodawca składając wniosek dołącza kserokopię (skan) zaświadczenia o szczególnych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Stypendium Mistrz

Stypendia Mistrz mogą być przyznane uczniom, w tym będącym absolwentami, rzeszowskich szkół publicznych i niepublicznych, którzy na dzień klasyfikacji rocznej bezpośrednio poprzedzającej okres, na który ma być przyznane stypendium, uzyskali: tytuł laureata lub finalisty olimpiad i turniejów wymienionych w wykazie, o którym mowa w art.44zzzw ust.1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty albo tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt.8 ww. ustawy, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, które uprawniają do zwolnienia z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.

Wnioskodawca składając wniosek o przyznanie stypendium dołącza kserokopię (skan) zaświadczenia potwierdzającego zdobycie uprawnienia do zwolnienia z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.

Stypendium Zdolny Uczeń

Stypendia Zdolny Uczeń mogą być przyznane uczniom, w tym będącym absolwentami, rzeszowskich szkól publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych, którzy na dzień klasyfikacji rocznej bezpośrednio poprzedzającej termin przyznania stypendium, spełniają łącznie następujące kryteria:

1. uzyskali średnia ocen z wybranych 3 zajęć edukacyjnych objętych egzaminem ósmoklasisty – 5,60,

2. uzyskali miejsce – nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem – w zawodach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół wymienione jako szczególne osiągnięcia odnotowane na świadectwie szkolnym promocyjnym lub ukończenia szkoły.

Wnioskodawca składając wniosek o przyznanie stypendium dołącza kserokopię (skan) odpisu arkusza ocen potwierdzającego spełnienia kryteriów.

Terminy

Wnioski o przyznanie stypendiów należy składać w terminie od 1 czerwca do 30 września danego roku szkolnego.

Zasady i tryb przyznawania stypendiów

1. Rodzic (opiekun prawny) ucznia niepełnoletniego sporządza w systemie elektronicznym wskazanym przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa i składa do Prezydenta Miasta Rzeszowa wniosek o przyznanie stypendium w ramach Programu.
        2. W przypadku zdobycia w danym roku szkolnym przez uczni kilku tytułów laureata konkursów, przyznaje się Stypendium Mistrz w wysokości stanowiącej wielokrotność kwoty przysługującej za każde uzyskanie tytułu.
        3. Oceny wniosków dokonuje Prezydent Miasta Rzeszowa. W przypadku gdy wniosek nie spełnia określonych wymagań, rodzice (opiekunowie prawni) ucznia niepełnoletniego – na wezwanie, w terminie 7 dni roboczych, licząc od dnia otrzymania wezwania – są zobowiązani poprawić wniosek lub załącznik. Nieusunięcie niepoprawności skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
        4. Stypendium przyznaje lub odmawia jego przyznania Prezydent Miasta Rzeszowa. Informacja w sprawie przyznania stypendium lub odmowy jego przyznania przekazywana jest za pośrednictwem systemu elektronicznego.

Wypłata stypendiów

1. Stypendia przyznaje się i wypłaca w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego.
        2. Stypendium jest wypłacane przelewem na rachunek bankowy wskazany we wniosku przez rodzica (opiekuna prawnego) ucznia niepełnoletniego.
        3. Stypendium nie wypłaca się w sytuacji złożenia przez rodzica (opiekuna prawnego) ucznia niepełnoletniego pisemnej rezygnacji z otrzymania stypendium.

Postanowienia końcowe

1. Wielkość środków przeznaczonych na finansowanie pomocy w ramach Programu ustalana jest corocznie w budżecie gminy.
        2. Wysokość stypendiów określa zarządzeniem Prezydent Miasta Rzeszowa.
        3. Rodzic (opiekun prawny) ucznia niepełnoletniego za pomocą systemu elektronicznego wskazanego przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta jest informowany o przyznaniu stypendium i jego wysokości lub odmowie przyznania tej pomocy.
        4. Informację o przyznanych stypendiach podaje się do publicznej wiadomości.
        5. Składając wniosek, rodzic (opiekun prawny) ucznia niepełnoletniego, oświadcza, że – będąc świadomy odpowiedzialności karnej za podawanie nieprawdy – wszystkie dane zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym oraz akceptuje warunki określone w Programie.
        6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się złożenie w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa pisemnego wniosku wygenerowanego w systemie elektronicznym.

Uchwala nr LXXVIII 1710-2023 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 25 kwietnia 2023r.

Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2022/23, które mogą być wymienione na  swiadectwie ukończnie szkoły.

KLIKNIJ