• W naszej szkole od września 2022 pracuje  psycholog szkolny. Jest to to ważny pracownik szkoły. Powierzane jest mu wiele zadań i obowiązków. Ma na celu pomagać nie tylko uczniom, ale też nauczycielom oraz rodzicom.  Psycholog szkolny może zapewnić kompleksową pomoc dziecku,  współpracując z innymi specjalistami w stworzeniu pełnego i wielopoziomowego planu wsparcia.

        Czym zajmuje się psycholog szkolny?

        Psycholog w szkole zajmuje się pomocą uczniom, którzy mają różnego rodzaju kłopoty. Mogą to być zarówno trudności w nauce, jak i problemy z grupą rówieśniczą, trudne relacje rodzinne czy uporanie się z traumatycznym doświadczeniem, jak np. śmiercią bliskiej osoby. Psycholog szkolny interweniuje w kryzysowych sytuacjach, dając dziecku emocjonalne i psychologiczne wsparcie, oraz szukając dróg wyjścia z sytuacji. Zadaniem tego specjalisty jest również prowadzenie warsztatów oraz zajęć z uczniami, na których omawiane są ważne dla nich zagadnienia. Psycholog szkolny dokonuje też diagnozy indywidualnych możliwości i potrzeb ucznia, prowadzi doradztwo w zakresie dalszych ścieżek edukacji czy wyboru zawodu. Współpracuje też ze szczególnie uzdolnionymi uczniami. Z pomocy psychologa szkolnego skorzystać mogą też nauczyciele i rodzice/opiekunowie dziecka.

        Z czym można zgłosić się do psychologa szkolnego?

        Najogólniej stwierdzić można, że do szkolnego psychologa można zgłosić się z każdym problemem zarówno ze sfery szkolnej, jak i życia prywatnego, z którym uczeń nie potrafi sobie sam poradzić lub chce otrzymać poradę, jak powinien prawidłowo postąpić. Problemy, z jakimi zgłasza się do psychologa to m.in.:

        • kłopoty z nauką,
        • przedłużający się okres złego samopoczucia, przygnębienia, poczucia winy,
        • problemy w domu,
        • nieumiejętność dogadania się z kolegami z klasy,
        • kłótnie z rodzicami, rodzeństwem,
        • doświadczenie traumatycznego wydarzenia,
        • trudność w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej/zawodu,
        • poczucie samotności, wyobcowania,
        • lęk przed chodzeniem do szkoły,
        • padnięcie ofiarą szykan, wymuszeń, przemocy ze strony innych uczniów.

        Psycholog szkolny a współpraca z nauczycielami i rodzicami

        Szkolny psycholog nie jest tylko do pomocy uczniom. Jego zadaniem jest również wsparcie nauczycieli, wychowawców czy rodziców bądź opiekunów dziecka. Można do niego zgłosić się po pomoc, gdy zachowanie dziecka zmieni się w sposób niepokojący, gdy ma problemy z nauką i nie można mu samodzielnie pomóc. Także wtedy, gdy w rodzinie zaszły poważne zmiany, jak rozwód rodziców czy przeprowadzka.

         

        Godziny pracy psychologa szkolnego  mgr Anna Sawicka

         

        Poniedziałek   9.30-15.30

        Wtorek            9.30- 15.00