KMO-Lampa Lawa
Młodzi odkrywcy za świetlicy szkolnej wykonali fascynujący eksperyment. Wykorzystując wodę, olej, barwnik spożywczy, brokat i tabletki musujące wyczarowali lampę lawę. Dzieci z wielkim entuzjazmem dodawały składniki, obserwując odnoszące się kropelki zabarwionej wody pod wpływem tabletki musującej. Doświadczenie nie tylko dostarczyło mnóstwo radości, ale pokazało, że woda i olej to ciecze o różnych gęstościach.
opiekun KMO: Wioleta Bielec4
KMO – Cukierkowa tęcza
Podczas zajęć klubowicze sprawdzali, czy cukierki są sztucznie barwione. Wokół brzegu talerza układali cukierki w kształcie okręgu, wlewali ciepłą wodę i obserwowali co się dzieje. Po kilku sekundach rozpuszczone barwniki w efektowny sposób zabarwiły wodę tworząc „ tęczę” na talerzu. Eksperyment zrobił duże wrażenie i posłużył do rozmowy na temat sztucznie barwionych produktów spożywczych.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – sztuczny śnieg
Zbliżają się święta, a za oknem brakuje tylko śniegu…
Młodzi odkrywcy postanowili stworzyć sztuczny śnieg. Na zajęciach KMO poszukiwali najlepszego przepisu. Mieszali i łączyli ze sobą różne składniki: mąkę ziemniaczaną, piankę do golenia, mydło w płynie, olej, sodę, brokat. Chcieli uzyskać masę, która najbardziej przypomina prawdziwy śnieg. Tworzenie sztucznego śniegu to wspaniała sensoryczna i kreatywna zabawa, a sztuczny śnieg można wykorzystać do tworzenia domowych ozdób świątecznych. Polecamy!
Opiekun KMO: Dorota Rusin
6
KMO - andrzejkowe lanie wosku
Andrzejki to wyjątkowy czas pełen magii, tajemnic i dobrej zabawy. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów związanych z tym świętem jest lanie wosku przez klucz, czyli tradycja, która pozwala zajrzeć w przyszłość, choćby z przymrużeniem oka.
Tradycyjne wróżby andrzejkowe to dobra okazja, by zbadać które substancje różnią się od siebie gęstością. Uczniowie klasy 5a na zajęciach KMO porównywali i sprawdzali gęstość różnych substancji codziennego użytku (oleju, papieru, plastiku, drewna, miedzi, aluminium, wosku) wrzucając lub wlewając je do wody. Płynny wosk wlany do wody szybko zastygł i utworzył ciekawe figury. Okazało się, że tradycyjne wróżby andrzejkowe to super zabawa, ale także świetna inspiracja do badań i rozważań naukowych.
opiekun KMO: Dorota Rusin
11
KMO - Czy owoce i warzywa to ogniwa?
Chętni odkrywcy ze świetlicy szkolnej w czasie zajęć KMO budowali proste obwody elektryczne, sprawdzali, że np. grafit, miedź przewodzą prąd elektryczny a guma i drewno nie. Za pomocą prądnic generowali prąd elektryczny. Badali: Czy zadziała zegar gdy w jego obwód zamiast baterii podłączy się ziemniaki, jabłka czy cytryny? Uczniowie odkryli i zaobserwowali, że zegar zadziałał na ziemniakach, cytrynach i jabłkach. Oznacza to, że owoce i warzywa to ogniwa. Zajęcia prowadziły trzy uczennice z klasy 8b pod koordynacją p. Bożeny Grabiec.
10
KMO - tęcza w probówce
Uczniowie KMO z klasy 5a wykonali ciekawy eksperyment wykorzystując zjawisko gęstości substancji. Młodzi odkrywcy byli ciekawi, jak zachowują się ciecze o różnej gęstości. W tym celu przygotowali cztery roztwory cukru różniące się gęstością i barwą, a następnie postanowili powoli wlewać te ciecze do jednej probówki. Efekt eksperymentu był ciekawy i zadziwiający - w probówce ukazała się bowiem kolorowa tęcza, a jaj barwy ułożyły się zgodnie z rosnącą gęstością utworzonych mieszanin.
opiekun KMO: Dorota Rusin
5
KMO- substancje i ich właściwości
Uczniowie Klubu Młodego Odkrywcy zgłębiali wiedzę dotyczącą właściwości fizycznych różnych substancji. Dokonywali licznych pomiarów oraz porównań masy i objętości. Do pomiaru masy substancji wykorzystali wagę odważnikową, elektroniczną oraz wagę hakową. Pomiary objętości wykonywali za pomocą cylindra miarowego, a także stosując Prawo Archimedesa. Zajęcia kształciły u uczniów dokładność i precyzję oraz pomysłowość w wyszukiwaniu metod badawczych #Laboratoria Przyszłości.
opiekun KMO: Dorota Rusin4
KMO – domowy wulkan
Na zajęciach KMO mali odkrywcy ze świetlicy szkolnej dowiedzieli się co to są wulkany i co się z nich wydobywa podczas erupcji. Wykonywali również eksperyment i obserwowali wydobywającą się z „wulkanu” kolorową pianę przypominającą lawę, która powstała w wyniku reakcji octu i sody.
Opiekun: Izabela Czarnota
1
KMO - eksperyment z balonem
Młodzi odkrywcy ze świetlicy szkolnej nauczyli się jak można nadmuchać balon bez konieczności używania płuc, wykorzystując ocet i sodę oczyszczoną. Po wymieszaniu składników zaszła reakcja chemiczna, w wyniku której powstał dwutlenek węgla czyli taki gaz, jaki wydychamy. To właśnie on napompował balon. Dzieci były pod wrażeniem doświadczenia.
opiekun KMO: Wioleta Bielec
KMO - barwy światła
Chętni uczniowie ze świetlicy w czasie zajęć z KMO obserwowali zjawisko rozszczepienia światła białego za pomocą pryzmatu na jego barwy. Zapoznali się z wierszykiem ułatwiającym zapamiętanie poszczególnych barw, wykonali krążki Newtona. Wprawili te krążki w szybki ruch obrotowy i zaobserwowali jak zlewają się ze sobą barwy światła wywołując wrażenie tego, że krążek jest biały. Zajęcia przeprowadziła pani B. Grabiec z pomocą trzech uczennic z klasy 8b.
3
KMO – od sadzonki do młodej rośliny
Odkrywcy KMO na kolejnych zajęciach poznali sposoby rozmnażania wegetatywnego roślin poprzez sadzonki. Uczniowie pobrali sadzonki pędów od rośliny macierzystej, a następnie przenieśli je do przygotowanych doniczek z ziemią ogrodową. Na koniec młode pędy zostały obficie podlane i umieszczone do obserwacji na szkolnym parapecie. Klubowicze muszą teraz regularnie podlewać sadzonki i uzbroić się w cierpliwość, bo rośliny potrzebują czasu na ukorzenienie i wzrost. Poznane rozmnażanie wegetatywne roślin to ciekawa metoda obserwacji, jak z małego fragmentu rośliny powstaje nowe, zielone życie.
opiekun KMO: Dorota Rusin
4
KMO - kontynenty i oceany na globusie
Młodzi odkrywcy ze świetlicy szkolnej poznawali lądy i oceany na Ziemi przy pomocy globusów interaktywnych.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – obserwacje mikroskopowe
Uczniowie Klubu Młodego Odkrywcy prowadzili obserwacje mikroskopowe, które pomogły im dowiedzieć się, co łączy wszystkie organizmy żywe. Na zajęciach uczniowie wykonywali własne preparaty mikroskopowe oraz korzystali z gotowych zestawów szkolnych. Kształcili umiejętność pracy z mikroskopem, obserwacji i wyciągania wniosków. Prowadzone obserwacje umożliwiły klubowiczom rozróżnić ożywione i nieożywione elementy przyrody.
opiekun KMO - Dorota Rusin
4
KMO – badamy stan czystości powietrza wokół naszej szkoły.
Do wykonania zadania potrzebne były kartki papieru, taśma klejącą oraz wazelina. Uczniowie wypełnili środkowe pola kartek obfitą porcją tłustego produktu. To do niego miały przyczepić się unoszące w powietrzu pyły i paprochy. Kartki – próby badawcze umieszczono na drzewach w pobliżu ulicy Lwowskiej, gdzie ruch jest bardzo natężony oraz w okolicy szkolnego placu zabaw i boiska. Po kilku dniach obserwowaliśmy uzyskane efekty. Dzieci miały okazję zobaczyć na własne oczy, że w powietrzu swobodnie unosi się duża ilość małych drobinek. Uczniowie zgodnie stwierdzili że, największe zanieczyszczenie powietrza znajduje się przy ulicy Lwowskiej. Poziom pyłu zawieszonego w powietrzu sprawdziliśmy również za pomocą szkolnego Eko Słupka. Badania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a ich realizacja przyniosła wiele radości.
opiekun KMO – Dorota Rusin
9KMO – Ziemia – malowanie na mleku.
Podczas kolejnych zajęć klubowicze mieli za zadanie namalować naszą planetę na mleku. Inspirowali się poznaną piosenką „Ziemia zielona wyspa”, chcąc w ten sposób włączyć się w obchody Dnia Ziemi. Niestety farby słabo się rozpuszczały, więc namalowali swoje marzenia o czystej, zielonej planecie na talerzach.
Opiekun Izabela Czarnota
3
KMO – jak oddziałują ze sobą cząsteczki powietrza?
Uczniowie Klubu Młodego Odkrywcy poznali na zajęciach budowę i oddziaływania cząsteczek powietrza. Wykorzystując sprzęt laboratoryjny programu #LaboratoriaPrzyszłości obserwowali interakcje kulek – modeli cząsteczek powietrza. Zwiększając i pomniejszając przestrzeń oddziaływań cząsteczek dowiedzieli się, co to jest sprężanie i rozprężanie gazów. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, bo rozbiegane kulki poruszały się we wszystkie strony „uciekając” do otwartej przestrzeni.
opiekun KMO - Dorota Rusin
2
KMO – Ciecz nienewtonowska - ciało stałe, czy ciecz?
Na zajęciach KMO uczniowie odkrywali właściwości cieczy nienewtonowskiej. To niezwykła substancja, a większość z nas ma ją w swojej kuchni, ponieważ jest mieszanką wody i skrobi ziemniaczanej. Właściwie trudno nazwać ją cieczą. Na pierwszy rzut oka zaprzecza prawom fizyki - będąc w spoczynku, jest w stanie ciekłym, podczas gdy przy nacisku staje się ciałem stałym. Im większą energię ku niej skierujemy, tym staje się coraz twardsza.
opiekun KMO: Dorota Rusin
9
KMO – Poszukiwacze tęczy
Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne, które tworzy się w określonych warunkach. Nasi klubowicze na zajęciach odkryli, co to jest tęcza i jak powstaje. Obserwowali, jak działa pryzmat oraz próbowali znaleźć sposób na stworzenie tęczy wykorzystując lampkę, płytę CD oraz lusterko zanurzone w wodzie. Podsumowaniem spotkania było wykonanie rysunków tęczy z wszystkimi jej kolorami.
Opiekun KMO: Dorota Rusin
12
KMO - Jak powstaje cień?
Podczas doświadczenia klubowicze dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje cień. W tym celu wyciętą z kartonu i przymocowaną do patyczka figurę, np. zwierzęcia – umieszczano między ekranem a źródłem światła. Uczniowie sprawdzali od czego zależy wielkość cienia i jak powstaje półcień. Przed eksperymentem uczniowie samodzielnie przygotowali szablony oraz kartonowe figury. Na końcu zajęć użyli własnych dłoni i powstał wspaniały „teatrzyk cieni”.
opiekun KMO: Dorota Rusin
16
Balon i bańka mydlana
Eksperyment polegał na pokazaniu uczniom, że naelektryzowany balon potrafi przesunąć bańkę mydlaną. Dzieci pocierały balonem włosy aby naelektryzować balon, następne na wilgotną ławkę puszczały bańki mydlane i zbliżając balon do bańki przesuwały ją po stole. Uczniowie próbowali przyciągać balonem drobinki papieru, a także sprawdzili, czy naelektryzowany balon będzie trzymał się ściany.
Opiekun KMO: Izabela Czarnota
3
*** Białe szaleństwo ***
Śnieg za oknem już stopniał, a nasi klubowicze nie tracą zapału na białe szaleństwo. Śnieg zastąpili mąką, rozsypali ją na stołach i przy pomocy szklanych pałeczek oraz własnych palców powstały piękne obrazy o tematyce świątecznej. Ta sensoryczna zabawa okazała się rewelacyjnym ćwiczeniem dla motoryki małej, ale także inspiracją do tworzenia. Chociaż nie jedna buzia przyprószyła się mąką, było warto!
Opiekun KMO: Dorota Rusin
16
Badamy od czego zależy szybkość topnienia śniegu?
Jeszcze nie zaczęła się kalendarzowa zima, a wokoło tyle śniegu. Uczniowie KMO postanowili wykorzystać ten łatwo dostępny materiał do swoich eksperymentów. Na zajęciach dzieci poznały trzy stany skupienia wody. Zmierzyły termometrami laboratoryjnymi temperaturę śniegu, wody z kranu i wody podczas wrzenia. Następnie wykorzystując różne substancje dowiedziały się, co przyspiesza topnienie śniegu. Doświadczenia ze śniegiem okazały się świetną zabawą i nauką.
Opiekun KMO: Dorota Rusin
8
Mierzymy, ważymy, szacujemy, badamy…
Uczniowie KMO na zajęciach korzystali z zestawu edukacyjnego Modułowych Pracowni Przyrodniczych. Klubowicze ważyli swoje plecaki przy pomocy wagi hakowej. Waga elektroniczna posłużyła im do ważenia przyborów szkolnych. Następnie szacowano długość i szerokość sali świetlicowej, po czym zmierzono jej rzeczywiste wymiary taśmą mierniczą. Na koniec zabawa ze stoperem - kto wykona najwięcej przysiadów w czasie 10 sekund. Poprzez świetną zabawę klubowicze poznali jednostki miar i wag oraz nauczyli się pracować z różnymi przyrządami pomiarowymi. Laboratoria Przyszłości#
Opiekun KMO: Dorota Rusin
12
KMO – szkolna stacja meteorologiczna
Uczniowie KMO korzystając ze szkolnej stacji meteorologicznej dokonali obserwacji i pomiarów składników pogody w terenie. Klubowicze nauczyli się posługiwać termometrem, barometrem oraz higrometrem. Poznali zasady działania kompasu, wiatromierza i deszczomierza. Pomiary zostały zapisane na kartach obserwacji i będą prowadzone w każdej porze roku. #Laboratoria Przyszłości.
Opiekun KMO: Dorota Rusin
6
Ustrzel Wahadło
Klubowicze na zajęciach mieli za zadanie trafić wodą ze strzkawki do poruszającego się obiektu, którym była płyta cd. Wnikliwa obserwacja ruchu płyty zawieszonej na nitce zwiększała szanse trafienia w płytę.Dzięki doświadczeniu dzieci lepiej zapamiętały ruch wahadłowy.
1
KMO – obserwacje zwierząt
To nie przypadek, że klubowicze w miesiącu dobroci dla zwierząt postanowili przeprowadzić obserwacje szkolnych okazów. Młodzi odkrywcy bardzo sprawnie posługiwali się lupami i z dużym zaangażowaniem opisywali charakterystyczne cechy obserwowanych gatunków. Niektóre zwierzęta wywołały uczucia fascynacji, zachwytu, inne – strachu, a nawet obrzydzenia. Mimo to wszystkie zwierzęta zasługują na nasz szacunek i ochronę.
opiekun KMO: Dorota Rusin
5
KMO – „Jaki ciężar wytrzymają jajka?”
Podczas kolejnych zajęć klubowicze sprawdzali, jak wytrzymałe są jajka. Na podstawkach umieścili 4 jajka, a następnie układali na nich książki stopniowo zwiększając ich ciężar. To niewiarygodne, ale jajka wytrzymały całkiem sporo kilogramów! Zasługę można przypisać tu kształtowi jajka. Już w starożytności wznoszono ogromne konstrukcje oparte na łuku, ponieważ siły rozkładają się równomiernie i wytrzymują duże obciążenie. Natura wytworzyła taki kształt, by chronić zarodek w jajku przed ciężarem wysiadującej je matki.
5
KMO – „Poznajemy mikroświat”
Na kolejnych zajęciach w świetlicy szkolnej nasi najmłodsi klubowicze prowadzili obserwacje mikroskopowe. Poznali zasady mikroskopowania oraz sposób wykonania preparatu. Wspólnie odkrywaliśmy zadziwiający i fascynujący mikroświat. Dzieci obserwowały aparaty gębowe motyla i muchy, odnóża pszczoły, skrzydła ważki, poznały budowę wewnętrzną liścia, tasiemca i wirka. W roli asystenta w zajęciach uczestniczyła uczennica klasy 7 – Gaja.
opiekun KMO: Dorota Rusin
it.
8
KMO - "Odkrywamy świat z globusem"
We wtorek odbyły się pierwsze zajęcia w Klubie Młodego Okrywcy. Grupa chętnych uczniów ze świetlicy uczestniczyła w zajęciach pt. "Odkrywamy świat z gobusem interaktywnym". W prowadzeniu zajęć pomagały uczennice z klasy 7a ucząc młodsze dzieci nazw kontynentów i oceanów.
1
Ruszamy ze spotkaniami KMO!!!
Co to jest KMO? „Klub Młodego Odkrywcy” to spotkania, angażujące zajęcia i atmosfera! Dzieci i młodzież mogą wspólnie eksperymentować, badać, majsterkować i poznawać świat nauki oraz przyrody pod okiem opiekunów. Dzięki temu zdobywają samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa kilkaset tego rodzaju klubów. Nasi najmłodsi klubowicze mogą uczestniczyć w zajęciach podczas pobytu w świetlicy szkolnej. W tym roku szkolnym dołączą także starsi uczniowie z klas 7 jako asystenci opiekunów.
Zajęcia rozpoczął „wybuch wulkanu”
Opiekunowie KMO:
Dorota Rusin
Izabela Czarnota.
KMO – podsumowanie pracy
Uczniowie klas I-III w tym roku szkolnym podczas zajęć świetlicowych bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniach Klubu Młodego Odkrywcy, które prowadziły p. Dorota Rusin i p. Izabela Czarnota. Każde spotkanie KMO było ciekawą przygodą w świecie nauki, pełną wiedzy i pozytywnych emocji.
Na koniec roku szkolnego nasi klubowicze od opiekunów otrzymali dyplomy i symboliczne nagrody.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
opiekunowie KMO:
Dorota Rusin
Izabela Czarnota
KMO - „Samopompująca się rękawiczka”.
Eksperyment ze względu na prostotę zrobił na klubowiczach duże wrażenie. Bo cóż może pompować rękawiczkę, skoro jest tylko butelka, miska i woda? Młodzi odkrywcy w dnie butelki z wodą zrobili otwór i zakleili go taśmą. Do środka butelki włożyli gumową rękawiczkę i zamocowali ją za pomocą gumki recepturki. Po odklejeniu taśmy woda wypływała z butelki a rękawiczka wypełniła się powietrzem. Ten efekt zawdzięczamy zmieniającemu się wewnątrz butelki ciśnieniu atmosferycznemu.
Izabela Czarnota
3
KMO – „Butelkowa orkiestra”
Na zajęciach klubowicze badali akustyczne możliwości szklanych butelek. Do doświadczenia wykorzystali różnej wielkości szklane butelki, kolby, probówki, szklane pałeczki i wodę. Wlewając wodę do naczyń wykonali proste instrumenty muzyczne i tworzyli piękne melodie. Powstała wspaniała butelkowa orkiestra. Uczniowie dowiedzieli się od czego zależy wysokość dźwięku i jak można zmieniać tą wysokość. Po zajęciach nie zmarnowano ani grama wody. Dzieci przelały użytą wodę do konewek i podlały kwiaty w pracowni przyrodniczej.
Opiekun KMO: Dorota Rusin.
2
KMO – „ w Krainie magnetyzmu”
Tym razem nasi młodzi odkrywcy przenieśli się do Krainy magnetyzmu. Poznali budowę magnesów oraz odkrywali ich oddziaływania z różnymi materiałami i innym magnesami. Dzieci dowiedziały się, że magnesy posiadają dwa bieguny – północny i południowy. W czasie zajęć uczniowie skonstruowali kompasy z korka i namagnesowanych szpilek. Dużo radości i frajdy dostarczyły naszym klubowiczom oddziaływania magnesów z opiłkami żelaza. Dzieci już wiedzą, że opiłki żelaza zbierają się w pobliżu biegunów magnesów oraz układają się wzdłuż linii pola magnetycznego.
opiekun KMO: Dorota Rusin4
KMO - Co pływa, co tonie?
Podczas zajęć mali badacze sprawdzali, które przedmioty pływają po powierzchni, a które toną. Następnie wykonali z plasteliny kulki, a z nich łódeczki i umieszczali je w naczyniu z wodą. Okazało się, że kulki zatonęły, ale ulepione z nich łódeczki pływały na powierzchni. Podczas zajęć nie zabrakło wyciągania wniosków. Wspólnie ustaliliśmy, że plastelina w postaci łódki zwiększyła swoją objętość i wypiera więcej wody niż kulka o tej samej masie. Z tego samego powodu statek nie tonie, nawet jeśli wykonany jest ze stali i waży setki ton.
Opiekun Izabela Czarnota
6
KMO – „ Odwrócona szklanka”
Nasi klubowicze przeprowadzili proste doświadczenie pokazujące, w jaki sposób powietrze zapobiega wylewaniu się wody z odwróconej szklanki. Eksperyment przeprowadzili kilkukrotnie, nalewając za każdym razem do szklanki inną ilość wody. Okazało się, że niezależnie od ilości wody w odwróconej szklance płytka nie odpada. Dzieciom udało się to doświadczenie wykonać również z kartką papieru. Ten prosty eksperyment wywołał wiele pozytywnych emocji i tysiące pytań. W czasie zajęć uczniowie korzystali z zestawu edukacyjnego „Moduł powietrze” zakupionego w ramach programu #LabolatoriaPrzyszłości.
opiekun KMO: Dorota Rusin
12
KMO – „ eko-oczyszczalnia”
Woda, która płynie z kranu, przechodzi przez proces oczyszczania i uzdatniania, zanim trafi do naszych domów. Podobnie wytwarzane przez nas ścieki, zanim popłyną z powrotem do rzeki, powinny trafić do oczyszczalni, gdzie zanieczyszczenia zostają oddzielone od wody. Uczniowie KMO zbudowali własną eko-oczyszczalnię i przekonali się, jak trudno oczyścić wodę z różnych zanieczyszczeń. Do wykonania tego zadania wykorzystano butelkę plastikową, filtr do kawy, żwir, piasek i płatki kosmetyczne. Klubowiczom udało się odfiltrować stałe zanieczyszczenia (zmieloną kawę, kaszę, mak), lecz nie udało się pozbyć z wody małych rozpuszczonych w wodzie substancji (barwników, kawy rozpuszczalnej, płynu do zmywania naczyń). Jest możliwe w prawdziwych oczyszczalniach ścieków, gdzie stosuje się dodatkowo oczyszczanie chemiczne i biologiczne.
opiekun KMO: Dorota Rusin
9
Światowy Dzień Ziemi.
22 kwietnia uczestnicy KMO oraz uczniowie ze świetlicy włączyli się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Wyruszyli na pobliskie osiedle zbierając i segregując śmieci. Dzieci z ogromnym zapałem porządkowały miejsca, w których mieszkają, dając dobry przykład sąsiadom i starszym kolegom. Możemy mieć nadzieję, że proekologiczne działania dzieci będą początkiem dobrych zmian dla naszej planety.
Opiekun Izabela Czarnota
1
KMO - „Wyciek ropy do oceanu”
Z okazji Światowego Dnia Ziemi nasi klubowicze przeprowadzili eksperyment pokazujący , co dzieje się, gdy do oceanu trafia ropa z awarii tkankowców. Na zajęciach dzieci wykonały model oceanu; z wody i barwnika zrobiły wodę morską, z plasteliny, korka, folii i piórek wykonały ptaki morskie i rybki. Następnie zakraplaczem wprowadziły do wody olej, który tak jak ropa jest lżejszy od wody i utrzymuje się na jej powierzchni. Olej łatwo przyczepiał się do ptasich piórek i rybek. Klubowicze przekonali się, jak poważnym problemem ekologicznym jest wyciek ropy i jak trudno usunąć ją z wody i organizmów.
opiekun KMO: Dorota Rusin
10
KMO – Balonowy szaszłyk.
Kolejny eksperyment z balonami i magicznym efektem. Tym razem klubowicze zastanawiali się, czy można przebić balon drewnianym patyczkiem tak żeby nie pękł? Uczniowie dmuchali balony, a następnie nakłuwali je blisko węzełka i przebijali na wylot po przeciwnej stronie. Balony nie pękły, a powietrze uchodziło z nich bardzo wolno. Wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: dlaczego balony nie pękły?
Izabela Czarnota
2
KMO – „Eksperymenty z jajem”
Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych uczniowie naszego klubu postanowili poeksperymentować z jajkiem. Dzięki naszym doświadczeniom odpowiedzieliśmy sobie na wiele nurtujących pytań, np. Jak oddzielić białko od żółtka? Czy jajko potrafi pływać? Co łączy jajko i nasze zęby? Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? Jak alkohol wpływa na białko? Zapraszamy zatem na przegląd eksperymentów pełnych jaj!
opiekun KMO: Dorota Rusin
19
Równonoc wiosenna.
Astronomiczna wiosna przypada w dniu równonocy wiosennej, czyli zrównania długości dnia i nocy. Podczas tych zajęć uczniowie mieli okazję posługiwać się tellurium i obserwować co dzieje się z planetą Ziemią w trakcie pełnego roku, dlaczego rok podzielony jest na 12 miesięcy oraz jak oświetlona jest nasza planeta w dniu równonocy wiosennej.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO - zielony kącik.
21 marca z okazji rozpoczynającej się wiosny dzieci z Klubu Młodego Odkrywcy postanowiły założyć „zielony kącik” w sali przyrodniczej. W tym celu dzieci zasadziły piękne kolorowe wiosenne kwiaty oraz zasiały rzeżuchę. Najpierw przygotowały wszystko to, co potrzebne jest do sadzenia, a więc: nasiona, sadzonki, konewkę z wodą, kolorowe doniczki i ziemię ogrodową. Każdy mógł włożyć trochę swojej pracy w to zadanie. Na koniec dzieci podlały obficie wodą posadzone rośliny oraz umieściły na parapecie tworząc „zielony kącik KMO”. Klubowicze postanowili wspólnie dbać o swoje nasadzenia i systematycznie je podlewać. Celem tego działania było kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie z ich potrzebami i wymaganiami. Dzięki wspólnym działaniom wiosna zawitała w naszej pracowni.
opiekun KMO: Dorota Rusin
12
Balon trzymający szklanki.
Kolejne zajęcia i kolejne doświadczenie fizyczne. Tym razem klubowicze sprawdzali, czy balon może unieść szklanki. Do szklanek nalewali ciepłą wodę i czekali by się ogrzały. Po wylaniu wody szybko przykładali je otworem do nadmuchanego balonika. Całość polewali zimną wodą nad miską i obserwowali jak szklanka „zasysa” kawałek balonika i przykleja się do niego. Uczniowie dowiedzieli się co to jest ciśnienie atmosferyczne, i że to dzięki niemu balon „trzyma” szklankę.
Opiekun Izabela Czarnota
2
KMO – powietrzna spirala.
Na zajęciach KMO dzieci wykonały doświadczenie wykorzystując spiralę Archimedesa, którą można zaobserwować w wielu zjawiskach i elementach przyrody – w pajęczynie utkanej przez pająka krzyżaka, układzie muszli ślimaków, w kwiatostanach roślin, budowie człowieka i całych galaktyk. Klubowicze najpierw wycięli spiralę Archimedesa z papieru, a następnie umieścili ją na statywie nad zapaloną świeczką. Zaobserwowano, że spirala wykonuje ruch dookoła własnej osi, a sprawcą tego zjawiska jest odgrzane powietrze, które unosi się do góry i wprawia w ruch spiralę. Podczas zajęć dzieci wykonały ciekawe rysunki spirali Archimedesa występujących w przyrodzie.
opiekun KMO: Dorota Rusin
8
KMO – Rozkwitające kwiaty.
Rozpoczęcie astronomicznej wiosny to okazja, by przeprowadzić ten prosty i zarazem efektowny eksperyment. Klubowicze wycinali z papieru kolorowe kwiatki, następnie zaginali płatki do środka i puszczali je na wodę. Wówczas zadziała się magia – kwiaty zaczęły rozkwitać, otwierać się. Przy kontakcie z wodą pozaginane płatki wyprostowały się! Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się dzieje i czy analogiczne zjawisko możemy zaobserwować w przyrodzie?
Opiekun: Izabela Czarnota
KMO – Fascynujący mikroświat.
W trakcie zajęć dzieci odkrywały tajemnice mikroświata. Użyte mikroskopy pomogły poznać i zobaczyć to co, na co dzień nie jest niedostępne dla oczu. Prowadzone obserwacje mikroskopowe wymagały od dzieci skupienia i cierpliwości, ale było warto! Dostarczyły bowiem dużo pozytywnych emocji i wywołały wiele spontanicznych reakcji. Zajęcia rozbudziły zainteresowania i ciekawość mikrobiologią oraz kształciły umiejętności pracy z mikroskopem. Na zajęciach wykorzystano sprzęt zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – Dzwon nurkowy dla chusteczki.
Tym razem uczniowie przeprowadzali ciekawe doświadczenie - dzwon nurkowy. W szklance umieścili papierową chusteczkę i docisnęli ją do dna, aby nie wypadła oraz piłeczkę pingpongową, która wskazywała poziom wody w szklance. Całą szklankę odwróconą do góry dnem zanurzali w misce z wodą. Następnie, bez odwracania wyjmowali szklankę z wody. Klubowicze zastanawiali się jak to możliwe, że chusteczka pozostała sucha. Dowiedzieli się również, że dzwony nurkowe wykorzystywano kiedyś przy budowie mostów.
Opiekun: Izabela Czarnota
KMO - nurek Kartezjusza.
Nasi młodzi odkrywcy wykonali ciekawe doświadczenie z użyciem nurka Kartezjusza. Najpierw każde dziecko skonstruowało nurka ze słomki, spinacza biurowego oraz plasteliny. Gotowe nurki zostały przeniesione do plastikowych butelek z wodą. Zadaniem uczestników spotkania było zaobserwowanie, co się dzieje podczas ściskania butelki. Dzieci poznały ciekawe zjawisko – podczas ściskania butelki nurek tonął, a gdy przestawały ściskać, nurek wypływał na wierzch. Dzieci odkryły, że jest to możliwe dzięki obecności powietrza w słomce. Ściskając butelkę zwiększamy ciśnienie działające na to powietrze i zmniejsza się przez to wyporność nurka, który tonie. Gdy przestajemy ściskać butelkę, ciśnienie działające na powietrze w rurce maleje i nurek wypływa na powierzchnię.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – Koleżeński telefon.
Celem tego doświadczenia było stworzenie prostego urządzenia do komunikacji na odległość przy pomocy styropianowych kubków, wykałaczek i sznurka. Klubowicze badali jak przemieszcza się po sznurku fala dźwiękowa, sprawdzali, czy da się zrobić telefon z większą liczbą kubków oraz na jaką odległość uda się porozumieć.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – W krainie elektrostatyki
Tym razem nasi młodzi odkrywcy przenieśli się do Krainy elektrostatyki. Unosili włosy i skrawki papieru przy pomocy naelektryzowanych balonów, oddzielali pieprz od soli, sterowali bańkami mydlanymi i to wszystko nie za sprawą magii, lecz oddziaływań elektrostatycznych, które zachodzą pomiędzy ładunkami elektrycznymi. Podczas zajęć dzieci również skonstruowały i przetestowały elektroskop – przyrząd do wykrywania ładunków elektrycznych.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – Skittlesowa tęcza.
Podczas następnych zajęć klubowicze sprawdzali, czy cukierki są sztucznie barwione. Wokół brzegu talerza układali cukierki Skittles w kształcie okręgu, wlewali ciepłą wodę i obserwowali co się dzieje. Po kilku sekundach rozpuszczone barwniki w efektowny sposób zabarwiły wodę tworząc „ tęczę” na talerzu. Eksperyment zrobił duże wrażenie i posłużył do rozmowy na temat sztucznie barwionych produktów spożywczych.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – „Lampa lawa”.
Na kolejnych zajęciach młodzi odkrywcy wykonywali eksperyment przedstawiający efekt bulgoczącej lawy. Podczas niego uczniowie przekonali się, że olej nie miesza się z wodą, lecz unosi się wyżej, gdyż jest od niej lżejszy. Rozpuszczająca się tabletka musująca unosi cząsteczki czerwonego barwnika, które po odgazowaniu opadają na dół. Klubowicze ożywili lampę brokatem, a następnie podświetlili ją latarką. Efekt był hipnotyzujący!
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – tęczowa wieża gęstości.
Nasi klubowicze wykonali ciekawe doświadczenia z cieczami różniącymi się gęstością. Podczas eksperymentowania powstała zadziwiająca tęczowa wieża gęstości składająca się z następujących warstw: syrop cukrowy z barwnikiem, mleko, płyn do naczyń, woda, olej roślinny, spirytus. Uczniowie sprawdzili również jak zachowają się różne przedmioty w utworzonej wieży gęstości.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – „Bańka w bańce”.
Podczas kolejnych zajęć było naprawdę bańkowo! Które dziecko nie lubi puszczać baniek? Nie ważne czy są małych, czy gigantycznych rozmiarów. Bańki zawsze wywołują zachwyt! Młodzi odkrywcy samodzielnie przygotowali płyn do baniek, a następnie za pomocą rurek wydmuchiwali je na gładkiej powierzchni stołu. Najpierw próbowali je powiększać i pomniejszać przechodząc do tworzenia trudniejszych bańkowych piramidek oraz dmuchania baniek wewnątrz innej bańki. Ten prosty eksperyment wymagał skupienia uwagi i cierpliwości, ale dostarczył dzieciom sporo frajdy.
Opiekun Izabela Czanota
KMO – ciecz nienewtonowska
Wyróżniamy trzy stany skupienia: stały, ciekły i gazowy. Okazuje się, że jest coś pomiędzy – ciecz nienewtonowska! Dzieci na zajęciach KMO poznały właściwości tej niezwykłej substancji, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. Kiedy wobec takiej cieczy używamy siły, wykonujemy szybkie i mocne ruchy - z cieczy można ulepić kulkę, bo jak ciało stałe jest twarda i może się kruszyć. Natomiast kiedy z cieczą nienewtonowską obchodzimy się delikatnie – rozpływa się i ucieka między palcami. Zabawa tą niezwykłą substancją okazała się bardzo wciągająca i zmotywowała do ciekawych naukowych dyskusji.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – „Wędrujący pieprz” czyli dlaczego warto myć ręce
Wszyscy wiedzą, że należy dbać o higienę. Dzieci z KMO przy pomocy prostego eksperymentu wytłumaczyły, dlaczego warto myć ręce. Okazało się, że gdy zanurzymy suchy palec w wodzie z pieprzem, nic się nie dziele - pieprz równomiernie pokrywa całą powierzchnię wody. Gdy zaś umyjemy palec mydłem i ponownie dotkniemy powierzchni wody – pieprz „ucieka” w kierunku brzegów naczynia. Wystarczy wyobrazić sobie, że pieprz to zarazki, które uciekają z brudnych rąk po użyciu mydła. Dbajmy zatem o higienę rąk każdego dnia. Mydło naprawdę działa!
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – Robimy sztuczny śnieg.
Jeśli jeszcze do tej pory nie zdążyliście ulepić bałwana, dzieci z KMO mają na to sposób. Mieszając różne substancje odkryły przepis na wykonanie sztucznego śniegu. Wystarczy połączyć w odpowiednich proporcjach mąkę ziemniaczaną, płyn do naczyń, piankę do golenia, brokat - i śnieg gotowy. Sztucznym śniegiem można bawić się w domu, dlatego dla wszystkich spragnionych białego szaleństwa proponujemy lepienie bałwanków, odciskanie wzorów, robienie babek. Zabawa sztucznym śniegiem bardzo rozwija zdolności manualne dzieci i daje im dużo radości.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – Zimowy eksperyment.
Za oknem zima. Jedną z rzeczy, za którą lubimy tę porę roku jest śnieg. Na śniegu można się bawić i śnieg można badać. Tym razem młodzi odkrywcy lepili ze śniegu niewielkie bałwanki. Niektóre z nich posypali solą, inne cukrem, a pozostałe nie zostały niczym posypane. Już po kilkunastu minutach zaobserwowali, że „posolone” bałwanki zaczęły się mocno rozpuszczać, a pozostałe tylko nieznacznie. Wniosek: sól przyśpiesza rozpuszczanie śniegu i lodu.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – Jak powstają chmury i deszcz?
Nasi klubowicze podczas kolejnych zajęć poznali zjawisko obiegu wody w przyrodzie. Na modelu ukształtowania powierzchni prześledzili wędrówkę wody i odkryli, jak powstają chmury. Dzieci wykonały własną chmurę deszczową z pianki do golenia oraz deszcz z kolorowych barwników. To doświadczenie pozwoliło zrozumieć, jak powstaje deszcz i niesamowicie pobudziło dziecięcą wyobraźnię.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – Budowanie z klocków SKRIKIT.
Dziś młodzi odkrywcy pracowali z klockami SKRIKIT z programu Labolatoria przyszłości. Uczniowie konstruowali niezwykle ciekawe budowle. To więcej niż zabawa, to odkrywanie, rozwijanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności technicznych i manualnych.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – Rysowanie na mące.
Uczniowie na tych zajęciach odkryli ciekawy sposób rysowania przy użyciu mąki. Ta sensoryczna zabawa okazała się rewelacyjnym ćwiczeniem nie tylko dla motoryki małej, ale także koordynacji wzrokowo - ruchowej. Powstające ciekawe obrazy wymagały sporo pracy i cierpliwości. Chociaż każdy się pobrudził, warto było na chwilę wyciszyć się, odprężyć i przenieść w świat dziecięcej wyobraźni.
opiekun KMO: Dorota Rusin
„Lądowisko dla jajka”
Zadaniem uczestników zajęć KMO było skonstruowanie z otrzymanych materiałów spadochronu dla jajka, tak aby po upadku z wysokości jajko nie wypadło i pozostało całe. Uczniowie mieli do dyspozycji jedynie kubeczki, słomki, balony, kartki i taśmę klejącą. Wszystkie zespoły wykazały się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Nieudane próby stały się motywacją do dalszego działania i udoskonalania tworzonych konstrukcji.
To niepozorne zadanie miało na celu rozwój twórczego myślenia oraz naukę współpracy w grupie.opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – Malowanie na mleku.
Młodzi odkrywcy podczas kolejnych zajęć wykonywali eksperyment z użyciem mleka, barwników spożywczych i płynu do mycia naczyń. Klubowicze dowiedzieli się z czego składa się mleko, co to jest detergent oraz co to jest gęstość cieczy. Uczniowie z ciekawością obserwowali jak płyn do mycia naczyń rozpuszcza tłuszcz zawarty w mleku i pozwala barwnikom rozprzestrzeniać się po talerzu. Krople kolorowych barwników zaczęły wirować, mieszać się ze sobą tworząc fantastyczne wzory.
Opiekun Izabela Czarnota
Wykrywamy skrobię w produktach spożywczych.
Skrobia to cukier, który pełni funkcję materiału zapasowego roślin. Obecność skrobi można wykryć przy użyciu jodyny. W kontakcie ze skrobią roztwór jodyny zmienia barwę z brązowej na granatową. Wykorzystując jodynę uczestnicy KMO odkryli, że skrobia zawarta jest
w produktach pochodzenia roślinnego. To one barwiły się na granatowo. Jodyna naniesiona na produkty zwierzęce nie zmieniła swojej barwy, co jest dowodem na to, że nie zawierają one skrobi.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO- Gasnąca świeca i woda.
Podczas zajęć KMO uczniowie wykonywali eksperyment zużyciem świeczki i zabarwionej wody. Obserwowali jak zareaguje zapalona świeca, gdy odetniemy dopływ tlenu oraz co stanie się z wodą na talerzu, w której umieszczona była świeczka. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego płomień zgasł, a woda została „wciągnięta” do szklanki. Ten efektowny eksperyment bardzo się dzieciom spodobał i dostarczył nowej porcji wiedzy.
Opiekun Izabela Czarnota
Odkrywamy świat z globusem interaktywnym.
Grupa uczniów ze świetlicy szkolnej podczas zajęć KMO odkrywała lądy i oceany przy pomocy globusów interaktywnych. Klubowicze poprzez zabawę poznawali nazwy i położenie kontynentów i oceanów na Ziemi oraz przy pomocy opiekuna odszukiwali wybrane państwa i ich stolice.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – poszukiwanie skarbu z kompasem.
Podczas kolejnych zajęć KMO klubowicze poznawali zasadę działania kompasu i określać kierunki geograficzne świata. Na zajęciach w terenie dzieci za pomocą kompasów i podanych instrukcji poszukiwali ukrytego skarbu, którym okazała się być torebka słodyczy. Zabawa dostarczyła uczniom sporo emocji.
Opiekun Izabela Czarnota
KMO – „Jak nadmuchać balon bez dmuchania go?
Młodzi odkrywcy przeprowadzili ciekawe doświadczenia, dzięki którym poznali właściwości drożdży piekarniczych. Udało się nadmuchać baloniki bez konieczności silnego dmuchania ich. Okazuje się, że istnieje wiele sposobów na eksperymentowanie z materiałami, które są pod ręką w naszych domach.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – spotkanie ze zwierzętami
Podczas zajęć Klubu Młodego Odkrywcy dzieci miały bliskie spotkanie ze zwierzętami, które jako eksponaty znajdują się w pracowni biologicznej. Uczniowie odkrywali szczegóły budowy kręgowców i bezkręgowców, obserwowali pod mikroskopem m.in. odnóża muchy, krew żaby i człowieka. Świat w powiększeniu okazał się fascynujący i bardzo pochłonął młode umysły. Na zajęciach zostały wykorzystane pomoce i mikroskopy zakupione z programu Laboratoria Przyszłości.
opiekun KMO:
Dorota Rusin
KMO – „Wieża z makaronu”
Uczniowie KMO konstruowali budowle z makaronu i plasteliny. Nasi wspaniali odkrywcy starali się zbudować jak najwyższą wieżę. Podczas zabawy musieli wykazać się pomysłowością i dużą umiejętnością współpracy. Zadanie pokazało, że grupa może zrobić coś, czego nie dokona pojedyncza osoba. Chociaż nie wszystkie konstrukcje wytrzymały próbę czasu, to zadanie dostarczyło dużo emocji i uśmiechu.
opiekun KMO: Dorota Rusin
KMO – „Wędrująca woda”
Tym razem na zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy dzieci poznały interesujące zjawiska przeprowadzając eksperymenty z wodą, olejem i barwnikami. „Wędrująca woda” to niezwykły widowiskowy eksperyment, który wymaga nieco cierpliwości, ale na efekt końcowy warto było poczekać. Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jak ma to miejsce w roślinach. To także świetne doświadczenie dla dzieci z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych.
W czasie oczekiwania na wynik naszego eksperymentu, klubowicze odwiedzili pracownię chemiczną i dowiedzieli się, jak wygląda strój chemika. Przeprowadzając doświadczenia chemiczne należy założyć fartuch, rękawiczki i gogle ochronne.opiekun KMO: Dorota Rusin