• Spotkanie z Barbarą Śnieżek

• 31.03.2023 11:04
      • Nawiązując do marcowych obchodów Światowego Dnia Poezji, w minioną środę gościliśmy w naszej szkole p. Barbarę Śnieżek -  znaną rzeszowską poetkę, autorkę licznych tomików wierszy dla dzieci i dorosłych oraz albumu z  wierszami  zilustrowanymi akwarelami Wioletty Cieleckiej "Zaproszenie do Rzeszowa",  członkinię  Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa.
      • Poetka spotkała się z uczniami klasy 4a i przeprowadziła dla nich warsztaty literackie  na temat "Jak napisać wiersz?". Prowadząca opowiedziała uczniom o swoim dzieciństwie, rodzinie, dziecięcych inicjacjach literackich i drodze do poetyckiej kariery. Rozmawiała z czwartoklasistami na temat poezji i znanych poetów. Wspomniała o twórczości Juliana Przybosia -  patrona naszej szkoły. Prezentowała swoje wiersze związane z tematem spotkania ze zbiorków "Babcia Basia kleci wierszyki dla dzieci" i "Babci Basi wiersze nowe już dla dzieci są gotowe". Następnie przekazała dzieciom informacje na temat, co jest najważniejsze w czasie pisania wiersza i jakie elementy powinien zawierać prawidłowo napisany utwór poetycki. Po tych objaśnieniach uczniowie zostali zaproszeni  przez prowadzącą do napisania własnego wiersza. Pracowali w grupach, wspólnie tworząc wiersze o wiośnie. Na koniec pracy twórczej liderzy grup zaprezentowali wszystkim swoje utwory poetyckie. Wiersze były bardzo ciekawe i spodobały się nie tylko Pani Basi.

Na zakończenie , uczennice: Maja, Amelia, Roksana i Lena przepięknie recytowały wiersze autorki o tematyce wiosennej,  dedykując je Pani Basi w podziękowaniu za wspaniałe spotkanie. Niektóre dzieci przygotowały także  kolorowe ilustracje do wierszy poetki. Chętni mogli zakupić zbiorek z wierszami  Pani Śnieżek i otrzymać autograf.

Rozmowa o poezji zachęciła uczniów klasy czwartej do kolejnych spotkań w bibliotece, a pierwsze próby tworzenia wiersza zainspirowały uczestników do podjęcia kolejnych działań literackich.