•  PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
      • PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

• 23.03.2022 13:41
      • „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”.

Kornel Makuszyński

• W czwartek 17 marca w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika pod hasłem „Mała książka  - wielki człowiek ”. Pasowanie na czytelnika,  to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.

Z tej okazji uczniowie klasy 1a i 1b wraz z wychowawcą, Panią Edytą i Panią Jolą, odwiedzili bibliotekę. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania  z oferty biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. A wszystko zaczęło się od wysłuchania piosenki pt. „Mała książka –wielki człowiek”, w wykonaniu uczennic z klasy 8b – Mai Gugały i Milany Tretyak.

Z pogadanki dzieci dowiedziały się, o regulaminie jaki obowiązuje w bibliotece szkolnej, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Na szóstkę poradzili sobie z innymi zadaniami, które przygotowała dla nich prowadząca. Wykazali się dużą znajomością bajek i bajkowych postaci. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika.

Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy.   Ponadto każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał książkę pt. ,, Pierwsze abecadło’’. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek’’. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.