• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

• 01.04.2022 13:14
      • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

To szczególne święto ma pomóc dorosłym w zaszczepieniu w dzieciach zwyczaju czytania książek, wspierania czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zwrócenia uwagi na książki dedykowane młodszym czytelnikom.

• Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY – Międzynarodową Radę do spraw Książek dla Młodych w 1967 roku, w dzień urodzin  baśniopisarza wszechczasów – H.CH. Andersena w Odense w Danii.

Ponadto Rada zdecydowała, iż organizatorami tego święta będą kolejno kraje członkowskie IBBY. Każdy kraj przyjmuje obowiązek ustalenia hasła Dnia  oraz wydarzeń związanych z celebrowaniem święta. Dodatkowo autor książek z tego kraju pisze przesłanie dla dzieci z całego świata promujące książki i kulturę czytania.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzono w 1967 roku,  w Szwecji. Polska była organizatorem święta w 1979 roku.

W tym roku gospodarzem święta jest Kanada. Hasłem  przewodnim jest zdanie  „Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia”.

Autorem przesłania do dzieci z całego świata jest kanadyjski pisarz – Richard Van Camp.

Gorąco zapraszam Czytelników biblioteki szkolnej do zapoznania się z treścią przesłania, obejrzenia okolicznościowego plakatu oraz sięgnięcia po książkę.

Chętnym uczniom z klas: 2-5 proponuję udział w quizie dotyczącym znajomości najpopularniejszych utworów H.Ch. Andersena, który odbędzie się w bibliotece szkolnej 7.04.2022 roku (czwartek),  według wcześniej ustalonego i  podanego uczestnikom harmonogramu.

Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane bezpośrednio w bibliotece szkolnej do 6.04.2022 r.

Dla najlepszych są przewidziane nagrody książkowe oraz dyplomy.

G. Kadłuczka