• Dlaczego warto zostać harcerzem?

• 20.09.2022 11:20
      • 16 września 2022 roku uczniowie klasy 5c pod opieką Pań: M. Mendel i G. Kadłuczki udali się do Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy Fredry na zajęcia biblioteczne.
        Celem spotkania było zapoznanie uczniów z działalnością organizacji harcerskiej w Polsce.
      • Zajęcia poprowadziła drużynowa Agata Manijak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - Okręg Podkarpacki. Prowadząca w zwięzły sposób opowiedziała przybyłym o ruchu skautowskim i harcerskim. Przypomniała twórców - A. i A. Małkowskich,  założycieli pierwszych drużyn harcerskich w Polsce i ponad stuletnią historię organizacji.
        Zwróciła uwagę, że dzieci i młodzież działając w drużynach zuchowych i harcerskich, uczą się, miło spędzają czas, kształtują swoje charaktery w duchu miłości do ludzi, Ojczyzny i Przyrody.
        Drużynowa włączyła uczniów do gry pt. "Kim", w której gracze ćwiczyli i sprawdzali swoją spostrzegawczość i pamięć. Uczestnicy zajęć poznali również przedmioty niezbędne dla każdego harcerza: kompas, latarka, gwizdek, a także nauczyli się, jak wykonać węzeł płaski i odczytać zaszyfrowane hasło.
        Spotkanie było też okazją do obejrzenia książek ilustrujących życie harcerzy w czasach pokoju i trudnych dni podczas II wojny światowej. Pani Agata zachęciła też uczniów do przyłączenia się do miejscowych drużyn ZHP i ZHR.