• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

• 11.10.2022 13:09
      • 29 września obchodziliśmy XX Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.   Patronką święta jest Janina Porazińska - wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.
        Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
      • Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za późno,  aby rozpocząć przygodę z książką. Od dawna wiadomym jest, że czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono między innymi na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy osobami, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy i wspomaga pamięć, poprawia koncentrację i  rozwija poczucie humoru.  Książka zaś to jedno z najlepszych źródeł wiedzy.
        Nasza szkoła kolejny już raz  włączyła się do obchodów Dnia Głośnego Czytania. Akcję czytelniczą z okazji  tego święta dla uczniów wszystkich klas: 1-8 zorganizowała i przeprowadziła wspólnie z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły nauczycielka biblioteki - p. Grażyna Kadłuczka. W tym dniu nasi  uczniowie  mogli posłuchać na lekcjach głośnego czytania swoich starszych kolegów, nauczycieli, w tym również Dyrekcji szkoły oraz innych pracowników placówki. W rolę lektorów wcielili się: pani wicedyrektor p. M. Lipska, pedagog specjalny p. B. Bar, pomoc nauczyciela p. S. Oliynyk, kucharz  p. K. Lalowicz, ks. M. Kardaś, szkolna bibliotekarka p. G. Kadłuczka oraz panie polonistki, p. M. Mendel i p. D. Zawadzka.   W tym roku pani bibliotekarka przygotowała ciekawe teksty prozatorskie i poetyckie z wychowawczym przesłaniem, autorstwa pisarzy okresu polskiego Romantyzmu tj. Adama Mickiewicza, J. Słowackiego, A. Fredry i M. Konopnickiej. Uczniom z Ukrainy czytano w języku ukraińskim. Wybór takich tekstów do czytania   był spowodowany tym, że rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP - Rokiem Polskiego Romantyzmu, a jedną z jego patronek została  Maria Konopnicka. Nie ulega wątpliwości, że akcja przypadła do gustu całej społeczności szkolnej i sprawiła wszystkim dużą przyjemność.

Grażyna Kadłuczka