• "Po drugiej stronie góry" - zajęcia czytelnicze dla uczniów klas I-III  z wykorzystaniem oryginalnego Teatrzyku Kamishibai

• 17.03.2023 09:39
      • Uczniowie klas I-III  uczestniczyli w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem oryginalnego teatrzyku kamishibai. Spotkania odbyły się w bibliotece szkolnej. Zorganizowała je i przeprowadziła p. Grażyna Kadłuczka,  w ramach trwającego w szkole  Tygodnia Japońskiego.  Podczas spotkań, prowadząca  rozmawiała z uczniami na temat osobliwości Japonii, zapoznała dzieci  z ciekawostkami związanymi z tym krajem i pokazała pamiątki przywiezione z  Kraju Wschodzącego Słońca.
      • Młodsi czytelnicy zapoznali się z prawdziwym teatrzykiem kamishibai, poznali jego historię i przeznaczenie. Z dużym zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali bajki autorstwa  Anny Onichimowskiej  "Po drugiej stronie gór", opowiedzianej w formie teatrzyku kamishibai.  Jest to  wzruszająca  opowieść o   trudnym życiu afrykańskich dzieci, ich marzeniach  i dostępie do wody. Uczniowie chętnie  odpowiadali   na pytania związane z tekstem oraz wyrażali swoje opinie na temat wysłuchanej  baśni. Ta forma i sposób zaprezentowania uczniom tekstu literackiego bardzo spodobała się dzieciom. Kamishibai,  nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji” to sztuka czytania wywodząca  się z Japonii. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Należy do jednych z najlepszych sposobów promowania czytelnictwa, gdyż prezentowaniu ilustracji przy jednoczesnym czytaniu utworu towarzyszy wyjątkowy nastrój, zaś słuchacze z dużą uwagą koncentrują się na słuchanym tekście.

Grażyna Kadłuczka