"Po drugiej stronie góry" - zajęcia czytelnicze dla uczniów klas I-III z wykorzystaniem oryginalnego Teatrzyku Kamishibai
- 17.03.2023 09:39
- Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem oryginalnego teatrzyku kamishibai. Spotkania odbyły się w bibliotece szkolnej. Zorganizowała je i przeprowadziła p. Grażyna Kadłuczka, w ramach trwającego w szkole Tygodnia Japońskiego. Podczas spotkań, prowadząca rozmawiała z uczniami na temat osobliwości Japonii, zapoznała dzieci z ciekawostkami związanymi z tym krajem i pokazała pamiątki przywiezione z Kraju Wschodzącego Słońca.
Młodsi czytelnicy zapoznali się z prawdziwym teatrzykiem kamishibai, poznali jego historię i przeznaczenie. Z dużym zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali bajki autorstwa Anny Onichimowskiej "Po drugiej stronie gór", opowiedzianej w formie teatrzyku kamishibai. Jest to wzruszająca opowieść o trudnym życiu afrykańskich dzieci, ich marzeniach i dostępie do wody. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania związane z tekstem oraz wyrażali swoje opinie na temat wysłuchanej baśni. Ta forma i sposób zaprezentowania uczniom tekstu literackiego bardzo spodobała się dzieciom. Kamishibai, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji” to sztuka czytania wywodząca się z Japonii. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Należy do jednych z najlepszych sposobów promowania czytelnictwa, gdyż prezentowaniu ilustracji przy jednoczesnym czytaniu utworu towarzyszy wyjątkowy nastrój, zaś słuchacze z dużą uwagą koncentrują się na słuchanym tekście.
Grażyna Kadłuczka
Ostatnie artykuły