• "Pokój - najlepsze dobro jakie może nas spotkać"

• 22.09.2022 13:23
      • W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Pokoju był obchodzony 21 września. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  7 września 2001 roku i jest ono wyrazem oraz symbolem idei pokoju, a także stanowi wyraz wsparcia działań dążących do pokojowego współżycia ludzi i narodów. Celem globalnych obchodów MDP jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na konflikty zbrojne i ich ofiary, a także wspieranie działań promujących pokojowe rozwiązania wszelkich wojen. Kolejnym symbolem święta jest odznaka w kształcie gołębia pokoju, która jest noszona przez osoby propagujące pokój na świecie.
      • W ramach  obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju -  klasa 5a wzięła udział w zajęciach czytelniczych na temat: "Pokój - najlepsze dobro jakie może nas spotkać".

Zajęcia odbyły się w bibliotece szkolnej. Nauczycielka biblioteki rozmawiała z uczniami o tym, czym jest pokój na podstawie książki M. Michalaka pt. "Wolność, pokój, przyjaźń ... O tym, co w życiu ważne".  Pomocą w tych rozważaniach okazała się gazetka na temat Dnia Pokoju. Nie zabrakło również dyskusji o tym:

- Czy jest możliwy świat bez wojny?

-  Czym jest wojna i na czym polega?

-  Skąd się biorą wojny?

-  Co wojna zmienia w życiu każdego człowieka?

Następnie uczniowie  obejrzeli ekspozycję książek traktujących o latach wojny, okupacji. Najbardziej przypadły im  do gustu książki takie jak: "Czy wojna jest dla dziewczyn?", "Asiunia", "Mój tato szczęściarz", "Arka Czasu", "Mirabelka". Z tych lektur płynie tylko jedno przesłanie, które zostało przekazane uczestnikom zajęć: Wojna nie jest dobra dla nikogo. Jest złem, które spotyka ludzi. Przynosi ból, cierpienie i śmierć. Pokój jest najlepszym dobrem, jakie może spotkać każdego z nas.

Grażyna Kadłuczka