“Wiosna w lesie”-spotkanie z panią Leśnik
7 kwietnia 2025 naszą bibliotekę szkolną odwiedziła pani Leśnik Monika Armata z Nadleśnictwa Strzyżòw. Uczniowie klasy 1b mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca leśnika, jakie rośliny oraz gatunki drzew rosną w okolicznych lasach, jakie korzyści czerpiemy z lasu, jak się w nim zachowywać i jak o niego dbać. Nasz gość opowiedział wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach dając szansę uczniom do zadawania różnorodnych pytań. Dziękujemy!
III Międzynarodowy Dzień Książki
02-03 kwietnia 2025 w bibliotece szkolnej w ramach Międzynarodowego Dnia Książki odbyła się akcja głośnego czytania uczniom przez dorosłych (nauczycieli/rodziciòw/zaproszone osoby) fragmentòw książek polskich autorów nagrodzonych w międzynarodowych konkursach pisarskich. Akcja czytelnicza trwała 2 dni. Wzięli w niej udział uczniowie poszczególnych klas naszej szkoły. Fragmenty książek, które czytaliśmy:
“Opowiadania z piaskownicy” R. Piątkowskiej
“Teatr Niewidzialnych Dzieci” M. Szczygielskiego
“Czarny młyn” M. Szczygielskiego
“Myśli Teo” A. Kròlak
“Czerwone krzesło” A. Maleszki
“Kołysanka dla babci” l. Chmielewskiej
“Pan Kuleczka” W. Widłaka
“Wścibscy” D. Gellner
“Kajtuś Czarodziej” J. Korczaka
“Zielony i Nikt” M. Strzałkowskiej
“Baśnie z całego świata” J. Wilkonia
“Pszczoły “ P. Sochy
Dziękujemy za wspólne czytanie fragmentów i zachęcamy do przeczytania całości książek.
Konkurs pięknego czytania “Wiosenne poezjowanie o ptakach”
26 marca 2025r. z okazji Dnia Poezji w szkolnej bibliotece został zorganizowany konkurs pięknego czytania “Wiosenne poezjowanie o ptakach”. Uczniowie klas II-IV czytali “ptasie” wiersze znanych polskich autorów. Ocenie podlegała technika czytania jak i użyte środki artystycznego wyrazu. Spośròd 15 uczestników tytuł najlepiej czytającej przypadł Wiktorii Kozdraś z klasy 3a. Drugie miejsce otrzymała Zofia Piesowicz (kl. 3c), a trzecie Patryk Koszela (kl. 3a). Były ròwnież dwa wyròżnienia - Wiktor Tutka (kl. 2b) oraz Oskar Ziomek (kl. 4a).
Gratulujemy wszystkim wspaniałej techniki czytania!
"Pokój - najlepsze dobro jakie może nas spotkać"
- 22.09.2022 13:23
- W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Pokoju był obchodzony 21 września. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2001 roku i jest ono wyrazem oraz symbolem idei pokoju, a także stanowi wyraz wsparcia działań dążących do pokojowego współżycia ludzi i narodów. Celem globalnych obchodów MDP jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na konflikty zbrojne i ich ofiary, a także wspieranie działań promujących pokojowe rozwiązania wszelkich wojen. Kolejnym symbolem święta jest odznaka w kształcie gołębia pokoju, która jest noszona przez osoby propagujące pokój na świecie.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pokoju - klasa 5a wzięła udział w zajęciach czytelniczych na temat: "Pokój - najlepsze dobro jakie może nas spotkać".
Zajęcia odbyły się w bibliotece szkolnej. Nauczycielka biblioteki rozmawiała z uczniami o tym, czym jest pokój na podstawie książki M. Michalaka pt. "Wolność, pokój, przyjaźń ... O tym, co w życiu ważne". Pomocą w tych rozważaniach okazała się gazetka na temat Dnia Pokoju. Nie zabrakło również dyskusji o tym:
- Czy jest możliwy świat bez wojny?
- Czym jest wojna i na czym polega?
- Skąd się biorą wojny?
- Co wojna zmienia w życiu każdego człowieka?
Następnie uczniowie obejrzeli ekspozycję książek traktujących o latach wojny, okupacji. Najbardziej przypadły im do gustu książki takie jak: "Czy wojna jest dla dziewczyn?", "Asiunia", "Mój tato szczęściarz", "Arka Czasu", "Mirabelka". Z tych lektur płynie tylko jedno przesłanie, które zostało przekazane uczestnikom zajęć: Wojna nie jest dobra dla nikogo. Jest złem, które spotyka ludzi. Przynosi ból, cierpienie i śmierć. Pokój jest najlepszym dobrem, jakie może spotkać każdego z nas.
Grażyna Kadłuczka
Ostatnie artykuły