• Lekcja europejska – klasa 6a.

            29 listopada br. uczniowie z klasy 6a wraz z p. Grażyną Kadłuczką i p. Svitlaną Oliynyk wzięli udział w lekcji europejskiej, która odbyła się w Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie na temat: „Odkrywajmy Europę! Przystanek: Czechy.” poprowadziła Pani Ewa Nowak-Koprowicz, koordynatorka Punktu Informacji Europejskiej Direct – Rzeszów. W czasie spotkania szóstoklasiści dowiedzieli się, że Czechy obecnie pełnią prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Pani Ewa w ciekawy sposób opowiadała uczniom o tym pięknym kraju, jego historii, kulturze i tradycjach. Nie zabrakło ciekawostek związanych ze sportem, kuchnią czy atrakcjami turystycznymi.

            Dziękujemy Pani Ewie Nowak-Koprowicz za przygotowanie ciekawych zajęć na wspomniany temat, a pani Karinie Kwas za zaproszenie nas do biblioteki.

            Grażyna Kadłuczka – organizatorka wyjścia

          • 2a – warsztaty origami

            Dzisiejsze warsztaty origami zorganizowane przez p. Edytę Maścidło-Sączawę przyniosły uczniom wiele radości i satysfakcji. Choć nie było to takie proste to każdy wykonał swoją papierową gwiazdkę, która zapewne zawiśnie na domowej choineczce.

          • SUKCES UTALENTOWANEJ ZUZI

            ZUZANNA PASTERZ

            otrzymała WYRÓŻNIENIE

            w VIII Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym

            ,,Mój przyjaciel Miś

            Miś z ulubionej bajki ”,

            organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 16 w  Rzeszowie

             

            Cieszymy się, że Twój talent został doceniony!

             Gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

             

                                                  Opiekun: Dorota Irzyńska

             

          • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

            22.11.2022  w klasach: IV a IV b przeprowadzono zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Celem zajęć było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Podczas spotkania uczniowie klas czwartych uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.

            Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane
            z masażem serca i sztucznym oddychaniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie.

             Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności

            Dzięki takiej lekcji uczniowie nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które
            w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 

            Lekcję zorganizował p. Kamil Bułdak w ramach przedmiotu technika.

            red. Kamil Bułdak

          • Brawo Wojtek z 2a

            Wojciech Trzebiński

            zdobył NAGRODĘ GŁÓWNĄ w kat. klas I-II

            w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „SŁOŃCE, WODA  I  PRZYGODA”

             pod hasłem: „Czysta woda – zdrowa i piękna przyroda”.

            Patronat honorowy nad konkursem objęli:

            Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa i

            Rzeszowski Okręgowy Związek Żeglarski

            Na konkurs ogłoszony przez Szkołę Podstawową nr 2 i Przedszkole Publiczne nr 15 w Rzeszowie wpłynęło 698 prac dzieci z placówek przedszkolnych, szkół podstawowych i Domów Kultury z całej Polski.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

            Opiekun: Edyta Maścidło-Sączawa

          • Omnibus dla klas 2

            Dziś w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy „Omnibus” dla chętnych uczniów z klas drugich. Uczniowie w 22 pytaniach zamkniętych i otwartych musieli wykazać się wiedzą ogólną, dotyczącą m.in. legend, powiedzeń, przyrody, naszej szkoły i miasta. Wyniki już niebawem 😊

            Organizator: Edyta Maścidło-Sączawa

          • Dyskoteka andrzejkowa

            Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dziś w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas 1 - 4 i 5 - 8 zorganizowana z funduszy Rady Rodziców a w klasach słodki poczęstunek. Jak było... widać na zdjęciach. Dziękujemy RR i nauczycielom za miło spędzony czas !

          • 2a - Światowy Dzień Pluszowego Misia

            Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Uczniowie klasy 2a zaprosili swoje pluszowe misie na zabawę andrzejkową, która właśnie przypadła w tym dniu w naszej szkole. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką – powiedzieli. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

            STO LAT MISIU!                                                                     Edyta Maścidło-Sączawa

          • 2a – podsumowanie projektu „Poznajmy się”

            Dziś zakończyliśmy przygodę z pakietem edukacyjnym „ Poznajmy się ” dla uczniów z Polski i Ukrainy. Dzieci rozwiązując zagadki i czytając ciekawostki m.in. dowiedziały się jak wygląda strój regionalny w obu krajach, jakie są tradycyjne potrawy, znane postacie, święta i legendy. Pracując z mapą poznały miasta, rzeki i morza, ukształtowanie terenu oraz dowiedziały się gdzie warto pojechać, by leżeć pod palmami i podziwiać delfiny. Uczniowie w obu językach porównywali swoje kraje szukając podobieństw i różnic, świetnie przy tym bawiąc się.

            Edyta Maścidło-Sączawa

          • 1a - W krainie baśni

            21 listopada 2022r. klasa 1a z wych. Dorotą Twardy przeniosła się do krainy baśni. Od rana dzieci czytały bajki, rozwiązywały zagadki związane z baśniowymi postaciami. Niektórzy uczniowie sami wcielili się w postacie z bajek przebierając się za ulubionych bohaterów. Niektórzy przynieśli do szkoły pacynki, maskotki, nie zabrakło też książeczek z baśniami. W ramach zajęć plastycznych malowali farbami plakatowymi ulubioną bajkową postać. Na koniec zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.   

          • 2a – Dzień Życzliwości

            21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. W tym dniu uczniowie klasy 2a z p. Edytą Maścidło-Sączawą oglądnęli film „Jeżyk był smutny”, po którym wszyscy doszli do wniosku, że dobrze jest być miłym i życzliwym dla innych. Pogadankę przerwał dzwonek… Na podsumowanie każdy wykonał radosną kartkę okolicznościową dla bliskiej osoby - kolegi, koleżanki, pani, brata, siostry lub rodziców. No i oczywiście była radosna fotobudka z rekwizytami 😊

          • Spotkania autorskie z pisarzami podczas Świątecznych Targów Książki - klasa 4b i 5c

            W miniony piątek i sobotę odbyła się w naszym mieście 4. edycja Świątecznych Targów Książki. Do Rzeszowa przyjechali mistrzowie słowa pisanego i mówionego, laureaci wielu prestiżowych nagród, autorzy piszący dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych by spotkać się ze swoimi czytelnikami. Uczniowie naszej szkoły z klasy 4b wzięli udział w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno oraz z  Marią Strzelecką i  Andrijem Lubką. Dzieci z klasy  5c uczestniczyły w spotkaniu z Marią Strzelecką i Andrijem Lubką. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Alina Mazera, p. Małgorzata Mendel oraz p. Grażyna Kadłuczka.

            Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci. Napisała ich ponad 50. Najbardziej znane jej książki to: "Nie ma nudnych dni", "Z przysłowiami za pan brat", "Cukierki",   "Hebanowe serce ", "Dziadek na huśtawce" i inne. Książki R. Piątkowskiej są pełne ciepła i humoru, zawierają też walor edukacyjny, a sama autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także Kawalerem Orderu Uśmiechu.

            Spotkanie z panią Renatą toczyło się wokół jej trzech najnowszych książek: "Najwierniejsi przyjaciele", "Oko w oko ze zwierzakiem" i "Biszkopt, pingwin i reszta". Są to zbiorki opowiadań o niezwykłych zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, historie o zwierzakach, które dokonały czegoś niezwykłego, np. uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły sie z nim rozstać. Wszystkie historie opisane przez autorkę są prawdziwe i oparte na faktach autentycznych. Pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach - zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.

            W czasie spotkania pisarka opowiedziała dzieciom o różnych historiach, które opisała w swoich książkach. Powiedziała też młodym czytelnikom, że pisanie książek jest dla niej czystą przyjemnością. Chce od pierwszego zdania złapać uwagę czytelnika poczuciem humoru, a przy okazji niechcący i mimochodem przemycić wiedzę o zwyczajach, przysłowiach, zwierzętach i otaczającym świecie. Potwierdzeniem tych słów były fragmenty książek czytane przez Malwinę Kożurno - znakomitą lektorkę, o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

            Na zakończenie uczestnicy zasypali pisarkę lawiną pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Można też było otrzymać dedykację z autografem pisarki.

            Maria Strzelecka jest autorką książek: "Beskid bez kitu", "Beskid bez kitu. Zima" oraz  "Nikifor". Jest nie tylko pisarką, ale też doktorem sztuk plastycznych, malarką, ilustratorką, projektantką odzieży i plakatów, autorką filmów animowanych, gitarzystką basową i wokalistka zespołów punkowych, aktorką.

            Andrij Lubka to jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia, poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich. Przetłumaczył na język ukraiński książkę M. Strzeleckiej "Beskid bez kitu" ("Lito w Beskidach").

            Spotkanie z M. Strzelecką i A. Lubką było okazją do rozmowy o książkach: "Beskid bez kitu" i "Beskid bez kitu. Zima". Publikacje są portretem miejsca, opisują ludzi, przyrodę, budownictwo i historię pogranicza Beskidów.

            Ducha książki oddaja precyzyjne ilustracje i łemkowskie pieśni niosące ze sobą dużą porcję wiedzy o pograniczu Polski, Ukrainy i Słowacji. Można z nich się uczyć języka, trudnej historii wysiedlenia Łemków, ale też znajdują się w niech przepisy na słodkie dania.  Bohaterami tej nagradzanej książki są Terka i Nela. Utwory p. Marii Strzeleckiej są doskonałą propozycją dla dzieci i "puszczeniem oka " do dorosłych.
            Spotkanie z Panią Renatą Piątkowską i Panią Malwiną Kożurno oraz z Panią Marią Strzelecką i Panem Andrijem Lubką było bardzo ciekawe i dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

            Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Kajce i Panu Zygmuntowi Śliwie za zaproszenie.

            Grażyna Kadłuczka 

        • 1c, 2a i 2b – „Poznajmy się / Давайте познайомимось!"
          • 1c, 2a i 2b – „Poznajmy się / Давайте познайомимось!"

            Ogólnopolski projekt edukacyjny „Poznajmy się / Давайте познайомимось!" jest dla klas, w których uczą się dzieci z Polski i Ukrainy. Dwujęzyczne książeczki z ciekawostkami i zagadkami o Polsce i Ukrainie dla każdego ucznia pomagają w realizacji projektu. Oprócz książeczki opracowana została dwujęzyczna, interaktywna prezentacja z dźwiękiem po Polsku i Ukraińsku. Prezentacja składa się z 15 slajdów zawierających ciekawostki i zadania o polskiej i ukraińskiej kulturze i kraju: https://szpiedzywiedzy.pl/poznajmy_sie

            Udział w projekcie jest BEZPŁATNY!

            Projekt w swoich klasach będzie realizowała p. Zofia Szpunar, p. Edyta Maścidło-Sączawa i p. Jolanta Murias.

          • Spotkanie autorskie z pisarką Stanisławą Bełch - klasa 3a.

            W minioną środę, uczniowie klasy 3a wzięli udział w spotkaniu z rzeszowską pisarką, autorką licznych książek dla dzieci  - Panią Stanisławą Bełch.

            Spotkanie to znakomicie wpisało się w uroczysty okres obchodów 104.  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem przewodnim wydarzenia była książka pt. "Święto Niepodległości" napisana przez autorkę z okazji  setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.  Utwór ten jest zbiorem patriotycznych wierszy o symbolach naszego kraju, o wybitnych postaciach i historycznych ważnych miejscach obecnych w Rzeszowie. Zaprezentowane przez prowadzącą wiersze  wzbudziły ciekawość u dzieci i zainicjowały rozmowę o ważnych postaciach tworzących historię Polski i małej Ojczyzny - Rzeszowa. Uczestnicy spotkania odbyli poetycki spacer ulicami naszego miasta. Na ilustracjach,  wykonanych przez córkę pisarki,  rozpoznawali m.in. pomnik Leopolda Lisa-Kuli, dom pułkownika Jana Kotowicza, pomnik Powstańców Styczniowych, pomnik Tadeusza Kościuszki.

            W dalszej części zajęć prowadząca opowiadała dzieciom o swojej przygodzie z pisaniem i odpowiadała na liczne pytania zadawane przez uczniów. Na koniec dzieci mogły zakupić tomik wierszy "Święto Niepodległości" z autografem i dedykacją od pani Stanisławy. Wszyscy uczniowie obdarowani zostali pięknymi zakładkami do książki.

            Spotkanie z Panią Stanisławą  Bełch zachęciło dzieci do rodzinnego spaceru po Rzeszowie w poszukiwaniu opisanych w książeczce miejsc. To była wspaniała lekcja historii dla uczniów.

            Serdecznie dziękujemy Autorce za spotkanie i przeprowadzone zajęcia edukacyjno-historyczne.

            Organizator: Grażyna Kadłuczka

          • Lekcja europejska – klasa 6a.

            30.11.2022

            29 listopada br. uczniowie z klasy 6a wraz z p. Grażyną Kadłuczką i p. Svitlaną Oliynyk wzięli udział w lekcji europejskiej, która odbyła się w Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie na temat: „Odkrywajmy Europę! Przystanek: Czechy.” poprowadziła Pani Ewa Nowak-Koprowicz, koordynatorka Punktu Informacji Europejskiej Direct – Rzeszów. W czasie spotkania szóstoklasiści dowiedzieli się, że Czechy obecnie pełnią prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Pani Ewa w ciekawy sposób opowiadała uczniom o tym pięknym kraju, jego historii, kulturze i tradycjach. Nie zabrakło ciekawostek związanych ze sportem, kuchnią czy atrakcjami turystycznymi.

            Dziękujemy Pani Ewie Nowak-Koprowicz za przygotowanie ciekawych zajęć na wspomniany temat, a pani Karinie Kwas za zaproszenie nas do biblioteki.

            Grażyna Kadłuczka – organizatorka wyjścia

          • 2a – warsztaty origami

            30.11.2022

            Dzisiejsze warsztaty origami zorganizowane przez p. Edytę Maścidło-Sączawę przyniosły uczniom wiele radości i satysfakcji. Choć nie było to takie proste to każdy wykonał swoją papierową gwiazdkę, która zapewne zawiśnie na domowej choineczce.

          • SUKCES UTALENTOWANEJ ZUZI

            29.11.2022

            ZUZANNA PASTERZ

            otrzymała WYRÓŻNIENIE

            w VIII Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym

            ,,Mój przyjaciel Miś

            Miś z ulubionej bajki ”,

            organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 16 w  Rzeszowie

             

            Cieszymy się, że Twój talent został doceniony!

             Gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

             

                                                  Opiekun: Dorota Irzyńska

             

          • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

            29.11.2022

            22.11.2022  w klasach: IV a IV b przeprowadzono zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Celem zajęć było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Podczas spotkania uczniowie klas czwartych uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.

            Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane
            z masażem serca i sztucznym oddychaniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie.

             Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności

            Dzięki takiej lekcji uczniowie nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które
            w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 

            Lekcję zorganizował p. Kamil Bułdak w ramach przedmiotu technika.

            red. Kamil Bułdak

          • Brawo Wojtek z 2a

            29.11.2022

            Wojciech Trzebiński

            zdobył NAGRODĘ GŁÓWNĄ w kat. klas I-II

            w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „SŁOŃCE, WODA  I  PRZYGODA”

             pod hasłem: „Czysta woda – zdrowa i piękna przyroda”.

            Patronat honorowy nad konkursem objęli:

            Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa i

            Rzeszowski Okręgowy Związek Żeglarski

            Na konkurs ogłoszony przez Szkołę Podstawową nr 2 i Przedszkole Publiczne nr 15 w Rzeszowie wpłynęło 698 prac dzieci z placówek przedszkolnych, szkół podstawowych i Domów Kultury z całej Polski.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

            Opiekun: Edyta Maścidło-Sączawa

          • Omnibus dla klas 2

            28.11.2022

            Dziś w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy „Omnibus” dla chętnych uczniów z klas drugich. Uczniowie w 22 pytaniach zamkniętych i otwartych musieli wykazać się wiedzą ogólną, dotyczącą m.in. legend, powiedzeń, przyrody, naszej szkoły i miasta. Wyniki już niebawem 😊

            Organizator: Edyta Maścidło-Sączawa

          • Dyskoteka andrzejkowa

            25.11.2022

            Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dziś w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas 1 - 4 i 5 - 8 zorganizowana z funduszy Rady Rodziców a w klasach słodki poczęstunek. Jak było... widać na zdjęciach. Dziękujemy RR i nauczycielom za miło spędzony czas !

          • 2a - Światowy Dzień Pluszowego Misia

            25.11.2022

            Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Uczniowie klasy 2a zaprosili swoje pluszowe misie na zabawę andrzejkową, która właśnie przypadła w tym dniu w naszej szkole. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką – powiedzieli. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

            STO LAT MISIU!                                                                     Edyta Maścidło-Sączawa

          • 2a – podsumowanie projektu „Poznajmy się”

            23.11.2022

            Dziś zakończyliśmy przygodę z pakietem edukacyjnym „ Poznajmy się ” dla uczniów z Polski i Ukrainy. Dzieci rozwiązując zagadki i czytając ciekawostki m.in. dowiedziały się jak wygląda strój regionalny w obu krajach, jakie są tradycyjne potrawy, znane postacie, święta i legendy. Pracując z mapą poznały miasta, rzeki i morza, ukształtowanie terenu oraz dowiedziały się gdzie warto pojechać, by leżeć pod palmami i podziwiać delfiny. Uczniowie w obu językach porównywali swoje kraje szukając podobieństw i różnic, świetnie przy tym bawiąc się.

            Edyta Maścidło-Sączawa

          • 1a - W krainie baśni

            21.11.2022

            21 listopada 2022r. klasa 1a z wych. Dorotą Twardy przeniosła się do krainy baśni. Od rana dzieci czytały bajki, rozwiązywały zagadki związane z baśniowymi postaciami. Niektórzy uczniowie sami wcielili się w postacie z bajek przebierając się za ulubionych bohaterów. Niektórzy przynieśli do szkoły pacynki, maskotki, nie zabrakło też książeczek z baśniami. W ramach zajęć plastycznych malowali farbami plakatowymi ulubioną bajkową postać. Na koniec zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.   

          • 2a – Dzień Życzliwości

            21.11.2022

            21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. W tym dniu uczniowie klasy 2a z p. Edytą Maścidło-Sączawą oglądnęli film „Jeżyk był smutny”, po którym wszyscy doszli do wniosku, że dobrze jest być miłym i życzliwym dla innych. Pogadankę przerwał dzwonek… Na podsumowanie każdy wykonał radosną kartkę okolicznościową dla bliskiej osoby - kolegi, koleżanki, pani, brata, siostry lub rodziców. No i oczywiście była radosna fotobudka z rekwizytami 😊

          • Spotkania autorskie z pisarzami podczas Świątecznych Targów Książki - klasa 4b i 5c

            21.11.2022

            W miniony piątek i sobotę odbyła się w naszym mieście 4. edycja Świątecznych Targów Książki. Do Rzeszowa przyjechali mistrzowie słowa pisanego i mówionego, laureaci wielu prestiżowych nagród, autorzy piszący dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych by spotkać się ze swoimi czytelnikami. Uczniowie naszej szkoły z klasy 4b wzięli udział w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno oraz z  Marią Strzelecką i  Andrijem Lubką. Dzieci z klasy  5c uczestniczyły w spotkaniu z Marią Strzelecką i Andrijem Lubką. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Alina Mazera, p. Małgorzata Mendel oraz p. Grażyna Kadłuczka.

            Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci. Napisała ich ponad 50. Najbardziej znane jej książki to: "Nie ma nudnych dni", "Z przysłowiami za pan brat", "Cukierki",   "Hebanowe serce ", "Dziadek na huśtawce" i inne. Książki R. Piątkowskiej są pełne ciepła i humoru, zawierają też walor edukacyjny, a sama autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także Kawalerem Orderu Uśmiechu.

            Spotkanie z panią Renatą toczyło się wokół jej trzech najnowszych książek: "Najwierniejsi przyjaciele", "Oko w oko ze zwierzakiem" i "Biszkopt, pingwin i reszta". Są to zbiorki opowiadań o niezwykłych zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, historie o zwierzakach, które dokonały czegoś niezwykłego, np. uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły sie z nim rozstać. Wszystkie historie opisane przez autorkę są prawdziwe i oparte na faktach autentycznych. Pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach - zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.

            W czasie spotkania pisarka opowiedziała dzieciom o różnych historiach, które opisała w swoich książkach. Powiedziała też młodym czytelnikom, że pisanie książek jest dla niej czystą przyjemnością. Chce od pierwszego zdania złapać uwagę czytelnika poczuciem humoru, a przy okazji niechcący i mimochodem przemycić wiedzę o zwyczajach, przysłowiach, zwierzętach i otaczającym świecie. Potwierdzeniem tych słów były fragmenty książek czytane przez Malwinę Kożurno - znakomitą lektorkę, o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

            Na zakończenie uczestnicy zasypali pisarkę lawiną pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Można też było otrzymać dedykację z autografem pisarki.

            Maria Strzelecka jest autorką książek: "Beskid bez kitu", "Beskid bez kitu. Zima" oraz  "Nikifor". Jest nie tylko pisarką, ale też doktorem sztuk plastycznych, malarką, ilustratorką, projektantką odzieży i plakatów, autorką filmów animowanych, gitarzystką basową i wokalistka zespołów punkowych, aktorką.

            Andrij Lubka to jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia, poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich. Przetłumaczył na język ukraiński książkę M. Strzeleckiej "Beskid bez kitu" ("Lito w Beskidach").

            Spotkanie z M. Strzelecką i A. Lubką było okazją do rozmowy o książkach: "Beskid bez kitu" i "Beskid bez kitu. Zima". Publikacje są portretem miejsca, opisują ludzi, przyrodę, budownictwo i historię pogranicza Beskidów.

            Ducha książki oddaja precyzyjne ilustracje i łemkowskie pieśni niosące ze sobą dużą porcję wiedzy o pograniczu Polski, Ukrainy i Słowacji. Można z nich się uczyć języka, trudnej historii wysiedlenia Łemków, ale też znajdują się w niech przepisy na słodkie dania.  Bohaterami tej nagradzanej książki są Terka i Nela. Utwory p. Marii Strzeleckiej są doskonałą propozycją dla dzieci i "puszczeniem oka " do dorosłych.
            Spotkanie z Panią Renatą Piątkowską i Panią Malwiną Kożurno oraz z Panią Marią Strzelecką i Panem Andrijem Lubką było bardzo ciekawe i dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

            Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Kajce i Panu Zygmuntowi Śliwie za zaproszenie.

            Grażyna Kadłuczka 

        • 1c, 2a i 2b – „Poznajmy się / Давайте познайомимось!"
          • 1c, 2a i 2b – „Poznajmy się / Давайте познайомимось!"

            18.11.2022

            Ogólnopolski projekt edukacyjny „Poznajmy się / Давайте познайомимось!" jest dla klas, w których uczą się dzieci z Polski i Ukrainy. Dwujęzyczne książeczki z ciekawostkami i zagadkami o Polsce i Ukrainie dla każdego ucznia pomagają w realizacji projektu. Oprócz książeczki opracowana została dwujęzyczna, interaktywna prezentacja z dźwiękiem po Polsku i Ukraińsku. Prezentacja składa się z 15 slajdów zawierających ciekawostki i zadania o polskiej i ukraińskiej kulturze i kraju: https://szpiedzywiedzy.pl/poznajmy_sie

            Udział w projekcie jest BEZPŁATNY!

            Projekt w swoich klasach będzie realizowała p. Zofia Szpunar, p. Edyta Maścidło-Sączawa i p. Jolanta Murias.

          • Spotkanie autorskie z pisarką Stanisławą Bełch - klasa 3a.

            17.11.2022

            W minioną środę, uczniowie klasy 3a wzięli udział w spotkaniu z rzeszowską pisarką, autorką licznych książek dla dzieci  - Panią Stanisławą Bełch.

            Spotkanie to znakomicie wpisało się w uroczysty okres obchodów 104.  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem przewodnim wydarzenia była książka pt. "Święto Niepodległości" napisana przez autorkę z okazji  setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.  Utwór ten jest zbiorem patriotycznych wierszy o symbolach naszego kraju, o wybitnych postaciach i historycznych ważnych miejscach obecnych w Rzeszowie. Zaprezentowane przez prowadzącą wiersze  wzbudziły ciekawość u dzieci i zainicjowały rozmowę o ważnych postaciach tworzących historię Polski i małej Ojczyzny - Rzeszowa. Uczestnicy spotkania odbyli poetycki spacer ulicami naszego miasta. Na ilustracjach,  wykonanych przez córkę pisarki,  rozpoznawali m.in. pomnik Leopolda Lisa-Kuli, dom pułkownika Jana Kotowicza, pomnik Powstańców Styczniowych, pomnik Tadeusza Kościuszki.

            W dalszej części zajęć prowadząca opowiadała dzieciom o swojej przygodzie z pisaniem i odpowiadała na liczne pytania zadawane przez uczniów. Na koniec dzieci mogły zakupić tomik wierszy "Święto Niepodległości" z autografem i dedykacją od pani Stanisławy. Wszyscy uczniowie obdarowani zostali pięknymi zakładkami do książki.

            Spotkanie z Panią Stanisławą  Bełch zachęciło dzieci do rodzinnego spaceru po Rzeszowie w poszukiwaniu opisanych w książeczce miejsc. To była wspaniała lekcja historii dla uczniów.

            Serdecznie dziękujemy Autorce za spotkanie i przeprowadzone zajęcia edukacyjno-historyczne.

            Organizator: Grażyna Kadłuczka