• Lekcja europejska – klasa 6a.

            29 listopada br. uczniowie z klasy 6a wraz z p. Grażyną Kadłuczką i p. Svitlaną Oliynyk wzięli udział w lekcji europejskiej, która odbyła się w Filii nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie na temat: „Odkrywajmy Europę! Przystanek: Czechy.” poprowadziła Pani Ewa Nowak-Koprowicz, koordynatorka Punktu Informacji Europejskiej Direct – Rzeszów. W czasie spotkania szóstoklasiści dowiedzieli się, że Czechy obecnie pełnią prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Pani Ewa w ciekawy sposób opowiadała uczniom o tym pięknym kraju, jego historii, kulturze i tradycjach. Nie zabrakło ciekawostek związanych ze sportem, kuchnią czy atrakcjami turystycznymi.

            Dziękujemy Pani Ewie Nowak-Koprowicz za przygotowanie ciekawych zajęć na wspomniany temat, a pani Karinie Kwas za zaproszenie nas do biblioteki.

            Grażyna Kadłuczka – organizatorka wyjścia

          • 2a – warsztaty origami

            Dzisiejsze warsztaty origami zorganizowane przez p. Edytę Maścidło-Sączawę przyniosły uczniom wiele radości i satysfakcji. Choć nie było to takie proste to każdy wykonał swoją papierową gwiazdkę, która zapewne zawiśnie na domowej choineczce.

          • SUKCES UTALENTOWANEJ ZUZI

            ZUZANNA PASTERZ

            otrzymała WYRÓŻNIENIE

            w VIII Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym

            ,,Mój przyjaciel Miś

            Miś z ulubionej bajki ”,

            organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 16 w  Rzeszowie

             

            Cieszymy się, że Twój talent został doceniony!

             Gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!

             

                                                  Opiekun: Dorota Irzyńska

             

          • PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

            22.11.2022  w klasach: IV a IV b przeprowadzono zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Celem zajęć było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Podczas spotkania uczniowie klas czwartych uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.

            Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane
            z masażem serca i sztucznym oddychaniem oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie.

             Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności

            Dzięki takiej lekcji uczniowie nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które
            w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 

            Lekcję zorganizował p. Kamil Bułdak w ramach przedmiotu technika.

            red. Kamil Bułdak

          • Brawo Wojtek z 2a

            Wojciech Trzebiński

            zdobył NAGRODĘ GŁÓWNĄ w kat. klas I-II

            w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „SŁOŃCE, WODA  I  PRZYGODA”

             pod hasłem: „Czysta woda – zdrowa i piękna przyroda”.

            Patronat honorowy nad konkursem objęli:

            Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa i

            Rzeszowski Okręgowy Związek Żeglarski

            Na konkurs ogłoszony przez Szkołę Podstawową nr 2 i Przedszkole Publiczne nr 15 w Rzeszowie wpłynęło 698 prac dzieci z placówek przedszkolnych, szkół podstawowych i Domów Kultury z całej Polski.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

            Opiekun: Edyta Maścidło-Sączawa

          • Omnibus dla klas 2

            Dziś w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy „Omnibus” dla chętnych uczniów z klas drugich. Uczniowie w 22 pytaniach zamkniętych i otwartych musieli wykazać się wiedzą ogólną, dotyczącą m.in. legend, powiedzeń, przyrody, naszej szkoły i miasta. Wyniki już niebawem 😊

            Organizator: Edyta Maścidło-Sączawa

          • Dyskoteka andrzejkowa

            Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dziś w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas 1 - 4 i 5 - 8 zorganizowana z funduszy Rady Rodziców a w klasach słodki poczęstunek. Jak było... widać na zdjęciach. Dziękujemy RR i nauczycielom za miło spędzony czas !

          • 2a - Światowy Dzień Pluszowego Misia

            Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Uczniowie klasy 2a zaprosili swoje pluszowe misie na zabawę andrzejkową, która właśnie przypadła w tym dniu w naszej szkole. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką – powiedzieli. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

            STO LAT MISIU!                                                                     Edyta Maścidło-Sączawa

          • 2a – podsumowanie projektu „Poznajmy się”

            Dziś zakończyliśmy przygodę z pakietem edukacyjnym „ Poznajmy się ” dla uczniów z Polski i Ukrainy. Dzieci rozwiązując zagadki i czytając ciekawostki m.in. dowiedziały się jak wygląda strój regionalny w obu krajach, jakie są tradycyjne potrawy, znane postacie, święta i legendy. Pracując z mapą poznały miasta, rzeki i morza, ukształtowanie terenu oraz dowiedziały się gdzie warto pojechać, by leżeć pod palmami i podziwiać delfiny. Uczniowie w obu językach porównywali swoje kraje szukając podobieństw i różnic, świetnie przy tym bawiąc się.

            Edyta Maścidło-Sączawa

          • 1a - W krainie baśni

            21 listopada 2022r. klasa 1a z wych. Dorotą Twardy przeniosła się do krainy baśni. Od rana dzieci czytały bajki, rozwiązywały zagadki związane z baśniowymi postaciami. Niektórzy uczniowie sami wcielili się w postacie z bajek przebierając się za ulubionych bohaterów. Niektórzy przynieśli do szkoły pacynki, maskotki, nie zabrakło też książeczek z baśniami. W ramach zajęć plastycznych malowali farbami plakatowymi ulubioną bajkową postać. Na koniec zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.   

          • 2a – Dzień Życzliwości

            21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. W tym dniu uczniowie klasy 2a z p. Edytą Maścidło-Sączawą oglądnęli film „Jeżyk był smutny”, po którym wszyscy doszli do wniosku, że dobrze jest być miłym i życzliwym dla innych. Pogadankę przerwał dzwonek… Na podsumowanie każdy wykonał radosną kartkę okolicznościową dla bliskiej osoby - kolegi, koleżanki, pani, brata, siostry lub rodziców. No i oczywiście była radosna fotobudka z rekwizytami 😊

          • Spotkania autorskie z pisarzami podczas Świątecznych Targów Książki - klasa 4b i 5c

            W miniony piątek i sobotę odbyła się w naszym mieście 4. edycja Świątecznych Targów Książki. Do Rzeszowa przyjechali mistrzowie słowa pisanego i mówionego, laureaci wielu prestiżowych nagród, autorzy piszący dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych by spotkać się ze swoimi czytelnikami. Uczniowie naszej szkoły z klasy 4b wzięli udział w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno oraz z  Marią Strzelecką i  Andrijem Lubką. Dzieci z klasy  5c uczestniczyły w spotkaniu z Marią Strzelecką i Andrijem Lubką. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Alina Mazera, p. Małgorzata Mendel oraz p. Grażyna Kadłuczka.

            Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci. Napisała ich ponad 50. Najbardziej znane jej książki to: "Nie ma nudnych dni", "Z przysłowiami za pan brat", "Cukierki",   "Hebanowe serce ", "Dziadek na huśtawce" i inne. Książki R. Piątkowskiej są pełne ciepła i humoru, zawierają też walor edukacyjny, a sama autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także Kawalerem Orderu Uśmiechu.

            Spotkanie z panią Renatą toczyło się wokół jej trzech najnowszych książek: "Najwierniejsi przyjaciele", "Oko w oko ze zwierzakiem" i "Biszkopt, pingwin i reszta". Są to zbiorki opowiadań o niezwykłych zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, historie o zwierzakach, które dokonały czegoś niezwykłego, np. uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły sie z nim rozstać. Wszystkie historie opisane przez autorkę są prawdziwe i oparte na faktach autentycznych. Pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach - zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.

            W czasie spotkania pisarka opowiedziała dzieciom o różnych historiach, które opisała w swoich książkach. Powiedziała też młodym czytelnikom, że pisanie książek jest dla niej czystą przyjemnością. Chce od pierwszego zdania złapać uwagę czytelnika poczuciem humoru, a przy okazji niechcący i mimochodem przemycić wiedzę o zwyczajach, przysłowiach, zwierzętach i otaczającym świecie. Potwierdzeniem tych słów były fragmenty książek czytane przez Malwinę Kożurno - znakomitą lektorkę, o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

            Na zakończenie uczestnicy zasypali pisarkę lawiną pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Można też było otrzymać dedykację z autografem pisarki.

            Maria Strzelecka jest autorką książek: "Beskid bez kitu", "Beskid bez kitu. Zima" oraz  "Nikifor". Jest nie tylko pisarką, ale też doktorem sztuk plastycznych, malarką, ilustratorką, projektantką odzieży i plakatów, autorką filmów animowanych, gitarzystką basową i wokalistka zespołów punkowych, aktorką.

            Andrij Lubka to jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia, poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich. Przetłumaczył na język ukraiński książkę M. Strzeleckiej "Beskid bez kitu" ("Lito w Beskidach").

            Spotkanie z M. Strzelecką i A. Lubką było okazją do rozmowy o książkach: "Beskid bez kitu" i "Beskid bez kitu. Zima". Publikacje są portretem miejsca, opisują ludzi, przyrodę, budownictwo i historię pogranicza Beskidów.

            Ducha książki oddaja precyzyjne ilustracje i łemkowskie pieśni niosące ze sobą dużą porcję wiedzy o pograniczu Polski, Ukrainy i Słowacji. Można z nich się uczyć języka, trudnej historii wysiedlenia Łemków, ale też znajdują się w niech przepisy na słodkie dania.  Bohaterami tej nagradzanej książki są Terka i Nela. Utwory p. Marii Strzeleckiej są doskonałą propozycją dla dzieci i "puszczeniem oka " do dorosłych.
            Spotkanie z Panią Renatą Piątkowską i Panią Malwiną Kożurno oraz z Panią Marią Strzelecką i Panem Andrijem Lubką było bardzo ciekawe i dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

            Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Kajce i Panu Zygmuntowi Śliwie za zaproszenie.

            Grażyna Kadłuczka 

        • 1c, 2a i 2b – „Poznajmy się / Давайте познайомимось!"
          • 1c, 2a i 2b – „Poznajmy się / Давайте познайомимось!"

            Ogólnopolski projekt edukacyjny „Poznajmy się / Давайте познайомимось!" jest dla klas, w których uczą się dzieci z Polski i Ukrainy. Dwujęzyczne książeczki z ciekawostkami i zagadkami o Polsce i Ukrainie dla każdego ucznia pomagają w realizacji projektu. Oprócz książeczki opracowana została dwujęzyczna, interaktywna prezentacja z dźwiękiem po Polsku i Ukraińsku. Prezentacja składa się z 15 slajdów zawierających ciekawostki i zadania o polskiej i ukraińskiej kulturze i kraju: https://szpiedzywiedzy.pl/poznajmy_sie

            Udział w projekcie jest BEZPŁATNY!

            Projekt w swoich klasach będzie realizowała p. Zofia Szpunar, p. Edyta Maścidło-Sączawa i p. Jolanta Murias.

          • Spotkanie autorskie z pisarką Stanisławą Bełch - klasa 3a.

            W minioną środę, uczniowie klasy 3a wzięli udział w spotkaniu z rzeszowską pisarką, autorką licznych książek dla dzieci  - Panią Stanisławą Bełch.

            Spotkanie to znakomicie wpisało się w uroczysty okres obchodów 104.  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem przewodnim wydarzenia była książka pt. "Święto Niepodległości" napisana przez autorkę z okazji  setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.  Utwór ten jest zbiorem patriotycznych wierszy o symbolach naszego kraju, o wybitnych postaciach i historycznych ważnych miejscach obecnych w Rzeszowie. Zaprezentowane przez prowadzącą wiersze  wzbudziły ciekawość u dzieci i zainicjowały rozmowę o ważnych postaciach tworzących historię Polski i małej Ojczyzny - Rzeszowa. Uczestnicy spotkania odbyli poetycki spacer ulicami naszego miasta. Na ilustracjach,  wykonanych przez córkę pisarki,  rozpoznawali m.in. pomnik Leopolda Lisa-Kuli, dom pułkownika Jana Kotowicza, pomnik Powstańców Styczniowych, pomnik Tadeusza Kościuszki.

            W dalszej części zajęć prowadząca opowiadała dzieciom o swojej przygodzie z pisaniem i odpowiadała na liczne pytania zadawane przez uczniów. Na koniec dzieci mogły zakupić tomik wierszy "Święto Niepodległości" z autografem i dedykacją od pani Stanisławy. Wszyscy uczniowie obdarowani zostali pięknymi zakładkami do książki.

            Spotkanie z Panią Stanisławą  Bełch zachęciło dzieci do rodzinnego spaceru po Rzeszowie w poszukiwaniu opisanych w książeczce miejsc. To była wspaniała lekcja historii dla uczniów.

            Serdecznie dziękujemy Autorce za spotkanie i przeprowadzone zajęcia edukacyjno-historyczne.

            Organizator: Grażyna Kadłuczka

          • "Ballady i romanse" w teatrze Maska

            16.11.2022

            16 listopada 2022 r. uczniowie klas: 8a, 8b, 8c, i 6a pod opieką nauczycieli:p. M. Mendel, p. M. Skały, p. K. Święch i p. D. Zawadzkiej udali się do Teatru Maska w Rzeszowie. Obejrzeli musical "Ballady i romanse" na podstawie wybranych utworów Adama Mickiewicza oraz ludowych podań. Spektakl okazał się pomysłowym i bardzo współczesnym spojrzeniem na utwory naszego narodowego wieszcza.

          • 2a – zajęcia w WiMBP Filii nr 2 w Rzeszowie

            16.11.2022

            Dziś uczniowie klasy 2a z p. Edytą Maścidło-Sączawą byli w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie Filii nr 2 na zajęciach edukacyjno-historycznych prowadzonych przez edukatora Oddziału IPN w Rzeszowie pt. „Opowieść o odzyskaniu przez Polskę niepodległości”. Uczniowie wykazali się dużą kulturą, wiedzą o historii Polski i chętnie pracowali. Zajęcia były bardzo interesujące i czas szybko minął. Na zakończenie każdy otrzymał upominek 😊

          • Gratulujemy !

            14.11.2022

            Wyniki 

            Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Barwy jesieni”

            dla uczniów klas I – III

            Laureaci

            Wiktoria Kusiak 1a

            Franciszek Matkowski 1a

             Szymon Możdżeń 1a

            Julia Haligowska 1c

            Błażej Niedzielski 2a

            Kacper Kiedrzyn 2a

            Maciej Kościółek 2a

            Wojciech Trzebiński 2a

            Jakub Łuszczak 2a

            Milena Opiela 2b

            Aleksandra Napelska 2b

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

            Organizator i Jury:

            Edyta Maścidło-Sączawa

            Marcin Czyrek

            Piotr Twardowski

          • Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

            11.11.2022

            11 listopada Antonina, Oliwia i Hubert z ósmych klas reprezentowali naszą szkołę na wojewódzkich obchodach 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Miało to miejsce przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiły wystąpienia Pani Wojewody, Pana Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Pana Prezydenta Rzeszowa. Następnie odbył się apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców. Ostatnim akcentem była Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Defilada. Opiekunem był Maciej Baran.

          • 2a – „Szkoła do hymnu”

            10.11.2022

            Nasza szkoła wzięła dziś udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy o symbolicznej godzinie 11:11. W ten sposób chcieliśmy włączyć społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Edyta Maścidło-Sączawa

          • Konkurs klas 1 "Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej"

            10.11.2022

            Biblioteka szkolna z przyjemnością informuje, iż konkurs pt.  "Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej" dla klas I został rozstrzygnięty.

            Celem konkursu było zainteresowanie uczniów klas pierwszych książką, rozwijanie zdolności plastycznych oraz wyobraźni twórczej. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do przeczytanej książki wypożyczonej ze szkolnej biblioteki.

            Na konkurs wpłynęło 25 prac inspirowanych przygodami z różnych książek dla najmłodszych czytelników, wykonanych różnymi technikami.  Przy  ocenie  wzięto pod uwagę pomysłowość, estetykę i samodzielność ich wykonania. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.  Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na tablicy bibliotecznej.

            Wyniki konkursu:

            1 miejsce:

            Patryk Koszela -  kl.1a

            Radosław Panek - kl.1c

            Amelia  Serwaczak – kl. 1c

            Kornel Kołacz – kl.1c

            2 miejsce:

            Wiktoria Kusiak - kl.1a

            Franciszek Matkowski - kl.1a

            Emilia Piczak - kl.1c

            Jakub Zięba - kl.1c

            3 miejsce:

            Oleh Borovets -kl.1b

            Kamil Czyż - kl.1a

            Nina Szura - kl.1a

            Zachęcam do obejrzenia nagrodzonych prac.

            Serdecznie gratuluję laureatom i dziękuję wszystkim uczestnikom oraz zachęcam do udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych. Dziękuję również Wychowawcom klas I-III za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

            Grażyna Kadłuczka

          • 2a – Międzynarodowy Dzień Jeża

            09.11.2022

             

            Plastikowe widelczyki, którymi kiedyś jedli szarlotkę posłużyły tym razem jako narzędzie malarskie do namalowania jeża z okazji Międzynarodowego Dnia Jeża. Ten pożyteczny ssak wykonany przez uczniów klasy 2a z plasteliny ma specjalny przekaz: Chroń i pomagaj jeżom! Jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla nich jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić. Zachęcamy, byście świętowali Dzień Jeża czytając o nich, oglądając filmy i bawiąc się uczyli. A jeże w tym czasie obchodzą swoje święto smacznie śpiąc, nie przeszkadzajmy im więc…

            Edyta Maścidło-Sączawa

          • Lekcja zdrowego odżywiania w kl.1c

            09.11.2022

            Spożywanie surowych warzyw i owoców ma bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie w jesienne dni należy dbać o dostarczanie organizmowi  witamin.

            Dlatego uczniowie klasy 1c pod opieką wychowawczyni Zofii Szpunar podczas lekcji poznawali zasady  przygotowania zdrowych posiłków. W grupach wykonywali surówkę z marchewki i jabłka  oraz pyszny  sok warzywno-owocowy. Następnie degustowali te naturalne witaminy.

          • Nowe kolorowe instrumenty

            08.11.2022

            Dzisiaj członkowie szkolnego chóru „Kolorowe nutki” wypróbowali nowe instrumenty perkusyjne. Sprawdzili jak brzmią  bębenki- djembe, marakasy, shakery: kolorowe jajka, ananas i banany. Instrumenty bardzo nam się spodobały, ładnie wyglądają i pięknie brzmią. Będziemy często korzystać, grać i akompaniować do śpiewu.

          • 2a - "Matematyka u krawca"

            08.11.2022

            Uczniowie klasy 2a z p. Edytą Maścidło-Sączawą sprawdzili dziś czy dodawanie, odejmowanie, mierzenie i przeliczanie przydaje się poza klasą. Ogólnopolski projekt "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki 2022" ma na celu pokazanie najmłodszym, jak wykorzystywać umiejętności zdobyte w szkole w codziennych sytuacjach. Tym razem II moduł to „Matematyka u krawca”. Zawód krawca/krawcowej jest nierozerwalnie związany z matematyką. Podstawą szycia ubrań czy innych elementów garderoby jest dokonywanie pomiarów i obliczeń. Zajęcia poza pokazaniem pracy krawcowej miały na celu umożliwienie dzieciom dokonania autentycznych pomiarów ciała rówieśników do zaplanowania projektu krawieckiego np. koszulki, sukienki, spódnicy lub spodni.