Klasy 5 b i 5a uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Kreatywna Matematyka". W ramach projektu w październiku obie klasy wykonały pierwsze zadanie z Modułu - Matematyka w przyrodzie.
Zadanie zostało podzielone na 2 etapy. Najpierw jesienny spacer edukacyjny w poszukiwaniu darów jesieni potrzebnych do zrobienia jesiennej mandali. Uczniowie z dużym zaangażowaniem poszukiwali roślin o idealnym kształcie. Poszukiwanie matematyki w zbieranych materiałach, było ekscytujące. Liczyliśmy i ze zadziwieniem odkrywaliśmy liczby Fibonacciego. Z zebranych roślin powstały: duża jesienna mandala wykonana przez chłopców z klasy 5b, małe mandale z roślin o charakterystycznych liczbach kwiatów, płatków, skręceń, utworzone przez dziewczynki z klasy 5b oraz duża mandala wykonana na boisku szkolnym przez uczniów klasy 5a.
Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań matematyki w przyrodzie, to super zabawa
Okazuje się, że piękno przyrody związane jest z matematyką, a dokładnie z ciągiem Fibonacciego tzn. liczbami 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55 itd. Sporofile szyszek ułożone są tak, ze można na nich wyróżnić dwa wyraźne kierunki skręcenia. W większości przypadków liczba spiral w jednym kierunku oraz liczba spiral w drugim kierunku są kolejnymi wyrazami ciągu Fibonacciego. Szyszka świerka ma 13 spiral w jednym kierunku i 8 w drugim, szyszka sosny 5 i 8. Podobnie liczba liści na łodygach często jest jedną z liczb ciągu np. popularna koniczyna ma 3 listki a popularny winobluszcz jest pięciolistkowy. U większości rodzajów roślin kwiaty mają liczby płatków też będące jedną z liczb ciągu Fibonacciego np. stokrotki mają 34, 55 lub 89 płatków a częste i popularne astry 5 płatków.