,,Piękna nasza polszczyzna cała, dbaj o nią a będzie wspaniała"
Po powrocie z ferii rozpoczęły się w naszej szkole Dni Języków Ojczystych. To międzynarodowe święto ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. Dzień ten został ogłoszony przez UNESCO w 1999 r. i przypada 21 lutego. Hasło 2025 r. to: Języki mają znaczenie.
Według organizacji spośród około 6000 języków używanych obecnie na świecie, niemal połowa jest zagrożona zanikiem w ciągu najbliższych 2-3 pokoleń. Co 2 tygodnie zanika jeden język, a 40% populacji świata nie ma dostępu do edukacji w swoim własnym języku.
Językiem polskim aktywnie posługuje się obecnie 50 milionów ludzi. Należy on do grupy języków zachodniosłowiańskich. Funkcjonuje obok m.in. czeskiego, słowackiego, kaszubskiego. Polski alfabet bazuje na alfabecie łacińskim.
Obecnie media społecznościowe znacznie wpływają na sposób komunikacji, szczególnie wśród ludzi młodych. Obserwujemy tendencję do skracania wypowiedzi, pomijania polskich znaków diakrytycznych oraz nadmiernego używania zapożyczeń z języka angielskiego. Choć upraszczanie języka to naturalne zjawisko, warto promować dbałość o jego poprawność i bogactwo.
Święto było okazją do przeprowadzenia różnorodnych zajęć we wszystkich klasach oraz świetlicy naszej szkoły. Poznawano ciekawostki o języku polskim i ukraińskim oraz poprzez zabawę uczono się i uwrażliwiano na potrzebę dbania o współczesną polszczyznę. Celem zajęć było uświadomienie, że języki nie są tylko narzędziami komunikacji, ale także nosicielami kultury, historii i tożsamości.
Organizator: Małgorzata Mendel