Uczniowie klasy 2a wybrali się na pobliski cmentarz. To wyjątkowy czas na wspomnienie Tych, którzy od nas odeszli.
Wyjście poprzedziła rozmowa na temat zachowania się na cmentarzu.
Uczniowie pomodlili się za wszystkie zmarłe dusze, zapalili znicze na opuszczonych grobach, a także uczcili pamięć poległych żołnierzy.
2a z wizytą na cmentarzu Pobitno
7
Kolejna akcja SU "Dzień Postaci z Bajek"
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami! Samorząd Uczniowski zaprasza do kolejnej akcji (związanej z rankingiem klas). Już w najbliższą środę (6.11.2024r.) zapraszamy do przebierania się za bajkowe postaci. Klasa najliczniej biorąca udział w akcji otrzyma kolejno 3,2,1 punkt do rankingu. Serdecznie zapradzamy!
SU- wyniki akcji "Pomarańczowo- dyniowy strój"
13Miło nam poinformować, że w pierwszej z serii akcji Samorządu Uczniowskiego pt."Pomarańczowo- dyniowy strój" 3 punkty uzyskała klasa 2b, dwa punkty 3b, a jeden punkt wędruje do klasy 6b.
Dziękujemy za zaangażowanie!
Jesienne drzewa w 2b
4Aura za oknem i dzisiejsze, szkolne Święto Dyni doskonale uzupełniły zajęcia plastyczne w klasie 2b. Uczniowie stworzyli własne jesienne drzewa-witrażyki z liści zebranych podczas spaceru. Prace od dzisiaj zdobią parapety sali i przypominać będą o złotej, polskiej jesieni, gdy za oknem zrobi się ponuro.
wych. Joanna Biskup
Konkurs SU- "Najpiękniejsza rzeźba z dyni"
18Wczoraj, w naszej szkole odbył się konkurs pod hasłem "Najpiękniejsza rzeźba z dyni", który cieszył się ogromną popularnością. Ilość wykonanych rzeźb przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Jednak Jury musiało podjąć decyzję i wyłonić zwycięzców. Oto wyniki:
I miejsce- Oleh Borovets i Maksym Klevtsov
II miejsce- Sych Oleksandr
III miejsce- Julia Kulon, Milena Opiela, Maja Piwowar
Wyróżnienia- Tymon Zając i Jakub Baran
Zwycięzcom gratulujemy, a pamiątkowe dyplomy i nagrody zostaną wręczone podczas apelu SU podusmowującego półrocze.
3a - wyjście na Cmentarz Pobitno
3Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią p. Dorotą Twardy i p.Małgorzatą Lebiodą odwiedzili pobliski Cmentarz Pobitno. W ciszy i skupieniu złożyli przyniesione kwiaty i zapalili znicze na mogiłach poległych żołnierzy.
1c z wizytą na cmentarzu Pobitno
,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą'' Klasa 1 C razem z wychowawczynią również udała się na cmentarz Pobitno. Uczniowie mieli okazję zobaczyć groby poległych żołnierzy i zapalić znicze by uczcić ich pamięć . Odwiedzili również groby te najmniejsze- malutkich zmarłych dzieci, co było dla nich dużym przeżyciem, jednak wszystkie chętnie odgarneły liście z grobów i zapaliły świeczkę.
Klasa 1a z wizytą na cmentarzu Pobitno
2Dziś również klasa 1a odwiedziła cmentarz, gdzie dzieci miały okazję wysłuchać lekcji o znaczeniu pamięci po zmarłych. Dzieci dowiedziały się, że nagrobek to nie tylko symbol, ale także sposób na upamiętnienie bliskich, którzy odeszli. Obserwowały różnorodność nagrobków - niektóre były pięknie zadbane, inne nosiły ślady upływu czasu. To była ważna lekcja o szacunku i pamięci.
KMO - barwy światła
3Chętni uczniowie ze świetlicy w czasie zajęć z KMO obserwowali zjawisko rozszczepienia światła białego za pomocą pryzmatu na jego barwy. Zapoznali się z wierszykiem ułatwiającym zapamiętanie poszczególnych barw, wykonali krążki Newtona. Wprawili te krążki w szybki ruch obrotowy i zaobserwowali jak zlewają się ze sobą barwy światła wywołując wrażenie tego, że krążek jest biały. Zajęcia przeprowadziła pani B. Grabiec z pomocą trzech uczennic z klasy 8b.
Pamiętamy o zmarłych- klasowe wyjście na cmentarz 2b
1,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”
W dniu 28 października uczniowie klasy IIb wraz z wychowawczynią p. Joanną Biskup wybrali się na pobliski Cmentarz Pobitno w Rzeszowie. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Na miejscu dzieci zapaliły znicze i posprzątały nagrobki z suchych liści.
To była bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego.
Wyjście kl.3c na Cmentarz Pobitno
7W piątek 25 X 2024. uczniowie kl.3c pod opieką wychowawczyni Zofii Szpunar udali się na
pobliski Cmentarz Pobitno. Odwiedzili grób Leopolda Lisa Kuli bohatera pochodzącego z
naszego regionu. Następnie porządkowali żołnierskie groby, palili na nich znicze. W ciszy i
skupieniu odmówili modlitwę za poległych.
„Podwórko moich marzeń” – kl.3c
5Uczniowie kl.3c pod opieką wych. Zofii Szpunar wykonywali w grupach makiety „Podwórko
- moich marzeń” inspirowane treścią lektury „Drzewo do samego nieba”. Pracowali w
kilkuosobowych zespołach. Planowali, dyskutowali, a następnie wycinali, kolorowali , sklejali
i rozmieszczali elementy. Efekty swojej pracy zaprezentowali na wystawce klasowej.
Nauczyli się że, dzięki współpracy można uzyskać lepsze rezultaty.
31 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych
Przypominamy: dzień 31 października 2024 jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w naszej szkole.
Zabawy dramowe w 1a
Dzisiaj w klasie 1a w ramach zajęć rozwijających kreatywność odbyły się wyjątkowe zajęcia z „zabaw dramowych”! Dzieci poprzez zabawy rozwijały swoje umiejętności komunikacyjne, kreatywność oraz empatię.
To była świetna okazja do współpracy i budowania pewności siebie.
1b – Światowe Dni Origami
7W ramach współpracy pani Edyty Maścidło-Sączawy z EUROPE DIRECT Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie działającym w sieci Komisji Europejskiej w klasie 1b zostały przeprowadzone warsztaty origami z okazji „Europejskiej Odsłony Światowych Dni Origami z EUROPE DIRECT Rzeszów 2024”. Akcja jest zorganizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Origami, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Podkarpackiej Kurator Oświaty oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
Mając coraz większą świadomość pozytywnego wpływu sztuki origami na człowieka (i to na każdym etapie życia) zachęcam do tej techniki w pracy terapeutycznej, wychowawczej oraz w ramach wspierania rozwoju dzieci. Ponadto metoda manipulacji i badania dotykiem form ma ważne znaczenie dla procesu uczenia czytania, którego wspieranie jest tak ważne. Z pewnością origami może być lekcją cierpliwości, dokładności i dyscypliny oraz ciekawym zajęciem wypełniającym czas wolny dzieci i dorosłych.
Pasowanie na czytelnika
23 października 2024 podczas Pasowania na Czytelnika oficjalnie przyjęliśmy najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głòwnym celem uroczystości było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki, jak je szanować oraz jak należy właściwie zachować się w bibliotece. Kto chciał mògł ròwnież wypożyczyć sobie wybraną książkę.
Zapraszamy serdecznie do ponownych odwiedzin szkolnej biblioteki!
Biblioteczny konkurs plastyczny „Moja zakładka do książki”
Konkurs skierowany był do chętnych czytelników naszej szkoły. Głównym celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci, zdolności manualnych oraz zainteresowanie uczniów książką. Zadanie polegało na wykonaniu zakładki do książki dowolna techniką. Oceniane były: pomysłowość oraz estetyka wykonania.
I MIEJSCE – Marcelina Leń kl. 1b
II MIEJSCE – Milena Leśniak kl. 2a
III MIEJSCE – Zuzanna Turek kl. 5a oraz Wiktoria Migacz kl. 7a
Jesień w 1C
Dzisiaj na zajęciach plastycznych klasa 1 C pracowała w dwóch grupach , każdy z uczniów korzystając z różnych materiałów przyczynił się do stworzenia pięknej pani Jesieni 🍂
Ośmiościan foremeny - "Miłośnicy origami"
W środowe popołudnie, 17 października, odbyły się kolejne zajęcia kółka miłośników origami. Tym razem uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia ośmiościanu foremnego według projektu Roberta Neale’a. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia, podczas którego prowadzący omówił historię i znaczenie ośmiościanu w sztuce origami. Następnie przystąpiono do praktycznej części warsztatów. Każdy uczestnik otrzymał 6 kwadratowych kartek papieru, które były niezbędne do wykonania modelu. Krok po kroku, uczestnicy składali swoje ośmiościany - bez ścian. Atmosfera była pełna skupienia, ale i radości z tworzenia. Nie obyło się bez drobnych trudności, jednak dzięki wzajemnej pomocy i cierpliwości, każdy z uczestników zdołał ukończyć swój model. Na zakończenie zajęć, wszyscy z dumą prezentowali swoje prace, które stanowiły piękny przykład precyzji i kreatywności. Był to kolejny udany dzień w kółku miłośników origami, pełen nauki i satysfakcji z własnoręcznie wykonanych dzieł.
Alina Mazera i Beata Skrzynta
6
Wyniki Świetlicowego Konkursu ,,Nasze talenty" 2024
24.10.20246024 października 2024r. odbył się w naszej szkole Świetlicowy Konkurs "Nasze talenty " .
Pani Dyrektor Szkoły Barbara Olearka powitała wszystkich przybyłych, a uczestnikom konkursu życzyła powodzenia w prezentacji swoich talentów.
Wystąpiło 28 uczestników, którzy zaprezentowali się w następujących kategoriach: taniec, śpiew, recytacja, gra na instrumencie, rysunek, karaoke i akrobatyka.
Jury w składzie: Wicedyrektor Szkoły p. Maria Lipska, p. Izabela Polak, p. Agata Wilk i p. Svitlana Oliynyk ogłosiło werdykt :
1 miejsce zajęła Marcelina Leń z klasy 1 b - kategoria akrobatyka
2 miejsce zajęła Milena Kot , Wiktoria Kusiak i Julia Jajuga z klasy 3a - kategoria akrobatyka
3 miejsce zajęła Martyna Sądaj z klasy 2 a - kategoria rysunek
Nagroda w kategorii dzieci starsze - Zuzanna Pasterz z klasy 5a - kategoria taniec
Wyróżnienia: Damian Grybovskyi i Oleksandr Sych z klasy 3b - kategoria taniec
Anastazja Choma z klasy 3c - kategoria śpiew
Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymał Błażej Maksymowicz z klasy 3c w kategorii gra na instrumencie.
Organizatorki konkursu: pani Dorota Irzyńska i pani Marta Kłoś
Konferansjerzy: Liliana Sawicka i Seweryn Szanter z klasy 7a
Obsługa nagłośnienia i zdjęcia pan Andrzej Leniart
Mamy to !!!
24.10.2024Mamy to‼️ 400 000 zł na modernizację parkingu pod naszą szkołą, to prawdziwa gwiazdka z nieba 🌟 Jeszcze raz dziękujemy pani Kamili Grendys - wychowawczyni klasy 1a za inicjatywę, a wszystkim Państwu za oddanie głosu 😃
Dyskoteka
23.10.202430 października (środa) odbędzie się dyskoteka, w godzinach 17:00-19:00. Pragniemy, aby odbył się podczas niej także "Bal przebierańców". Uczniowie, którzy samodzielnie wracają do domu muszą mieć pisemną zgodę rodziców na powrót po godz. 19:00. Bez zgody rodziców uczniowie nie zostaną wpuszczeni na dyskotekę. Po wejściu do szkoły, nauczyciel dyżurujący będzie odbierał od uczniów podpisane zgody.
Akcja "Pomarańczowo- dyniowy strój"
23.10.202430 października (środa) Samorząd Uczniowski prowadzić będzie akcję pod hasłem: "Pomarańczowo-dyniowy strój". Będzie to szkolny konkurs, w którym policzymy, która klasa jest ubrana najliczniej w kolory pomarańczowo-dyniowe. Dodatkowy bonus! Kolor pomarańczowy zwalnia ucznia z odpowiedzi ustnej w tym dniu ;)
Chcemy zaznaczyć, iż od października 2024 właśnie, do maja 2025 będziemy organizować podobne konkursy szkolne, angażujące całą, naszą społeczność. Powstanie tzw. ranking klas (wszystkie informacje dotyczące rankingu klas i zasad znajdą się niebawem na stronie internetowej szkoły w zakładce Samorząd Uczniowski). Po krótce, wynik klas każdego, kolejnego konkursu, począwszy od tego na strój będzie podliczany. Klasa, która w naszym rankingu pod koniec roku szkolnego okaże się najlepiej zorganizowaną i aktywną odbierze w czerwcu 2025 roku nagrodę specjalną: pizzę dla całej klasy/ wyjście do kina lub inną, równie atrakcyjną propzycję.
30 października Dzień "Pomarańczowej galaretki".
23.10.202430 października (środa) to w naszej szkole "Dzień pomarańczowej galaretki". Samorząd Uczniowski będzike sprzedawał je podczas przerw w cenie 2,50zł.
SU- Najpiękniejsza rzeźba z dyni- konkurs
23.10.202429 października (wtorek) Samorząd Uczniowski organizuje konkurs na "Najpiękniejszą rzeźbę z dyni". W tym dniu (i tylko w tym dniu!) chętni do udziału przynoszą własnoręcznie wykonane rzeźby - dynie. Ważne! Po wytypowaniu pierwszego miejsca przez Jury, wszyscy uczestnicy konkursu zabierają swoje prace do domu.
1b – wyjście na cmentarz Pobitno
23.10.20243By uczcić pamięć poległych za Ojczyznę uczniowie klasy 1b z panią Edytą Maścidło-Sączawą udali się na pobliski cmentarz. Tam zapalili znicze, pomodlili się za zmarłych i w zadumie wysłuchali informacji na temat poległych. Takie inicjatywy dają wzorce do naśladowania w przyszłości. Pozwalają zrozumieć kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jacy byli nasi przodkowie. Uczą przeżywania i odbierania wzruszeń i nastrojów.
1b – "Światełko Pamięci dla Łyczakowa"
22.10.2024Dziś pani Edyta Maścidło-Sączawa odwiedziła TVP3 Rzeszów, by przekazać znicze w ramach akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa", które przynieśli uczniowie klasy 1b. Zbierane znicze w ramach akcji to dobry sposób na to, aby na polskich grobach za wschodnią granicą zapłonęły białe i czerwone znicze. W sąsiadującym z Podkarpaciem obwodzie lwowskim są setki polskich cmentarzy i tysiące polskich grobów, a Cmentarz Łyczakowski we Lwowie to tylko ich symbol, bo jest największy i najpiękniejszy.
Nauka wieloma zmysłami w klasie 2a
21.10.202410Taka zabawa:
- Ćwiczy zmysły
- Przygotowuje do nauki pisania
- Jest doskonałą terapią ręki
- Wycisza i uspakaja
- Jest świetną praktyką uważności
KMO – od sadzonki do młodej rośliny
21.10.20244Odkrywcy KMO na kolejnych zajęciach poznali sposoby rozmnażania wegetatywnego roślin poprzez sadzonki. Uczniowie pobrali sadzonki pędów od rośliny macierzystej, a następnie przenieśli je do przygotowanych doniczek z ziemią ogrodową. Na koniec młode pędy zostały obficie podlane i umieszczone do obserwacji na szkolnym parapecie. Klubowicze muszą teraz regularnie podlewać sadzonki i uzbroić się w cierpliwość, bo rośliny potrzebują czasu na ukorzenienie i wzrost. Poznane rozmnażanie wegetatywne roślin to ciekawa metoda obserwacji, jak z małego fragmentu rośliny powstaje nowe, zielone życie.
opiekun KMO: Dorota Rusin
Konkurs czytelniczy “Wierszyki łamiące języki”
21.10.2024Gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie? Co bzyczy bzyk znad Bzury? Po co leży Jerzy na wieży?..
Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie biorący udział w konkursie bibliotecznym “Wierszyki łamiące języki”. Choć niektóre wiersze nie były łatwe uczestnicy konkursu poradzili sobie z nimi znakomicie.
Po skrupulatnej ocenie przyznano następujące miejsca:
Seweryn Szanter - miejsce I
Zuzanna Turek - miejsce II
Lena Kokoszka - miejsce III
Lilianna Pasterz - specjalne wyróżnienie
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę!
1b – Tangram
18.10.20249Tangram to chińska łamigłówka znana od ok. 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Tangram to świetne ćwiczenie wyobraźni, spostrzegawczości, koncentracji i pamięci, które stosuje pani Edyta Maścidło-Sączawa w klasie 1b podczas zajęć.
"Miłośnicy origami" i czworościan foremny
17.10.2024W dniu 10 października odbyły się wyjątkowe zajęcia origami, podczas których uczniowie mieli okazję zgłębić kolejne tajniki składania papieru. Tematem przewodnim było tworzenie czworościanu foremnego z modułów Lewisa Simona. Do wykonania tej figury potrzebne były dwie kwadratowe kartki papieru. Uczniowie krok po kroku składali poszczególne elementy, które następnie łączyli w imponujące czworościany. Atmosfera była pełna zaangażowania i radości. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne spotkanie z origami!
6
2b w Zamkolandii czytelniczej
17.10.2024Już po raz kolejny uczniowie z 2b, razem z wychowawczynią p. Joanną Biskup gościli w swojej klasie p. Małgorzatę Iwanicką- dziennikarkę prowadzącą cotygodniową audycję Zamkolandia w Polskim Radiu Rzeszów. Tym razem uczniowie rozmawiali o trzech, poruszających niezwykle trudne tematy (alkoholizm "Butelka taty", śmierć najbliższych "Serce olbrzyma" oraz rozwód rodziców "Moja wielka niezwykła rodzina") książkach. Naszych wrażeń będzie można posłuchać już w najbliższą niedzielę w audycji Zamkolandia czytelnicza, przed 11:00. Serdecznie zapraszamy!
Klasowy Konkurs Recytatorski w 2b
17.10.202410W dniu dzisiejszym, w klasie 2b, w ramach realizacji autorskiego programu czytelniczego "Moja przyjaciółka- książka" p. Joanny Biskup, odbył się konkurs recytatorski. Zadaniem uczniów było przedstawienie wybranego wiersza, dwóch znamienitych autorów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Jury w składzie Pani Dyrektor Barbara Olearka, Pani Wicedyrektor Maria Lipska oraz Pani Małgorzata Iwanicka- dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, miały trudne zadanie. Dzieci przygotowały się znakomicie, nie zabrakło również rekwizytów i inscenizacji. Jury jednogłośnie postanowiło, że I miejsce należy do Jakuba Barana, II miejsce zdobyła Maja Dźwierzyńska, a trzecie miejsce przypadło w udziale Emilowi Dzięciołowi. Dziękuję zarówno Jury, jak i wszystkim uczestnikom. Joanna Biskup
1b – barwy jesieni
17.10.202415Złota polska jesień to czas, kiedy natura obdarowuje nas niezwykłym spektaklem barw i była inspiracją podczas zajęć plastycznych w klasie 1b pod kierunkiem pani Edyty Maścidło-Sączawy. Uczniowie poznali także różne faktury papieru i nowe techniki artystyczne.
“Exlibris -co to jest?” - lekcja biblioteczna.
17.10.202415 października w klasie VIa odbyła się lekcja biblioteczna. Uczniowie poznali genezę ekslibrisòw oraz ich nowoczesne odpowiedniki. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda ekslibris naszej szkoły, jak również stworzyć projekt ekslibrisu według własnego pomysłu.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie