W naszej szkole odbyły się zajęcia z programowania w znanej grze Minecraft. Kolejne będą w poniedziałki od 8.45 do 9.45. Chętni uczniowie mogą jeszcze dołączyć do płatnego kursu.
Kontakt do zapisów: 601-330-442
W naszej szkole odbyły się zajęcia z programowania w znanej grze Minecraft. Kolejne będą w poniedziałki od 8.45 do 9.45. Chętni uczniowie mogą jeszcze dołączyć do płatnego kursu.
Kontakt do zapisów: 601-330-442
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły (kl.4a,4b) wzięli udział w zajęciach warsztatowych pt. „Nie święci garnki lepią … Garncarstwo w pradziejach” gdzie poznali historię garncarstwa oraz mogli wykonać różne ozdoby z gliny, które mogli zabrać do domu.
Wycieczka odbyła się pod opieką p. Ewy Wojtyś i p. Andrzeja Leniart.
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
Omnibus
- szkolny konkurs dla klas II
Cele konkursu:
- poszerzanie pasji i wiedzy o świecie;
- rozwijanie zainteresowań otaczającą rzeczywistością i rządzącymi w niej prawami;
- stworzenie możliwości konfrontacji własnej wiedzy z wiedzą rówieśników.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II.
2. Chęć udziału w konkursie należy zgłosić swojemu wychowawcy.
3. Konkurs zostanie przeprowadzony w formie testu pisemnego (pytania otwarte i zamknięte).
4.Uczestnicy będą musieli wykazać się wiadomościami z zakresu wiedzy całościowej, nie tylko tej zdobywanej w szkole.
5. Zwycięzca otrzyma pamiątkowy dyplom i nagrodę.
6. Wyniki zostaną ogłoszone do tygodnia po konkursie na stronie internetowej naszej szkoły.
Termin i czas konkursu:
28.11.2022 r. , godz. 15.20 – sala 19, 35 minut.
Organizator:
mgr Edyta Maścidło-Sączawa
,,Jak nie kochać jesieni,
jej babiego lata,
liści niesionych wiatrem,
w rytm deszczu tańczących….”
Wychowankowie świetlicy zauroczeni bogactwem darów i barw polskiej jesieni, postanowili wykonać różnorodne ozdoby, które upiększyły ich salę oraz wprowadziły w jesienny nastrój.
Wśród nich znalazły się: parasole, liście, jabłka, astry, kule z orgiami, jeżyki, drzewka, grzyby, wiszące obręcze, szyszki, kapelusze. Inwencja twórcza dzieci nie miała końca.
Tak,, ubrana'' świetlica witała i zachwycała wchodzących do niej gości, jak również samych jej bywalców.
A gdzie znalazły one swoje przeznaczenie? Zobaczcie sami.
wych. świetlicy Dorota Irzyńska i Ewa Gotkowska-Litwa
Wprowadzanie uczniów w świat matematyki, obrazowanie pojęć przestrzennych i poznawanie własności figur geometrycznych w formie zabawy, to dokonały pomysł, aby zachęcić dzieciaki do nauki i zgłębiania wiedzy. Tak m.in. pracują uczniowie klasy 2a podczas dodatkowych zajęć rozwijających kreatywne myślenie matematyczne z p. Edytą Maścidło-Sączawą.
31 października został podsumowany ogłoszony przez Samorząd Uczniowski konkurs na „ Najciekawszą rzeźbę z dyni”. Wszystkie prace były piękne i starannie wykonane. Widać było zaangażowanie uczestników oraz całych rodzin, wykorzystanie ciekawych materiałów i fantastycznych pomysłów. Komisja oceniająca postanowiła przyznać nagrodę Zlacie Myronenko z klasy 1b.Dziękujemy dużym i małym artystom, prawdziwym rzeźbiarzom i ich pomocnikom za oryginalne prace i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: K Ożóg, I. Czarnota
Po realizacji I modułu "Matematyka na drodze" w ramach ogólnopolskiego projektu "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki 2022" klasa 2a i p. Edyta Maścidło-Sączawa, jako nauczyciel koordynator i realizator projektu dziś otrzymali zaświadczenie.
Szkolne Koło Caritas informuje, że kwota zebrana
w akcji ,,GROSZ DO GROSZA dla Poli” to:
1O75zł i 73 gr.
Kwota została przelana na konto Fundacji Siepomaga tytułem: Darowizna Pola Matuszek 0199349.
Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za wielkie wsparcie.
Opiekunowie SKC: Katarzyna Ożóg i Bożena Grabiec.
Dzień 28 października w naszej szkole był wyjątkowy. Obchodziliśmy Święto Dyni. Na korytarzach i w salach lekcyjnych królował kolor pomarańczowy. Nauczyciele i uczniowie zadbali o to, aby w ich strojach chociaż jeden detal odzieży był w kolorze pomarańczowym. Wspaniale wyglądali uczniowie przebrani za bohaterów ulubionych bajek czy filmów. Największą niespodziankę sprawili uczniowie klasy 8 b, którzy wystąpili przebrani za Minionki. Prezentowali się naprawdę fantastycznie! Samorząd Uczniowski zorganizował w tym dniu kiermasz smakołyków. Na stołach znalazły się : babeczki, rogaliki, galaretki i innych łakocie. Cieszyły wzrok i podniebienie, a kosztowały niewiele. Pieniądze ze sprzedaży tych wypieków i słodyczy będą przeznaczone na potrzeby Samorządu Uczniowskiego. Ten wspaniały dzień przyniósł nauczycielom i uczniom dużo radości i dobrej zabawy.
Dyniowy zawrót głowy w klasie 2a w Dzień Dyni. Przystrojona sala, uczniowie i p. Edyta Maścidło-Sączawa przebrani w różne postaci z filmów i bajek lub na pomarańczowo. Było zabawnie i nastrojowo podczas robienia dyń z pomarańczowych baloników wypełnionych mąką ziemniaczaną... a jeszcze do tego słodkości i cukierek albo psikus! A te piękne figurki z dyń wykonali uczniowie na szkolny konkurs Samorządu Uczniowskiego, czekamy na wyniki😊
Dziś na skwerze w Millenium Hall odbyła się plenerowa lekcja muzyki przy całorocznym fortepianie Cadenza, którą poprowadziła pani Elżbieta Gałuszka. Aktywnie wzięli w niej udział uczniowie klasy 2a z panią Edytą Maścidło-Sączawą oraz szkolny chór "Wesołe Nutki". Całemu przedsięwzięciu przyglądała się pani Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz pani Dyrektor SP 12 Barbara Olearka. Zapraszamy do obejrzenia relacji na fb 😊
Edyta Maścidło-Sączawa
Przypominamy, że najbliższe dni wolne od zajęć dydaktycznych w naszej szkole ustalone z Radą Rodziców to:
31.10.2022 r. i 2.11.2022 r.
W Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „ KOSMOS – pojazdy ” dla uczniów klas I – III
Nagrodę otrzymali:
Maciej Kościółek - Nagroda Dyrektora Szkoły SP 12
Wojciech Trzebiński - Nagroda Jury
Maciej Majdański - Nagroda Rady Rodziców SP 12
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Organizator, fotograf i sprawca całego przedsięwzięcia: Edyta Maścidło-Sączawa
25 października na zaproszenie Prezydenta Rzeszowa - Konrada Fijołka nasza szkoła dołączyła do programu Czysta Polska. Przedstawiciele LOP, czyli uczniowie klas 6b, 8b i 8c pod
opieką pani Doroty Rusin i pana Kamila Bułdak wzięli udział w ogólnopolskiej akcji
„Czyste, Zielone Miasta”. Głównym punktem programu tego eko święta było uprzątnięcie terenów nad Wisłokiem oraz posadzenie aż 200 drzew: dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych przekazanych przez Lasy Państwowe.
W akcji wzięło udział ok. 400 uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, Zarządu Zieleni Miejskiej, Lasów Państwowych, miejskich spółek: MPGK i MPWiK oraz stowarzyszenia Ekoskop.
Sadzenie drzew to jednak nie wszystko! Tego dnia na uczestników czekały również ciekawe konkursy, w jednym z nich nasza uczennica Gabriela Możdżeń zdobyła nagrodę książkową.
Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to wszak Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Treść aktu z 1997 roku była do tej pory wielokrotnie nowelizowana – ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2012 roku i dotyczyła m.in. zakazu handlu zwierzętami domowymi na giełdach i targowiskach. Kundelki są określane również – błędnie z formalnego punktu widzenia – jako mieszańce (rzadziej wielorasowce). Mieszańce to potomkowie dwóch odrębnych ras, klasyczny kundel natomiast jest wynikiem skrzyżowania psów nieokreślonego pochodzenia. Istotnie kundel, jako że nie należy do żadnej konkretnej rasy, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. W ramach obchodów Dnia Kundelka p. Edyta Maścidło-Sączawa odwiedziła miejskie schronisko dla zwierząt bezdomnych „Kundelek” w Rzeszowie i przekazała zebraną w szkole karmę 😊Dziękujemy za udział w akcji, która trwa jeszcze do 4 listopada 2022 r.
Edyta Maścidło-Sączawa
Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, by uczcić pamięć o zmarłych. Oprócz tego uczniowie poznali tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbali również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
„Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości Nieba”.
/Bł. Jan Paweł II/
W czwartek 20 października kilka drużyn ze Szkoły Podstawowej nr 12 wzięło udział
w akcji: Szkoła Pełna Aktywności.
Była to sportowa przygoda podczas której uczniowie mieli okazję spędzić wyjątkowy dzień w nowym roku szkolnym. Kilka godzin wspólnej zabawy obfitowało w różne konkurencje sportowe szybkościowe i sprawnościowe. Nie zabrakło również zadań umysłowych i zagadek. Każdy uczestnik za udział otrzymał medal, koszulkę i coś słodkiego. Były też wywiady, zdjęcia, sława…… Ale najważniejsza była dobra zabawa i współzawodnictwo sportowe.
Drużynami opiekowali się Andrzej Leniart i Maciej Baran
Zajęcia czytelniczo-plastyczne o Marii Konopnickiej pod hasłem „Co Słonko widziało ?" w WiMBP Filia nr 2 przy ul. Fredry 5 mieli zorganizowane uczniowie klasy 2a przez p. Edytę Maścidło-Sączawę w ramach prowadzonych innowacji i wieloletniej, owocnej współpracy z pracownikami biblioteki. Uczniowie nie tylko słuchali, ale także aktywnie brali udział w zajęciach czytając wiersze i rysując co Słonko widziało. A co widziało, widać na zdjęciach 😊
„Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzież chowanie…” - te słowa napisano dziś w poście na fb po wizycie klasy 2a i pani Edyty Maścidło-Sączawy w lokalu Pub Spółdzielczy przy ulicy Fredry 4, w którym to uczniowie złożyli zebrane datki dla potrzebujących seniorów na obiady w ramach akcji zawieszone obiady/kawa Rzeszów. Było miło, radośnie i słodko... nawet słonko nam dziś towarzyszyło. Zachęcamy do pomagania: https://zrzutka.pl/v45rbv
Pomaganie jest spoko !
W naszej szkole odbyły się zajęcia z programowania w znanej grze Minecraft. Kolejne będą w poniedziałki od 8.45 do 9.45. Chętni uczniowie mogą jeszcze dołączyć do płatnego kursu.
Kontakt do zapisów: 601-330-442
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły (kl.4a,4b) wzięli udział w zajęciach warsztatowych pt. „Nie święci garnki lepią … Garncarstwo w pradziejach” gdzie poznali historię garncarstwa oraz mogli wykonać różne ozdoby z gliny, które mogli zabrać do domu.
Wycieczka odbyła się pod opieką p. Ewy Wojtyś i p. Andrzeja Leniart.
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
Omnibus
- szkolny konkurs dla klas II
Cele konkursu:
- poszerzanie pasji i wiedzy o świecie;
- rozwijanie zainteresowań otaczającą rzeczywistością i rządzącymi w niej prawami;
- stworzenie możliwości konfrontacji własnej wiedzy z wiedzą rówieśników.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II.
2. Chęć udziału w konkursie należy zgłosić swojemu wychowawcy.
3. Konkurs zostanie przeprowadzony w formie testu pisemnego (pytania otwarte i zamknięte).
4.Uczestnicy będą musieli wykazać się wiadomościami z zakresu wiedzy całościowej, nie tylko tej zdobywanej w szkole.
5. Zwycięzca otrzyma pamiątkowy dyplom i nagrodę.
6. Wyniki zostaną ogłoszone do tygodnia po konkursie na stronie internetowej naszej szkoły.
Termin i czas konkursu:
28.11.2022 r. , godz. 15.20 – sala 19, 35 minut.
Organizator:
mgr Edyta Maścidło-Sączawa
,,Jak nie kochać jesieni,
jej babiego lata,
liści niesionych wiatrem,
w rytm deszczu tańczących….”
Wychowankowie świetlicy zauroczeni bogactwem darów i barw polskiej jesieni, postanowili wykonać różnorodne ozdoby, które upiększyły ich salę oraz wprowadziły w jesienny nastrój.
Wśród nich znalazły się: parasole, liście, jabłka, astry, kule z orgiami, jeżyki, drzewka, grzyby, wiszące obręcze, szyszki, kapelusze. Inwencja twórcza dzieci nie miała końca.
Tak,, ubrana'' świetlica witała i zachwycała wchodzących do niej gości, jak również samych jej bywalców.
A gdzie znalazły one swoje przeznaczenie? Zobaczcie sami.
wych. świetlicy Dorota Irzyńska i Ewa Gotkowska-Litwa
Wprowadzanie uczniów w świat matematyki, obrazowanie pojęć przestrzennych i poznawanie własności figur geometrycznych w formie zabawy, to dokonały pomysł, aby zachęcić dzieciaki do nauki i zgłębiania wiedzy. Tak m.in. pracują uczniowie klasy 2a podczas dodatkowych zajęć rozwijających kreatywne myślenie matematyczne z p. Edytą Maścidło-Sączawą.
31 października został podsumowany ogłoszony przez Samorząd Uczniowski konkurs na „ Najciekawszą rzeźbę z dyni”. Wszystkie prace były piękne i starannie wykonane. Widać było zaangażowanie uczestników oraz całych rodzin, wykorzystanie ciekawych materiałów i fantastycznych pomysłów. Komisja oceniająca postanowiła przyznać nagrodę Zlacie Myronenko z klasy 1b.Dziękujemy dużym i małym artystom, prawdziwym rzeźbiarzom i ich pomocnikom za oryginalne prace i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: K Ożóg, I. Czarnota
Po realizacji I modułu "Matematyka na drodze" w ramach ogólnopolskiego projektu "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki 2022" klasa 2a i p. Edyta Maścidło-Sączawa, jako nauczyciel koordynator i realizator projektu dziś otrzymali zaświadczenie.
Szkolne Koło Caritas informuje, że kwota zebrana
w akcji ,,GROSZ DO GROSZA dla Poli” to:
1O75zł i 73 gr.
Kwota została przelana na konto Fundacji Siepomaga tytułem: Darowizna Pola Matuszek 0199349.
Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za wielkie wsparcie.
Opiekunowie SKC: Katarzyna Ożóg i Bożena Grabiec.
Dzień 28 października w naszej szkole był wyjątkowy. Obchodziliśmy Święto Dyni. Na korytarzach i w salach lekcyjnych królował kolor pomarańczowy. Nauczyciele i uczniowie zadbali o to, aby w ich strojach chociaż jeden detal odzieży był w kolorze pomarańczowym. Wspaniale wyglądali uczniowie przebrani za bohaterów ulubionych bajek czy filmów. Największą niespodziankę sprawili uczniowie klasy 8 b, którzy wystąpili przebrani za Minionki. Prezentowali się naprawdę fantastycznie! Samorząd Uczniowski zorganizował w tym dniu kiermasz smakołyków. Na stołach znalazły się : babeczki, rogaliki, galaretki i innych łakocie. Cieszyły wzrok i podniebienie, a kosztowały niewiele. Pieniądze ze sprzedaży tych wypieków i słodyczy będą przeznaczone na potrzeby Samorządu Uczniowskiego. Ten wspaniały dzień przyniósł nauczycielom i uczniom dużo radości i dobrej zabawy.
Dyniowy zawrót głowy w klasie 2a w Dzień Dyni. Przystrojona sala, uczniowie i p. Edyta Maścidło-Sączawa przebrani w różne postaci z filmów i bajek lub na pomarańczowo. Było zabawnie i nastrojowo podczas robienia dyń z pomarańczowych baloników wypełnionych mąką ziemniaczaną... a jeszcze do tego słodkości i cukierek albo psikus! A te piękne figurki z dyń wykonali uczniowie na szkolny konkurs Samorządu Uczniowskiego, czekamy na wyniki😊
Dziś na skwerze w Millenium Hall odbyła się plenerowa lekcja muzyki przy całorocznym fortepianie Cadenza, którą poprowadziła pani Elżbieta Gałuszka. Aktywnie wzięli w niej udział uczniowie klasy 2a z panią Edytą Maścidło-Sączawą oraz szkolny chór "Wesołe Nutki". Całemu przedsięwzięciu przyglądała się pani Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz pani Dyrektor SP 12 Barbara Olearka. Zapraszamy do obejrzenia relacji na fb 😊
Edyta Maścidło-Sączawa
Przypominamy, że najbliższe dni wolne od zajęć dydaktycznych w naszej szkole ustalone z Radą Rodziców to:
31.10.2022 r. i 2.11.2022 r.
W Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „ KOSMOS – pojazdy ” dla uczniów klas I – III
Nagrodę otrzymali:
Maciej Kościółek - Nagroda Dyrektora Szkoły SP 12
Wojciech Trzebiński - Nagroda Jury
Maciej Majdański - Nagroda Rady Rodziców SP 12
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Organizator, fotograf i sprawca całego przedsięwzięcia: Edyta Maścidło-Sączawa
25 października na zaproszenie Prezydenta Rzeszowa - Konrada Fijołka nasza szkoła dołączyła do programu Czysta Polska. Przedstawiciele LOP, czyli uczniowie klas 6b, 8b i 8c pod
opieką pani Doroty Rusin i pana Kamila Bułdak wzięli udział w ogólnopolskiej akcji
„Czyste, Zielone Miasta”. Głównym punktem programu tego eko święta było uprzątnięcie terenów nad Wisłokiem oraz posadzenie aż 200 drzew: dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych przekazanych przez Lasy Państwowe.
W akcji wzięło udział ok. 400 uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, Zarządu Zieleni Miejskiej, Lasów Państwowych, miejskich spółek: MPGK i MPWiK oraz stowarzyszenia Ekoskop.
Sadzenie drzew to jednak nie wszystko! Tego dnia na uczestników czekały również ciekawe konkursy, w jednym z nich nasza uczennica Gabriela Możdżeń zdobyła nagrodę książkową.
Wiele państw, w tym Polska, świętuje Dzień Psa, niemniej u nas swojego nieformalnego święta doczekały się również wszystkie nierasowe czworonogi. Data nie jest przypadkowa – 25 października to wszak Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Treść aktu z 1997 roku była do tej pory wielokrotnie nowelizowana – ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2012 roku i dotyczyła m.in. zakazu handlu zwierzętami domowymi na giełdach i targowiskach. Kundelki są określane również – błędnie z formalnego punktu widzenia – jako mieszańce (rzadziej wielorasowce). Mieszańce to potomkowie dwóch odrębnych ras, klasyczny kundel natomiast jest wynikiem skrzyżowania psów nieokreślonego pochodzenia. Istotnie kundel, jako że nie należy do żadnej konkretnej rasy, jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. W ramach obchodów Dnia Kundelka p. Edyta Maścidło-Sączawa odwiedziła miejskie schronisko dla zwierząt bezdomnych „Kundelek” w Rzeszowie i przekazała zebraną w szkole karmę 😊Dziękujemy za udział w akcji, która trwa jeszcze do 4 listopada 2022 r.
Edyta Maścidło-Sączawa
Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, by uczcić pamięć o zmarłych. Oprócz tego uczniowie poznali tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbali również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
„Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości Nieba”.
/Bł. Jan Paweł II/
W czwartek 20 października kilka drużyn ze Szkoły Podstawowej nr 12 wzięło udział
w akcji: Szkoła Pełna Aktywności.
Była to sportowa przygoda podczas której uczniowie mieli okazję spędzić wyjątkowy dzień w nowym roku szkolnym. Kilka godzin wspólnej zabawy obfitowało w różne konkurencje sportowe szybkościowe i sprawnościowe. Nie zabrakło również zadań umysłowych i zagadek. Każdy uczestnik za udział otrzymał medal, koszulkę i coś słodkiego. Były też wywiady, zdjęcia, sława…… Ale najważniejsza była dobra zabawa i współzawodnictwo sportowe.
Drużynami opiekowali się Andrzej Leniart i Maciej Baran
Zajęcia czytelniczo-plastyczne o Marii Konopnickiej pod hasłem „Co Słonko widziało ?" w WiMBP Filia nr 2 przy ul. Fredry 5 mieli zorganizowane uczniowie klasy 2a przez p. Edytę Maścidło-Sączawę w ramach prowadzonych innowacji i wieloletniej, owocnej współpracy z pracownikami biblioteki. Uczniowie nie tylko słuchali, ale także aktywnie brali udział w zajęciach czytając wiersze i rysując co Słonko widziało. A co widziało, widać na zdjęciach 😊
„Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzież chowanie…” - te słowa napisano dziś w poście na fb po wizycie klasy 2a i pani Edyty Maścidło-Sączawy w lokalu Pub Spółdzielczy przy ulicy Fredry 4, w którym to uczniowie złożyli zebrane datki dla potrzebujących seniorów na obiady w ramach akcji zawieszone obiady/kawa Rzeszów. Było miło, radośnie i słodko... nawet słonko nam dziś towarzyszyło. Zachęcamy do pomagania: https://zrzutka.pl/v45rbv
Pomaganie jest spoko !
Powered by aSc EduPage