• DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK W BIBLIOTECE  SZKOLNEJ

                      8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto, które zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, mające na celu promocję bibliotek i czytania .

                      W dniach od 8 do 15  maja swoje święto mają także wszyscy fani czytania. W tym czasie w naszym kraju odbywa się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - akcja zorganizowana przez SBP, podkreślająca rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji , a także zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku przebiega ona pod hasłem "Biblioteka -miejsce na czasie".

                      Gośćmi biblioteki szkolnej w  tym szczególnym dniu byli uczniowie klasy 5a i 5c,  pod opieką p. E. Wąs. Piątoklasiści uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych na temat "Biblioteka - co o niej wiesz?". Spotkanie było doskonałą okazją do tego, by porozmawiać z uczniami  o tym, czym jest biblioteka i jakie tajemnice skrywa. Dzieci dowiedziały się także o tym, jakie są rodzaje bibliotek i katalogów bibliotecznych. Poznały historię  najbardziej znanej biblioteki świata - Biblioteki Aleksandryjskiej. Dowiedziały się gdzie ma swoją siedzibę i jakie posiada zbiory Biblioteka Narodowa i Biblioteka Ossolineum. Na zakończenie zaproszeni goście odczytywali wybrane cytaty o bibliotekach, które doskonale oddały magię tego niezwykłego miejsca.

             

          • Kreatywna Matematyka

            Kolejne zadanie w ramach projektu edukacyjnego "Kreatywna matematyka"

            zadanie „Matematyka z jajem” zostało wykonane przez uczniów klasy 5b i klasy 5a

            Uczniowie poznali krótką historię „Jajka Kolumba” – zwrotu oznaczającego „pozornie trudną, a w istocie łatwą sprawę; proste rozwiązanie trudnego zadania i legendę związaną z „jajkiem Kolumba” oraz budowę łamigłówki - tangramu o tej samej nazwie.

            Następnie rozpoczęła się  wspólna zabawa – było indywidualne budowanie jajka i innych kształtów, poprzez odtwarzanie obrazów z kart a potem, w grupach z dwóch lub trzech tangramów uczniowie konstruowali swoje wzory świąteczne.

            Wyzwanie zrealizowali znakomicie i z olbrzymim zaangażowaniem. To była świetna zabawa 😊

          • szkolny konkurs matematyczny

             

            Zapraszamy uczniów klas 4 - 7 z naszej szkoły do udziału w konkursie

              „MATEMATYCZNY AS … 2024”

            Celem konkursu jest promowanie nauk matematycznych w środowisku lokalnym

            i poszukiwanie talentów matematycznych w naszej społeczności szkolnej.

             

            Konkurs dla uczniów klas czwartych i piątych odbędzie się
            22 maja 2024 r.(w środę) o godz. 13:35 – 14:20 w sali 33.

             

            Konkurs dla uczniów klas szóstych i siódmych odbędzie się
            23 maja 2024 r.(w czwartek) o godz. 12:40 – 13:25 w sali 33.

             

            Chętnych uczniów prosimy o zgłaszanie się do nauczycielek matematyki do 20 maja.

                                                   

            Zachęcamy do udziału 😊

            Organizatorzy: nauczycielki matematyki

            A. Mazera i B. Skrzynta

          • 2a- zawód stomatolog

            W ramach doradztwa zawodowego 8 maja 2024r. uczniowie klasy 2a z wychowawczynią panią Dorotą Twardy udali się do gabinetu dentystycznego  znajdującego się w naszej szkole. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali informacji przekazywanych przez lekarza stomatologa oraz higienistkę stomatologiczną. Dowiedzieli się jak zostać dentystą, na czym ten zawód polega oraz poznali akcesoria i sprzęt dentystyczny. Na zakończenie zajęć dzieci zostały obdarowane pamiątkowymi naklejkami.

          • 3a - "Dwa ognie"

            Dziś reprezentanci klasy 3a: Maciek, Kuba, Wojtek, Błażej i Adam z panią Edytą Maścidło-Sączawą wzięli udział w XII Międzyszkolnym Turnieju Sportowym „Dwa ognie”, który zorganizował ZSP nr 10 w Rzeszowie. Uczniowie dzielnie oraz regulaminowo walczyli zgodnie z zasadą fair play i zdobyli VI miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

          • Odbiór grantu od Fundacji Leroy Merlin

            26 kwietnia został oficjalnie odebrany grant od Fundacji Leroy Merlin.

            Jesteśmy dumni, szczęśliwi i przede wszystkim wdzięczni.

            Nowe oraz wyremontowane pomieszczenia cieszą oczy i służą naszym uczniom i pracownikom.

            Szczególne podziękowania kierujemy do:

            • Fundacja Leroy Merlin p.Agnieszka Bolek, p.Karol Poprawa, p.Agnieszka Warda
            • Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa

            Dziękujemy po stokroć.

          • Dyskoteka SU

            26 kwietnia 2024 r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka szkolna, zorganizowana przez SU. W trakcie zabawy przedstawiciele SU przeprowadzili KONKURS O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ. Na zwycięzców czekały słodkie nagrody. Dyskoteka przebiegała w miłej atmosferze, przy dobrej, bardzo zróżnicowanej muzyce. Wspólnie z uczniami bawili się nauczyciele.

            Opiekę w tym dniu nad uczniami sprawowali: p. D. Rusin, p. A. Mazera, p. M. Kłoś, p. K. Ożóg, p. E. Wąs i p. A. Leniart oraz p. M. Skała.

            Dziękujemy SU za zorganizowanie i przeprowadzenie dyskoteki, a nauczycielom za opiekę.

          • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            26.04.2024 r odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zaprezentowali się w programie artystycznym uczniowie z klas: 5b,6c,6a oraz zespół ,,Kolorowe nutki".

            W przedstawieniu występujący przenieśli nas myślami do 1791 r., kiedy to w Warszawie posłowie Sejmu Czteroletniego przyjęli pierwszą w Europie i drugą na świecie Ustawę Rządowa - Konstytucję 3 Maja. Nad oprawą artystyczną czuwały : p. Małgorzata Mendel, p. Alina Mazera, p. Elżbieta Gałuszka. Dekorację wykonały: p. Izabela Czarnota i Elżbieta Gałuszka.

          • 1b w Zamokolandii czytelniczej

            https://radio.rzeszow.pl/103393/zamkolandia-czytelnicza-21-04/

            Zapraszamy na audycję Zamkolandia czytelnicza Polskiego Radia Rzeszów. Jesteśmy na antenie już od pierwszych  minut :)

            Rozmowę prowadziła p. Małgorzata Iwanicka, o książkach rozmawiali uczniowie klasy 1b razem z wychowawczynią p. Joannną Biskup.

          • 1b w kinie Zorza

            W piątek 26.04.2024r. uczniowie klasy 1b razem z wychowawczynią p. Joanną Biskup oraz p. Aleksandrą Kulon wybrali się do Kina Zorza, na film "Film dla kosmitów". Historia opowiada o czternastoletnim Jeremim, który jest Youtuberem, a jego ojciec – pracownik agencji kosmicznej obiecuje pokazać mu w wakacje start prawdziwej rakiety. W ostatniej chwili plany ulegają zmianie. Zamiast tego Jeremi zostaje wysłany do swojego dziadka, który mieszka na wsi. Żeby odciągnąć chłopca od internetu, ojciec przygotowuje dla niego specjalne zadanie. Pewnego poranka Jeremi dostaje tajemniczą przesyłkę, w której znajduje się robot przekazujący mu zadania do wykonania – chłopiec musi przygotować filmowy list do kosmitów, który pomoże uratować świat. 

          • Klasa 3b w WiMBP

            Kolejne wspaniałe warsztaty literackie w WiMBP na ul. Fredry. Tym razem z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodziliśmy w 23 kwietnia. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z historią pisma i powstawania książki.

            Miały możliwość obejrzenia glinianych tabliczek, zwoju papierowego, papirusu i różnorodnych książek np. w kształcie trójkąta, pisanych alfabetem Braiile'a, i składanych w harmonijkę. Na zakończenie zajęć uczniowie tworzyli układanki i rozwiązywali zagadki tematyczne.

             

            A po powrocie do szkoły odbył się Klasowy Konkurs Recytatorski p.t. ,,Wiersze Juliana Tuwima" 

            Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością i wspaniale zaprezentowali przygotowane utwory.

            BRAWO!

             

                                                                                                                                                wych.Jolanta Murias

          • Śladami powstania styczniowego.

            Klasy siódme w dniach 18 i 25 kwietnia 2024r. wzięły udział w bardzo ciekawie prowadzonych zajęciach edukacyjnych realizowanych przez Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Warsztaty prowadzone były w ramach projektu pt. „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej…Widzialne i niewidzialne ślady powstania styczniowego w Rzeszowie”. Uczniowie byli pod opieką p. E. Wojtyś.

          • Klasa 2a - w TUTU

            25 kwietnia 2024r. uczniowie klasy 2a z wychowawczynią p. Dorotą Twardy ip. Izabelą Polak uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w Centrum Rozwoju Psychofizycznego w Rzeszowie. Zajęcia prowadzone były przez pedagoga i psycho loga. Celem tych zajęć było usprawnianie komunikacji w klasie oraz nauka współpracy w środowisku szkolnym, które w obecnych czasach staje
            się coraz bardziej zróżnicowane.

          • Igrzyska młodzieży szkolnej w pływaniu

            25 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach pływackich Szkół Podstawowych - "Igrzyska Młodzieży Szkolnej".

            Startowaliśmy w następujących konkurencjach:

            • 50m stylem dowolnym - Kajetan Kozłowski
            • 50m stylem grzbietowym - Lena Kuczmarska
            • 50m stylem dowolnym - Filip Dzierżyński

            Gratulujemy bardzo dobrych startów i życzymy powodzenia w następnych :)

            Opiekun: Mateusz Skała

          • Pięciolatki z Przedszkola nr 8 w Rzeszowie w bibliotece szkolnej

            W środowy poranek, 24 kwietnia 2024 roku, do naszej biblioteki przybyły dzieci z Przedszkola nr 8 pod opieką wychowawczyni - p. A. Trawki.

            Prowadząca zajęcia, p. G. Kadłuczka rozmawiała ze swoimi gośćmi na temat Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz   konieczności czytania i poszanowania książek. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały o tym, jakie książeczki znają i najchętniej czytają ze swoimi rodzicami, dziadkami, czy starszym rodzeństwem. Następnie obejrzały wystawę przedstawiającą historię książki od czasów najdawniejszych, aż po współczesność.

            Na zakończenie spotkania szkolna bibliotekarka przeczytała swoim miłym gościom książkę M. Gadomskiej pt. "Pinokio", z której to dowiedziały się, że nigdy pod żadnym pretekstem  nie wolno kłamać i zawsze należy słuchać swoich rodziców.  Utwór bardzo spodobał się dzieciom i postanowiły go wypożyczyć do ponownego przeczytania w sali lekcyjnej razem z p. Anią.

            Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci zafascynowane książeczkami dla najmłodszych postanowiły wypożyczyć kilka tytułów do wspólnego czytania w sali lekcyjnej.

          • 3a i 3b w bibliotece szkolnej

            W środę, 24 kwietnia, uczniowie klasy 3a i 3b  wraz ze swoimi Wychowawczyniami byli gośćmi biblioteki szkolnej. Uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym na temat "Książka , jej budowa oraz szata graficzna". Podczas zajęć dzieci zapoznały się z budową książki, poznały elementy z jakich jest ona zbudowana  oraz ich funkcje. Dowiedziały się także o tym, co składa się na szatę graficzną książki. Porównywały wygląd książek papierowych wydanych współcześnie z tymi, które powstały przed laty. Na podsumowanie wiedzy zdobytej podczas  zajęć   trzecioklasiści otrzymali od prowadzącej do rozwiązania w klasie  krzyżówkę z hasłem "Budowa książki".

            Tematyka lekcji doskonale zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Książki, a samo spotkanie z uczniami w bibliotece było kolejnym krokiem do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych.  Książki powstają przecież po to, aby je czytać, czerpać z nich wiedzę i rozrywkę.

            Grażyna Kadłuczka

          • 1b w audycji Zamkolandia czytelnicza Polskiego Radia Rzeszów

            05.02.2024

            https://radio.rzeszow.pl/83010/zamkolandia-czytelnicza-02-02/

            Zachęcamy do wysłuchania- zwłaszcza od 22:25 minuty :)

            Korzystając z wolnego czasu, polecamy uwadze audycję Zamkolandia Czytelnicza Polskiego Radia Rzeszów, w której gościem była klasa 1b razem z wychowawczynią p. Joanną Biskup. Dzieci rozmawiały z dziennikarką, p. Małgorzatą Iwanicką na temat swoich wrażeń po przeczytaniu książek "Grzmot" A.Komosy-Styczeń i A. Oparkowskiej oraz „Mądre zwierzęta. Sprytne stworzenia w królestwie zwierząt” wydanej przez Wydawnictwo Kropka. Dziękujemy raz jeszcze za wizytę!

             

          • I półrocze za nami- czas podsumowań

            26.01.2024

            26 stycznia odbyło się podsumowanie działalności Naszej szkoły w I półroczu. Cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, by usłyszeć i zobaczyć, jak aktywnie pracowali uczniowie i nauczyciele w I półroczu.

            Panie Ewa Wąs, Izabela Czarnota, Dorota Irzyńska, Marta Kłoś i Edyta Maścidło-Sączawa przygotowały i przedstawiły podsumowanie działań Samorządu Uczniowskiego, osiągnięcia uczniów i klas oraz wyniki konkursów. Podczas apelu wręczono ogromną ilość nagród za różne szkolne konkursy.

            Pani Dyrektor Barbara Olearka pogratulowała wszystkim uczniom osiągnięć oraz życzyła dalszych sukcesów w II półroczu, jak też wspaniałych, a przede wszystkim bezpiecznych ferii zimowych.

            Do zobaczenia za dwa tygodnie!

          • 7b i 8a we FlyParku

            26.01.2024

            26 stycznia uczniowie z klas 7b i 8a wyszli z wychowawcami do FlyParku. Z wielką radością rozpoczęli w ten sposób ferie zimowe. Wszyscy świetnie się bawili :)

            Opiekunowie: Andrzej Leniart i Mateusz Skała

          • Bal karnawałowy

            25.01.2024

            W czwartek, 25 stycznia, w Naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Jej zjawiskowy wygląd wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. W czasie przerwy dzieci miały czas na poczęstunek, który przygotowały swoim pociechom klasowe Rady Rodziców. Była to również okazja do wykonania pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Po przerwie na uczniów czekał już cyrk Szok ze swoim fantastycznym programem artystycznym.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia!

          • 7a i 8a w teatrze

            25.01.2024

            18 stycznia 2024 r. uczniowie klas 7a i 8a udali się do WDK w Rzeszowie, gdzie obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów teatru ,,Cracovia ". Tym razem dzięki artystom wcielającym się w bohaterów lektury ,,Mały Książę " odbyli niezwykłą międzyplanetarną podróż, której zwieńczeniem była wizyta na Ziemi i przyjaźń z Pilotem.

            Wyjście zorganizowała p. Małgorzata Mendel

          • konkurs GWO

            25.01.2024

            UWAGA, KONKURS! ​​​​​​​

            NAGRODA - SŁUCHAWKI ZA PORTRET I SPOSÓB NA KREATYWNĄ ZABAWĘ NA FERIACH

            Zachęcamy uczniów klas od 4 do 8 do wzięcia udziału w konkursie „PORTRET SŁYNNEGO MATEMATYKA”, organizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

            Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez ucznia portretu dowolnego uczonego, znanego powszechnie z tego, iż w czasie swojego życia zajmował się matematyką (choć matematyka nie musiała być wyłączną domeną jego zainteresowań).

            Prace konkursowe uczniów powinny być przygotowane w formacie nie większym niż A3, mogą być przygotowane dowolną techniką plastyczną, na pierwszej stronie powinny być zapisane imię i nazwisko portretowanego uczonego wraz z informacją o latach, w których żył. Na drugiej stronie pracę należy podpisać: imieniem i nazwiskiem Autora, imieniem i nazwiskiem nauczyciela-opiekuna oraz danymi kontaktowymi do szkoły (dopuszczalna pieczątka szkoły),

            Każdy uczeń może zgłosić do Konkursu tylko jedną pracę.

            Pracę konkursową należy dostarczyć do nauczycielek matematyki  najpóźniej do 21 marca 2024 roku.

            Dlaczego warto ?

            Autorom najlepszych prac wybranych przez Komisję Konkursową Wydawnictwo przyzna następujące nagrody:

            • miejsca od 1 do 3 – każdy z uczniów otrzyma bezprzewodowe słuchawki nauszne JBL Tune 770NC Bluetooth 5.3,
            • wyróżnienia dla uczniów (sześć) – każde w postaci zestawu do rysowania o wartości do 100 złotych.
            • REGULAMIN KONKURSU i szczegółowe informacje: https://gwo.pl/portret-slynnego-matematyka/

            Koordynatorzy konkursu

            Alina Mazera i Beata Skrzynta

          • Kreatywna matematyka - moduł 4

            24.01.2024

            Uczniowie klasy 5 b i klasy 5a wykonali kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Kreatywna Matematyka" - Matematyczne Układanki. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy drewniane patyczki z gry „Przekładaki”. Zabawę rozpoczęliśmy do zaliczenia każdego poziomu według wzoru i wykonania polecenia z instrukcji, aby rozwiązać łamigłówkę liczbową. Na tym etapie uczniowie pracowali indywidualnie i szybko radzili sobie z rozwiązywaniem zagadek. Następnie, już w parach przeszliśmy do układania figur geometrycznych: trójkątów i kwadratów, używając gry logicznej „Przekładaki”. Akrobacje patyczkami według złożonych, różnych instrukcji były emocjonujące. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i skupieniem poszukiwali dróg rozwiązania problemów. Była rywalizacja i dużo zabawy.

             

        • Informacja
          • Informacja

            23.01.2024

             

            Zapraszamy na spotkania z nauczycielami 25 stycznia 2024 r. :

            klasy 1 – 4, godz. 16.30

            klasy 5 – 8, godz. 17.30

            Przydział sal na tablicy w holu szkoły.

          • Koncert Świąteczny w przedszkolu nr 8

            23.01.2024

            Chór Kolorowe Nutki i zaproszeni goście – uczniowie z klasy 5b, soliści:  Seweryn Szanter i Aleksandra Bednarczyk podczas koncertu w Przedszkolu nr 8 zaśpiewali najpiękniejsze świąteczne piosenki. Na skrzypcach znane kolędy zagrała Lilianna  Sawicka z kl.6a. Występu wysłuchały dzieci ze wszystkich grup, a na koniec wspólnie z artystami  wykonały pastorałkę. Dziękujemy za zaproszenie.

            Elżbieta Gałuszka

          • Światowy Dzień Bałwana w świetlicy

            23.01.2024


                                           Światowy Dzień Bałwana w świetlicy             

            ,,Czapka z garnka, nos z marchewki i bałwanek jest niekiepski.

                                                              Jeszcze oczy i guziki, bałwan wyszedł znakomity”.

             

            Czy ktoś wyobraża sobie śnieżną zimę bez lepienia bałwana?  Na pewno nie wychowankowie świetlicy. Z okazji Światowego Dnia Bałwana, przypadającego  18 stycznia, postanowili  wykonać  ten zabawny symbol zimy z jego nieodłącznymi atrybutami. A, że  śnieg w tym dniu nie dopisał, to powstały bałwanki papierowe. Ponadto dzieci dowiedziały się, że dzień ten nie został wybrany przypadkowo, wysłuchały baśni H. Ch. Andersena ,,Bałwan ze śniegu” i  piosenek o tym zacnym zimowym panu.

             Było wesoło i … bałwankowo!

            wych. świetlicy: Dorota Irzyńska i Marta Kłoś

          • 2a - „Zaczarowana zagroda” 

            22.01.2024

            W ramach przygotowania do omawiania lektury „Zaczarowana zagroda” uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawczyni pani Doroty Twardy i pani Izabeli Polak uczestniczyli w zajęciach przybliżających życie pingwinów. Każde dziecko miało możliwość wykonania własnego pingwinka. Bardzo dziękujemy pani Joli z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 2 w Rzeszowie za przygotowanie interesujących zajęć.         
             

          • Wyjście na łyżwy

            19.01.2024


            Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla chętnych uczniów wyjście na łyżwy do Parku Sybiraków. Uczniowie korzystali z lodowiska bezpłatnie i świetnie się bawili doskonaląc swoje umiejętności.

            Opiekunowie: Mateusz Skała i Andrzej Leniart

          • 1b poznaje pracę dziennikarza radiowego

            19.01.2024

            W dniu dzisiejszym, w ramach zajęć związanych z doradztwem zawodowym "Jesteśmy przyszłością- inspirujący ludzie i zawody", prowadzonych przez p. Joannę Biskup, gościliśmy wspaniałego gościa- p. Małgorzatę Iwanicką- dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów. Dzieci z zapartym tchem słuchały o pracy radiowca, poznały metody pracy dziennikarza radiowego oraz same udzieliły wywiadu p. Małgorzacie na temat przeczytanych w klasie, podczas lekcji książek.

            Dziękujemy za wspaniałą wizytę!

            Zapraszamy ponownie!

            A na audycję z udziałem klasy 1b zapraszamy już w tę niedzielę, po 11:00 do audycji Zamkolandia czytelnicza Polskiego Radia Rzeszów.