„Liczby rządzą światem” – Pitagoras
14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Od 2019 roku święto to jest również poświęcone królowej nauk – matematyce. W tym roku nasza szkoła zorganizowała szereg atrakcji i konkursów, aby uczcić ten wyjątkowy dzień.
Zabawę rozpoczęliśmy już w środę od wyścigów rachunkowych na wejście oraz eliminacji klasowych do szkolnego konkursu RachMistrz, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV–VIII.
W czwartek odbył się pierwszy wieczór gier planszowych. Przez dwie godziny uczniowie klas I–VIII, wspólnie z nauczycielkami matematyki oraz kilkoma rodzicami, poznawali różne gry i świetnie bawili się podczas rozgrywek. Dla zwycięzców pojedynczych rund przygotowano nagrody – zapinki z liczbą Pi, a dla wszystkich słodkie „co nieco”.
Nie zabrakło również rozmów na temat magii liczby Pi podczas zajęć kółka Miłośników Origami. Uczniowie tworzyli moduły sonobe z kwadratowych kartek, a następnie w grupach budowali z nich liczbę Pi.
W piątek, w dniu Święta Liczby Pi, na każdej lekcji gościła tajemnicza Ludolfina. Uczniowie odkrywali datę swoich urodzin w rozwinięciu dziesiętnym liczby π. Wielkim zaskoczeniem był dla nich fakt, że każdy może znaleźć tam swoją datę.
W ramach obchodów odbyły się także dwa konkursy: matematyczno-plastyczny „Liczba Pi widziana oczami ucznia” oraz szkolny konkurs RachMISTRZ. Wszyscy uczestnicy otrzymali naklejki z liczbą Pi i πiękne słowa w πąteczek. Niektórzy nauczyciele mieli okazję spróbować, jak „smakuje liczba Pi”, delektując się piernikiem w kształcie π, przygotowanym przez naszego ucznia, Szymona T. O wynikach konkursów poinformujemy w osobnym poście.
„Podziwu godna liczba Pi, trzy koma jeden cztery jeden…” – tak zaintrygowała naszych uczniów, że z własnej inicjatywy zaczęli uczyć się jej rozwinięcia dziesiętnego. W piątek Maks M. z klasy 7a wyrecytował bezbłędnie 45 cyfr po przecinku. Już znalazła się uczennica, która chce pobić jego rekord!
Rzucamy wyzwanie naszym uczniom! Kto pobije obecny rekord szkolny w zapamiętaniu cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π i wyrecytuje zapamiętany ciąg?
Koordynatorami wydarzenia były panie matematyczki: A. Mazera i B. Skrzynta