“Wiosna w lesie”-spotkanie z panią Leśnik
7 kwietnia 2025 naszą bibliotekę szkolną odwiedziła pani Leśnik Monika Armata z Nadleśnictwa Strzyżòw. Uczniowie klasy 1b mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca leśnika, jakie rośliny oraz gatunki drzew rosną w okolicznych lasach, jakie korzyści czerpiemy z lasu, jak się w nim zachowywać i jak o niego dbać. Nasz gość opowiedział wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach dając szansę uczniom do zadawania różnorodnych pytań. Dziękujemy!
III Międzynarodowy Dzień Książki
02-03 kwietnia 2025 w bibliotece szkolnej w ramach Międzynarodowego Dnia Książki odbyła się akcja głośnego czytania uczniom przez dorosłych (nauczycieli/rodziciòw/zaproszone osoby) fragmentòw książek polskich autorów nagrodzonych w międzynarodowych konkursach pisarskich. Akcja czytelnicza trwała 2 dni. Wzięli w niej udział uczniowie poszczególnych klas naszej szkoły. Fragmenty książek, które czytaliśmy:
“Opowiadania z piaskownicy” R. Piątkowskiej
“Teatr Niewidzialnych Dzieci” M. Szczygielskiego
“Czarny młyn” M. Szczygielskiego
“Myśli Teo” A. Kròlak
“Czerwone krzesło” A. Maleszki
“Kołysanka dla babci” l. Chmielewskiej
“Pan Kuleczka” W. Widłaka
“Wścibscy” D. Gellner
“Kajtuś Czarodziej” J. Korczaka
“Zielony i Nikt” M. Strzałkowskiej
“Baśnie z całego świata” J. Wilkonia
“Pszczoły “ P. Sochy
Dziękujemy za wspólne czytanie fragmentów i zachęcamy do przeczytania całości książek.
Konkurs pięknego czytania “Wiosenne poezjowanie o ptakach”
26 marca 2025r. z okazji Dnia Poezji w szkolnej bibliotece został zorganizowany konkurs pięknego czytania “Wiosenne poezjowanie o ptakach”. Uczniowie klas II-IV czytali “ptasie” wiersze znanych polskich autorów. Ocenie podlegała technika czytania jak i użyte środki artystycznego wyrazu. Spośròd 15 uczestników tytuł najlepiej czytającej przypadł Wiktorii Kozdraś z klasy 3a. Drugie miejsce otrzymała Zofia Piesowicz (kl. 3c), a trzecie Patryk Koszela (kl. 3a). Były ròwnież dwa wyròżnienia - Wiktor Tutka (kl. 2b) oraz Oskar Ziomek (kl. 4a).
Gratulujemy wszystkim wspaniałej techniki czytania!
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania
- 06.06.2024 20:25
- W dniu 6 czerwca 2024 roku w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem "Lektury znamy i pięknie je czytamy".Kategoria: klasy IV-V:
Celem konkursu była popularyzacja literatury, kształcenie umiejętności pięknego czytania oraz rozwijanie twórczych talentów. W konkursie wzięło udział 11chętnych uczniów klas IV-VIII.
Zadaniem konkursowym było jak najpiękniejsze odczytanie na głos fragmentu wybranej książki z kanonu lektur omawianych w klasie. Uczestnicy konkursu z wielkim przejęciem i zaangażowaniem prezentowali przygotowane wcześniej teksty. Aby zachęcić uczestników do występów przed jury i dodać im otuchy, pani Małgorzata Mendel przeczytała zgromadzonym fragment naszej polskiej epopei narodowej "Pan Tadeusz".
Komisja konkursowa w składzie: p. G. Kadłuczka, p. M. Mendel, p. A. Nowak i p. D. Twardy oceniała wystąpienia uczestników według szczegółowych kryteriów. Oceniano poprawność artykulacyjną, płynność, dykcję, intonację oraz ekspresję. Poziom tegorocznych występów był wysoki i wyrównany, stąd też komisja po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła nagrodzić aż 7 osób.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1 miejsce - Lena Kokoszka, kl.5a
2 miejsce - Zuzanna Pasterz, kl.4a
3 miejsce - Anastazja Yatsula, kl.5b
Kategoria: klasy VI-VIII:
1 miejsce - Gaja Wojakowska, kl.7a i Oliwia Kwiatkowska, kl.8a
2 miejsce - Liliana Sawicka, kl.6a i Seweryn Szanter, kl.6aGratulujemy serdecznie Zwycięzcom!!!
Organizator konkursu: Grażyna Kadłuczka
- więcej
Zajęcia czytelnicze z żółwiem Franklinem w tle ...
- 24.05.2024 08:11
- W czwartek, 23 maja po raz pierwszy w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Światowy Dzień Żółwia. Zrobiliśmy to jak zwykle - literacko i twórczo. Na gazetce pojawiły się informacje na temat święta, ciekawostki o żółwiach oraz rady, jak pomóc tym zwierzakom, żeby przetrwały jak najdłużej, ponieważ grozi im całkowite wyginięcie w ciągu najbliższych 50 lat. Nie zabrakło też ilustracji z różnymi gatunkami tych gadów oraz zabawnego wiersza o żółwiu, któremu marzą się wakacje.
Pani bibliotekarka przygotowała dla swoich czytelników również wystawę bogato ilustrowanych książek z informacjami o żółwiach oraz serię książek o żółwiu Franklinie, autorstwa Paulette Bourgeois, tak bardzo lubianych i chętnie czytanych przez młodsze dzieci.
W zajęciach bibliotecznych uczestniczyły dzieci z II grupy Przedszkola nr 8 wraz ze swoimi wychowawczyniami. "Krasnoludki" rozwiązywały zagadki, wysłuchały opowiadania pt. "Franklin chce mieć zwierzątko". Rozmawiały z prowadzącą na temat opieki nad zwierzętami. Zdobyły wiedzę na temat żółwi i poznały różne ich gatunki. Dowiedziały się również, dlaczego życie tych fascynujących ludzi od setek lat zwierząt jest obecnie zagrożone. Dzieci w darze od prowadzącej otrzymały kolorowankę z sympatycznym żółwiem do pokolorowania w swojej sali.Było to wspaniałe spotkanie! - więcej
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
- 09.05.2024 06:43
- 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek - święto, które zostało zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, mające na celu promocję bibliotek i czytania .
W dniach od 8 do 15 maja swoje święto mają także wszyscy fani czytania. W tym czasie w naszym kraju odbywa się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - akcja zorganizowana przez SBP, podkreślająca rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji , a także zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku przebiega ona pod hasłem "Biblioteka -miejsce na czasie".
Gośćmi biblioteki szkolnej w tym szczególnym dniu byli uczniowie klasy 5a i 5c, pod opieką p. E. Wąs. Piątoklasiści uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych na temat "Biblioteka - co o niej wiesz?". Spotkanie było doskonałą okazją do tego, by porozmawiać z uczniami o tym, czym jest biblioteka i jakie tajemnice skrywa. Dzieci dowiedziały się także o tym, jakie są rodzaje bibliotek i katalogów bibliotecznych. Poznały historię najbardziej znanej biblioteki świata - Biblioteki Aleksandryjskiej. Dowiedziały się gdzie ma swoją siedzibę i jakie posiada zbiory Biblioteka Narodowa i Biblioteka Ossolineum. Na zakończenie zaproszeni goście odczytywali wybrane cytaty o bibliotekach, które doskonale oddały magię tego niezwykłego miejsca. - więcej
Pięciolatki z Przedszkola nr 8 w Rzeszowie w bibliotece szkolnej
- 25.04.2024 10:39
- W środowy poranek, 24 kwietnia 2024 roku, do naszej biblioteki przybyły dzieci z Przedszkola nr8 pod opieką wychowawczyni - p. A. Trawki.
Prowadząca zajęcia, p. G. Kadłuczka rozmawiała ze swoimi gośćmi na temat Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz konieczności czytania i poszanowania książek. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały o tym, jakie książeczki znają i najchętniej czytają ze swoimi rodzicami, dziadkami, czy starszym rodzeństwem. Następnie obejrzały wystawę przedstawiającą historię książki od czasów najdawniejszych, aż po współczesność.
- więcej
3a i 3b w bibliotece szkolnej
- 25.04.2024 06:35
- W środę, 24 kwietnia, uczniowie klasy 3a i 3b wraz ze swoimi Wychowawczyniami byli gośćmi biblioteki szkolnej. Uczestniczyli oni w spotkaniu czytelniczym na temat "Książka , jej budowa oraz szata graficzna". Podczas zajęć dzieci zapoznały się z budową książki, poznały elementy z jakich jest ona zbudowana oraz ich funkcje. Dowiedziały się także o tym, co składa się na szatę graficzną książki. Porównywały wygląd książek papierowych wydanych współcześnie z tymi, które powstały przed laty. Na podsumowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć trzecioklasiści otrzymali od prowadzącej do rozwiązania w klasie krzyżówkę z hasłem "Budowa książki".
Tematyka lekcji doskonale zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Książki, a samo spotkanie z uczniami w bibliotece kolejnym krokiem do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki powstają przecież po to, aby je czytać, czerpać z nich wiedzę i rozrywkę.Grażyna Kadłuczka - więcej
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece szkolnej...
- 23.04.2024 21:27
- W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
- więcej
Aktywność czytelnicza uczniów poszczególnych klas w I okresie Roku Szkolnego 2023/2024
- 08.02.2024 11:37
- I okresie roku szkolnego 2023/2024 ze zbiorów biblioteki szkolnej korzystało 276 uczniów (100% wszystkich uczniów w szkole) oraz nauczyciele i pozostali pracownicy Zespołu. Łącznie uczniowie wypożyczyli 2528 książek.
Średnia wypożyczeń na jednego czytelnika w szkole wyniosła 9,15 książki. Średnia wypożyczeń dziennie – 34,2 książki.
Uczniowie klas I-III wypożyczyli 1454 książki, osiągając średnią na ucznia – 12,53 książki.
Uczniowie klas IV-VIII wypożyczyli 1074 książki, średnia wypożyczeń na jednego ucznia w tych klasach wyniosła – 6,71 książki.
Wypożyczalnię odwiedziło 2057 czytelników.Średnia dzienna odwiedzin to 34,2 osoby.
Serdecznie gratuluję Wszystkim Moim Czytelnikom wyników w czytelnictwie.
Zapraszam serdecznie do naszej biblioteki w drugim półroczu.
Czekają tu na Was, bardzo ciekawe książki!!!
Grażyna Kadłuczka - więcej
Pasowanie na czytelnika...
- 10.01.2024 21:58
"My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy ..."
Takie przyrzeczenie złożyli uczniowie klas pierwszych 9 stycznia 2024 roku, podczas uroczystości ślubowania na czytelników szkolnej biblioteki.
Uroczystość pasowania poprzedziły lekcje i comiesięczne spotkania biblioteczne, na których pierwszoklasiści byli zapoznawani z różnymi utworami i zachęcani przez panią bibliotekarkę do czytania i częstego obcowania z książką. Poznali także zasady korzystania z księgozbioru, zachowania się w bibliotece oraz uczyli się szacunku do książek.- więcej