Wielkie gratulacje!
5Z wielką radością informujemy, że uczennice i uczniowie z naszej szkoły zostali nagrodzeni w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Pierzaste zwiastuny wiosny" organizowanym przez SP 30 w Rzeszowie. Uczniowie Jakub Baran z klasy 2b i Veronika Suk z klasy 1c zdobyli II miejsce, Gabrysia Barłowska z klasy 2b zdobyła III miejsce, a Helenka Buczek otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!👏🤝
Opiekun: p. Joanna Biskup, p.Paulina Dzięcioł, p. Edyta Maścidło- Sączawa.
III edycja konkursu Eko-Strój
49Dziś w naszej szkole odbył się niekonwencjonalny pokaz mody będący zwieńczeniem III edycji konkursu Eko-Strój. Dzieci prezentowały stroje, które wykonały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartonów, worków, gazet, butelek plastikowych, folii spożywczej itp. Małe "ekomodelki i ekomodele" prezentowali na szkolnym wybiegu swoje "ekokreacje". Pokazali, że moda może iść w parze z troską o naszą planetę. Ciekawymi dodatkami były nakrycia głowy, biżuteria i buty z surowców wtórnych. A oto wyniki konkursu:
I miejsca:
Liliana Pasterz
Zuzanna Pasterz
Leon Pasterz
II miejsca:
Anastazja Klymenko
Maciej Majdański
Wiktora Kusiak
III miejsca:
Helena Piesowocz
Milena Kot
Gabrysia Barłowska
Wyrożnienia:
Wiktoria Pypeć
Wiktor Jęczalik
Amelia Serwaczak
Stanisław Serwaczak
Nina Szura
Gratulujemy! To była świetna zabawa połączona z ważnym przesłaniem- że Ziemia jest w naszych rękach i warto o nią dbać każdego dnia!
Organizatorzy:
Izabela Czarnota
Katarzyna Ożóg
Akcja Żonkile 2025
Nasza szkoła dołączyła do akcji Żonkile i wspólnie upamiętnijmy 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim! Ponownie z radością wzięliśmy udział w kampanii społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum POLIN. #ŁączyNasPamięć
koordynator akcji: Ewa Wojtyś
Zbliżają się Święta Wielkanocne
4Wielkanocne ozdoby podkreślają urok tych wiosennych Świąt Wielkanocnych.
Uczniowie z klasy V i VI na lekcjach techniki przygotowali ozdoby: pisanki wykonane różnymi technikami, świąteczne stroiki.
Ozdoby te są wyeksponowane na wystawie w holu szkoły.
red: Kamil Bułdak
Pracująca sobota uczniów z SP 12! ☺️
💦 AKCJA "OPERACJA CZYSTA RZEKA" 💦
Uczniowie SP 12 w Rzeszowie uczestniczyli w akcji „Operacja Czysta Rzeka”.
W sobotę 1️⃣2️⃣ kwietnia o godzinie 10:00, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Rzeszowie wzięli udział w Ogólnopolskiej inicjatywie ekologicznej „Operacja Czysta Rzeka”. 💦 ☺️
Celem akcji było sprzątanie terenów zielonych oraz budowanie wśród młodzieży świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko.
Organizatorem wydarzenia był pan Maciej Staszewski, który z zaangażowaniem poprowadził akcję oraz zmotywował uczestników do aktywnego działania na rzecz ochrony przyrody.
Uczniowie z wielkim zapałem zbierali śmieci w okolicach rzeki, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Ich praca przyniosła widoczne efekty, a wspólna troska o czystość naszej okolicy była dla wszystkich ważną lekcją.
Po zakończeniu sprzątania na uczestników czekała miła niespodzianka – ognisko z pieczeniem kiełbasek. Była to doskonała okazja do integracji, odpoczynku na świeżym powietrzu oraz podzielenia się wrażeniami z przebiegu akcji. 😉
Dziękujemy wszystkim uczniom za ich aktywny udział oraz panu Maciejowi Staszewskiemu za zorganizowanie tego wartościowego wydarzenia! 🫶💚
Makieta osiedla
4Uczniowie klasy VI na lekcjach techniki bawili się w architektów i zaprojektowali idealne miejsce do zamieszkania. Wykonane zadania zgodnie z instrukcją zostały zaprezentowane klasie.
red: Kamil Bułdak
Klasy ósme podczas dni otwartych szkół
23Uczniowie z obu klas ósmych odwiedzili szkoły ponadpodstawowe podczas dni otwartych — poznali różne kierunki, zajrzeli w zakamarki pracowni, a przede wszystkim złapali trochę inspiracji na przyszłość. Teraz decyzja o wyborze szkoły może być trochę łatwiejsza!
GRATULACJE DLA KONRADA!
Z dumą informujemy, że Konrad Baran z klasy 8a został laureatem przedmiotowego konkursu z matematyki oraz finalistą przedmiotowego konkursu z fizyki dla uczniów szkół podstawowych.
To ogromne osiągnięcie, które jest wynikiem jego talentu i ciężkiej pracy.Życzymy mu dalszych sukcesów i rozwijania pasji!
Opiekunem ucznia z matematyki była pani Alina Mazera, a z fizyki pani Bożena Grabiec.
Brawo Gaja!!!
10 kwietnia duży sukces odniosła Gaja Wojakowska uczennica z klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 12! Podczas II edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie” zdobyła trzecie miejsce.
W Urban Labie, gdzie odbył się drugi, finałowy etap konkursu rywalizacja była spora, ponieważ wzięło w nim udział 29 uczennic i uczniów, można powiedzieć – najlepszych specjalistów i miłośników tej lektury z całego powiatu rzeszowskiego. Gaja jednak nie przestraszyła się konkurencji, dała z siebie wszystko i znalazła się na podium.
Gratulujemy!!!
III Mìędzyszkolny Przegląd Form Teatralnych
26III Mìędzyszkolny Przegląd Form Teatralnych
7 kwietnia 2025 w naszej szkole odbył się III Mìędzyszkolny Przegląd Form Teatralnych pod hasłem: " W kręgu legend polskich" dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych.
Teatr to magia i w ten magiczny świąt przenieśli nas nasi artyści, prezentując różne interpretacje polskich legend.
Do przeglądu zgłosiło się sześć szkół. Celem konkursu było ukazanie piękna i magii teatru, popularyzacja zespołowych form Teatralnych, rozwijanie umiejętności przekładu tekstu literackiego na grę aktorską, wymianę doświadczeń.
W jury zasiedli: przewodniczący jury pan Maciej Szukała, aktor Teatru Przedmieście, dyrektor szkoły pani mgr Barbara Olearka, wicedyrektor szkoły pani mgr Maria Lipska, pani bibliotekarka mgr Jolanta Szczepek.
Młodzi aktorzy zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności. Wcielili się w rolę naszych legendarnych władców, tańczyli, śpiewali. Każdy z zespołów przygotował interpretacje legend.
Po burzliwych obradach Jury przyznało:
I miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzeszowie
II miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 12 w Rzeszowie
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie
wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej nr 1 z Bratkowic.
Nagrody ufundowały firmy i sponsorzy:
Jan Nowara Dyrektor Teatru im Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Pan Marcin Hady właściciel sklepu "Żabka"
Kino Helios z Rzeszowa
Pan Piotr Krztoń Prezes firmy Delikatesy Centrum
Fundacja AKTYWIZACJA
Piekarnia Uberman
Dyrektor SP 12 pani Barbara Olearka
Gabinet stomatologiczny "Agenci uśmiechu" w SP 12
Dziękujemy raz jeszcze za wsparcie naszego przedsięwzięcia teatralnego.
Organizatorzy konkursu:
Ewa Wąs, Katarzyna Ożóg, Izabela Czarnota
Duży sukces Hanny Stańczyk w pływaniu !
W poniedziałek 7 kwietnia na pływalni "Delfin" odbyły się Igrzyska Miejskie Dzieci w pływaniu. W zawodach brała udział duża grupa uczniów z naszej szkoły.
Najlepszy wynik osiągnęła Hanna Stańczyk z klasy 6b, która zajęła bardzo wysokie 3 miejsce w stylu klasycznym.
Gratulujemy znakomitego wyniku !
Opiekunowie: Mateusz Skała i Andrzej Leniart
Biegi młodzieżowe podczas 18.PKO Półmaratonu Rzeszowskiego
86 kwietnia 2025 podczas 18. PKO Półmaratonu Rzeszowskiego odbyły się biegi młodzieżowe, w których nie zabrakło reprezentantów naszej placówki. Na starcie stanęło aż 14 młodych zawodników, którzy z wielkim zaangażowaniem i sportowym duchem rywalizowali z rówieśnikami z całego regionu.
Na szczególne wyróżnienie zasługują:
- Maksymilian Łuszczak, który zdobył 3. miejsce w biegu chłopców z rocznika 2017,
- Sebastian Osowski, który również stanął na podium, zajmując 3. miejsce w kategorii chłopców z rocznika 2018 i młodszych,
- Alicja Osowska, która dzielnie walczyła w biegu dziewcząt z rocznika 2017 i uplasowała się tuż za podium, na 4. miejscu.
Wszyscy uczestnicy wrócili do domu z pamiątkowymi medalami, które będą przypominać im o sportowej przygodzie i wspaniałej atmosferze zawodów. Gratulujemy wszystkim startującym i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunowie: Andrzej Leniart i Mateusz Skała
Zjedz rybkę, jak miśki z Alaski!
17W naszej szkole zrealizowaliśmy wyjątkowy projekt – „Dzień Alaski - zjedz rybkę jak miśki z Alaski”! Nasi uczniowie z klas 1-3 mieli okazję spróbować pysznego obiadu z dzikim łososiem Keta prosto z Alaski!
Celem tej akcji było promowanie zdrowych, dzikich ryb pochodzących z ekologicznych łowisk.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu! Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie odkrywać smaki natury i poszerzać wiedzę naszych uczniów na temat zdrowego odżywiania!
Konkurs o krajach anglojęzycznych
W piątek 4 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale odbył się drugi, finałowy etap powiatowego konkursu „What do you know about English speaking countries?” Szkoła Podstawowa nr 12 była w nim reprezentowana przez dwójkę uczniów: Milenę Krupę z 7c i Kacpra Stolarskiego z 8a. I choć konkursu nie wygrali, to się godnie w nim zaprezentowali.
Nocowanie w szkole – integracja klas ósmych
2W dniach 28-29 marca uczniowie klasy 8 mieli okazję przeżyć niezapomnianą noc w szkole, pełną integracji, zabawy i wspólnego spędzania czasu. Wydarzenie miało na celu wzmocnienie więzi między uczniami, rozwijanie umiejętności współpracy oraz stworzenie przyjaznej atmosfery.
Wieczór rozpoczął się od przygotowania miejsca do nocowania – uczniowie rozłożyli materace, śpiwory i koce, tworząc przytulne przestrzenie do odpoczynku. Następnie odbyły się gry zespołowe, które pozwoliły na lepsze poznanie się i budowanie relacji. Nie zabrakło również seansów filmowych, podczas których uczestnicy mogli wspólnie obejrzeć wybrane produkcje w piżamach, ciesząc się swobodną atmosferą. Wspólne przygotowanie przekąsek na wieczór było dodatkowym elementem, który sprzyjał integracji.
Uczniowie zgodnie stwierdzili, że była to niezapomniana noc, pełna radości, śmiechu i nowych przyjaźni.
Opiekunami wydarzenia byli nauczyciele: A. Mazera, B. Skrzynta, W. Bielec i M. Baran
Mini siatkówka chłopców
2Reprezentacja chłopców naszej szkoły brała udział w Igrzyskach Dzieci w Mini Siatkówce. Wszyscy walczyli bardzo ambitnie , jednak nie udało się awansować do następnej rundy.
Dziękujemy za zaangażowanie !
Opiekun: Andrzej Leniart
Informacje Szkolnego Koła LOP
15.03.2023Szkolne Koło LOP z okazji Pierwszego Dnia Wiosny i Światowego Dnia Dzieci z Zespołem Downa zachęca, aby 21 marca przebrać się za kwiatki, pszczółki, żabki, motylki, bociany i inne zwiastuny wiosny oraz założyć kolorowe skarpetki (dwie różne). Każdy uczeń, który przyłączy się do akcji otrzyma pozytywną uwagę z zachowania, a uczniowie klas młodszych ekologiczną kolorowankę lub zakładkę. Przebrani uczniowie podczas przerwy będą mogli zrobić sobie zdjęcie na specjalnie przygotowanej wiosennej ściance w sali nr 19.
Dodatkowo w tym dniu uczniowie klasy 2a zorganizują ekologiczny kiermasz roślin ozdobnych, na który serdecznie zapraszamy!
Edyta Maścidło-Sączawa i Dorota Rusin
Natura, równowaga, harmonia
17.03.2023Ikebana, bonsai, sakura – po Tygodniu Kultury Japońskiej te słowa nie są nam obce.
Ikebana to technika układania kwiatów. Konstrukcja każdego z tradycyjnych florystycznych dzieł opiera się na trzech podstawowych liniach, które symbolizują odpowiednio niebo, ziemię oraz człowieka.
Bonsai to sztuka hodowania karłowatych roślin, uważa się ją za symbol Japonii. Drzewko bonsai kojarzone jest ze szczęściem i fortuną.
Sakura to po japońsku kwiat wiśni. Japonię określa się mianem Kraju Kwitnącej Wiśni. Japończycy obchodzą specjalny zwyczaj hanami, co oznacza oglądanie kwiatów.
Inspirując się sztuką Japonii uczniowie projektowali ogrody, wykonywali prace plastyczne, kompozycje kwiatowe, miniaturowe drzewka.
Japońska muzyka
Podobno w co drugiej windzie w Tokio „gra Chopin” – tzn. można usłyszeć muzykę naszego wielkiego kompozytora. Japończycy kochają Chopina, uwielbiają jego muzykę. O wielkim Polaku mówi się na lekcjach muzyki w japońskich szkołach.
A czy my lubimy i znamy muzykę japońską? W tym tygodniu ze specyficznym, orientalnym brzmieniem tej muzyki zetknęli się uczniowie naszej szkoły. Poznali tradycyjne japońskie instrumenty:
Koto (箏 琴) –należący do grupy strunowych szarpanych, rodzaj cytry
Biwa (琵琶) –strunowy instrument, rodzaj lutni o płaskiej tylnej ściance
Shakuhachi (尺八) – flet prosty, wykonany z bambusa
Taiko (太鼓;) – instrument perkusyjny, bęben
Mogli również sami zagrać improwizowaną melodię opartą na specyficznej, pięciodźwiękowej skali –pentatonice.
Elżbieta Gałuszka
1b, 2a i 2b - "Czerwony Kapturek"
17.03.202360Uczniowie klas 1b, 2a i 2b ze swoimi wychowawcami p. Renatą Jakubek, p. Edytą Maścidło-Sączawą i p. Jolantą Murias wybrali się dziś do Rzeszowskich Piwnic na spektakl „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Teatru Nemno – jednego aktora i kukiełek. Pewien krawiec chciał uszyć nowe ubrania dla dzieci, niestety zabrakło mu materiału. Został tylko czerwony aksamit. Ten niezwykły materiał przywołuje mu wspomnienie o pewnej Babci, która bardzo kochała swoją wnuczkę. Krawiec postanawia opowiedzieć ich historię i na oczach widzów kreuje świat baśni… Na zakończenie uczniowie zadawali aktorowi przemyślane pytania dotyczące przedstawienia. Radośni pięknie podziękowali za zaproszenie na darmowy, pouczający spektakl.
Pogoda dopisała, dlatego w promieniach słoneczka przy fortepianie Cadenza, na ławeczkach w rynku uczniowie zjedli drugie śniadanie 😊 i spacerkiem zadowoleni wrócili do szkoły.
Edyta Maścidło-Sączawa
Drugie śniadanie z mistrzem - Marta Niewczas w naszej szkole
16.03.202396Kolejne z cyklu spotkań "DRUGIE ŚNIADANIE Z MISTRZEM" to wizyta Marty Niewczas w Szkole Podstawowej nr 12.
Wizytę Mistrzyni poprzedził „Tydzień japoński” w naszej szkole, podczas którego uczniowie pod opieką nauczycieli poznawali kulturę, zwyczaje oraz wiele ciekawostek o Japonii.
Z okazji wizyty Pani Marty uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością w przygotowaniu strojów, fryzur i makijażu w stylu japońskim.
Sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym opowiadała o swojej karierze i drodze do sukcesu. Przedstawiła w barwny sposób kulturę, tradycje i zwyczaje panujące w Japonii, którą wielokrotnie odwiedziła. Zachęcała uczniów naszej szkoły do odnalezienia i wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Po spotkaniu z wszystkimi uczniami był czas na wspólne zdjęcia i autografy.
W kolejnej części naszego niezwykłego wydarzenia Mistrzyni poprowadziła trening z wybranymi uczniami uczęszczającymi systematycznie na zajęcia sportowe SKS. Podczas tej części spotkania uczniowie poznali podstawowe techniki karate tradycyjnego.
Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia.
Dni japońskie - SU
16.03.20232Dni japońskie w szkole się odbyły,
O zawrót głowy nas przyprawiły!
Były rysunki, japońskie znaki,
W stroje karate przebrane chłopaki!
A nasze dziewczęta z wachlarzem w dłoni,
Prezentowały stroje Japonii.
Opiekunowie SU
Dzień japoński w klasie III a
16.03.2023Uczniowie podczas zajęć edukacji polonistycznej, mieli możliwość poznania: położenia geograficznego, ukształtowania powierzchni, ustroju, ilości mieszkańców, tradycyjnych strojów oraz wielu ciekawostek o Japonii. Dzieci dowiedziały się też o tym, dlaczego to państwo nazywane jest krajem kwitnącej wiśni. Następnie w grupach wykonywały gałązki z kwiatami tego drzewa.
2a – uczymy się nowocześnie !
16.03.20235Dziś mobilna pracownia komputerowa dotarła do uczniów klasy 2a, która z p. Edytą Maścidło-Sączawą matematyki uczyła się korzystając z portalu Matzoo i platformy Wordwall 😊
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"
16.03.20235Dziś uczniowie naszej szkoły z klas 2 - 8 wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Przez 75 minut uczestnicy zmagali się z zadaniami w kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin i Kadet. Głównym celem konkursu była wspólna intelektualna zabawa, popularyzacja matematyki oraz praktyczne sprawdzenie posiadanych wiadomości. Każdy z uczestników konkursu otrzymał zabawkę logiczną - breloczek. Komisja nadzorująca w składzie: p. Ewa Gotkowska-Litwa, p. Jolanta Murias i p. Edyta Maścidło-Sączawa zadbała o prawidłowy przebieg konkursu. Szkolnym koordynatorem konkursu jest p. Alina Mazera. Na wyniki musimy zaczekać do czerwca. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i trzymamy za Was mocno kciuki !
Edyta Maścidło-Sączawa
"Po drugiej stronie góry" - zajęcia czytelnicze dla uczniów klas I-III z wykorzystaniem oryginalnego Teatrzyku Kamishibai
15.03.202313Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach czytelniczych z wykorzystaniem oryginalnego teatrzyku kamishibai. Spotkania odbyły się w bibliotece szkolnej. Zorganizowała je i przeprowadziła p. Grażyna Kadłuczka, w ramach trwającego w szkole Tygodnia Japońskiego. Podczas spotkań, prowadząca rozmawiała z uczniami na temat osobliwości Japonii, zapoznała dzieci z ciekawostkami związanymi z tym krajem i pokazała pamiątki przywiezione z Kraju Wschodzącego Słońca. Młodsi czytelnicy zapoznali się z prawdziwym teatrzykiem kamishibai, poznali jego historię i przeznaczenie. Z dużym zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali bajki autorstwa Anny Onichimowskiej "Po drugiej stronie gór", opowiedzianej w formie teatrzyku kamishibai. Jest to wzruszająca opowieść o trudnym życiu afrykańskich dzieci, ich marzeniach i dostępie do wody. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania związane z tekstem oraz wyrażali swoje opinie na temat wysłuchanej baśni. Ta forma i sposób zaprezentowania uczniom tekstu literackiego bardzo spodobała się dzieciom. Kamishibai, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji” to sztuka czytania wywodząca się z Japonii. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Należy do jednych z najlepszych sposobów promowania czytelnictwa, gdyż prezentowaniu ilustracji przy jednoczesnym czytaniu utworu towarzyszy wyjątkowy nastrój, zaś słuchacze z dużą uwagą koncentrują się na słuchanym tekście.
Grażyna Kadłuczka
4b, 5c ,6a - Baśnie i legendy w kulturze Japonii…
15.03.202311Mimo konkurencji ze strony gier komputerowych czy telewizji, dawne legendy i podania, przekazywane z pokolenia na pokolenie, wciąż cieszą się w Japonii niesłabnącą popularnością. Baśnie japońskie opisują historyczne aspekty Japonii, wyjaśniają nazewnictwo czy pochodzenie różnych sławnych postaci. Opowiadania z dalekiej Azji różnią się pod wieloma względami od naszych, europejskich. Przede wszystkim puenta nie zawsze jest mocno podkreślona. Nie wszystkie wątki historii są zamykane, pozostaje wiele niedopowiedzeń. Niesamowity jest jednak sposób w jaki przedstawia się bohaterów. Zazwyczaj mają oni cechy, których nie powstydziliby się bogowie. Przeważnie są to istoty przybyłe z innych światów, które swoją obecnością mają tylko wspomóc trudny los przeciętnego człowieka. Baśnie pełne są ponadczasowych mądrości, które w większości są aktualne nawet dzisiaj.
O tych i innych zaletach baśni japońskich mogli się przekonać użytkownicy biblioteki szkolnej – uczniowie klas: 4b, 5c i 6a. Uczestniczyli oni w zajęciach czytelniczych na temat „Baśnie i legendy w kulturze Japonii, które zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka biblioteki szkolnej, Grażyna Kadłuczka.
Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z najbardziej popularnymi baśniami rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni i Wschodzącego Słońca. Najbardziej do gustu przypadły słuchaczom utwory ze zbioru autorstwa Yei T. Ozaki, tj. : „Baśń o staruszku, który ożywiał uschnięte drzewa”, „Wróbelek z odciętym języczkiem” oraz „Roztropna małpa i dzik”. Uczestnicy zajęć poznali ciekawostki dotyczące Japonii oraz obejrzeli wystawkę, na której prowadząca zgromadziła przedmioty kojarzące się z Japonią.
2a – Co to jest kamishibai ?
15.03.2023Dziś uczniowie klasy 2a z okazji Tygodnia Japońskiego mieli możliwość oglądnięcia baśni „Brzydkie kaczątko” w teatrzyku japońskim na ekranie monitora😊 Pani Edyta Maścidło-Sączawa opowiedziała uczniom czym jest KAMISHIBAI, czyli magiczny drewniany teatrzyk. KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr. To teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Teatrzyk tak bardzo się im spodobał, że postanowili zrobić swój 😊 Życzymy powodzenia i udanej zabawy !
Origami w klasach młodszych.
15.03.202314Drugi dzień Tygodnia Kultury Japońskiej upłynął pod hasłem origami. Uczniowie klas młodszych chętnie włączyli się do tych działań. Pod czujnym okiem wychowawców wykonywali różnorodne składanki z kolorowego papieru. A oto efekty ich pracy …
Dzień ORIGAMI
14.03.2023Tydzień Japoński nabiera tempa. Dzisiaj 14.03 w szkole rządziło origami. Na słowo origami składają się dwa japońskie znaki – ori czyli składać lub zginać oraz kami tzn. papier.
38W salach 32 i 33 uczniowie mogli obejrzeć wystawy prac z origami naszych uczniów i absolwentów oraz uczestniczyć w otwartych warsztatach origami.
Na długich przerwach wszyscy chętni i zainteresowani składali serduszka a podczas godzinnych warsztatów wykonywali żurawie. Do tworzenia żurawi wykorzystano kartki origami z Japonii, które podarowała nam Hana i Mari z Japonii. Zajęcia były inspirujące a towarzyszyła im legenda o senbazuru, czyli tysiącu żurawi (sen – tysiąc, tsuru – żuraw). Głosi ona, że jeśli ktoś złoży 1000 żurawi w intencji chorej osoby lub własnego życzenia, to chory wyzdrowieje, a życzenie się spełni.
I my… my właśnie zaczynamy.
Nad przebiegiem zajęć czuwały panie Alina Mazera i pani Beata Skrzynta wspierane przez członków origami.
Pomoce od UNICEF
14.03.202311Na dodatkowych zajęciach nauki języka polskiego dla cudzoziemców z p. Edytą Maścidło-Sączawą uczniowie pracują intensywnie i kreatywnie, by coraz lepiej mówić i pisać po polsku. Dzięki wsparciu UNICEF mamy ciekawe artykuły papiernicze, które są bardzo pomocne w realizacji atrakcyjnych zajęć. Dziękujemy !
A ten radosny obrazek w podziękowaniu jest właśnie dla Was :)
Co to jest soroban ?
14.03.202312Soroban jest przyrządem, który umożliwia wykonanie wszystkich podstawowych działań matematycznych. Dziś uczniowie klas 1a, 1c i 2a mieli możliwość zapoznania się z japońskim liczydełkiem - soroban. Pani Anna Sawicka zachęciła uczniów do liczenia na nim i pokazała, jak układać paluszki, aby sprawnie przesuwać koraliki. W Japonii po dzień dzisiejszy, mimo powszechnej komputeryzacji stosuje się owe liczydełko a dzieci zaczynają naukę liczenia na sorobanie już w wieku czterech lat.
KĄCIK JAPOŃSKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
14.03.2023Japonia - państwo wyspiarskie położone u wybrzeży Azji, kraj kwitnącej wiśni, sztuki origami, drzewek bonsai, siogunów oraz sztuk walki. Wiele ciekawostek dotyczących Japoni przekazała nam nasza uczennica Hana Higuchi i podarowała do świetlicy książki, komiksy i podręczniki napisane w języku japońskim. Opowiedziała nam również o mieście Fukuoka, w którym się urodziła, o tradycjach i regionalnych potrawach.
Świetlica zaprasza do oglądania oryginalnych japońskich pamiątek.
Furoshiki - sztuka pakowania w tkaninę - 2b.
14.03.202314Furoshiki to chusta, która w Japonii od wieków pełni funkcję użytkową. W nią zawijano, pakowano i przenoszono różne przedmioty. Ofiarowując komuś podarunek zawinięty w furoshiki, dawano wyraz szacunku, życzliwości i uwagi z jaką traktujemy obdarowywaną osobę. Podczas Tygodnia Kultury Japońskiej - trwającego w nasze szkole, uczniowie z klasy 2b pod kierunkiem p. Jolanty Murias, poznali zasady pakowania w furoshiki książek, butelek i innych przedmiotów. Zaciekawieni tym tematem tworzyli wspaniałe, niepowtarzalne a zarazem ekologiczne opakowania.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie